1. YAZARLAR

  2. Bilge Yavuz

  3. Çocukluk çağı beslenmesi
Bilge Yavuz

Bilge Yavuz

Yazarın Tüm Yazıları >

Çocukluk çağı beslenmesi

A+A-

Günümüzde görülen hastalıkların temelinde beslenme alışkanlıklarındaki yanlışlar ve yetersiz beslenme vardır. Çocukluk döneminde artık bizler o kadar çok yetişkin dönemi hastalığı görmekteyiz ki! Diyabet, Kardiyovasküler Hastalıklar, Oto- İmmün Sistemi Hastalıkları, Arteroskleroz, Hipertansiyon gibi. Hastalık haritamız, ana rahmime düşüşden 3 yaşına kadar olan süreçte çizilir.  Birçok hastalık anne karnında bebeğin yetersiz beslenmesi kaynaklı olabilmekte (Fetal Malnütrisyon).

Fetal Malnütrisyon dediğimiz ana rahminde yetersiz beslenme görülen bir çocuğun 40 yaşında Tip 2 DM ye yakalanma riski yüzde 90 artmakta. Belki de sizin şuanda İnsülin Direncinizin olmasının bir sebebi de annenizin gebelik döneminde yetersiz beslenmesidir.

Obez çocuk oranı Türkiye’de yüzde 8'e ulaştı ve bu gerçekten ciddi bir popülasyon.

Çocukluk Dönemi Çocukların Beslenmesini Şu Şekilde Sınıflandırıyorum:

-Çok Fazla Besin Tüketimi Olan Çocuklar

-Paketli/ Ambalajlı Ürünlere İlgisi Bulunan Çocuklar

-Fast- Food Bağımlısı Çocuklar

-İştahı Olmayan (İştahsız) Çocuklar

Çocuklarda Obeziteyi ise 2 Bölümde İnceliyorum

1.Genlerle Taşınmış Olan

Yani çocuğun anne veya babasının 1 tanesi obez ise çocuğun obez olma ihtimali yüzde 50 artar.

2.Fazla Besin Tüketimi Gözlenen Çocuklar

Çocuklar paketli ürünlerle sizler isteseniz de istemeseniz de tanışırlar. Gerek ambalajlarının cazip gözükmesi gerek arkadaş çevresinden gelen yatkınlıkla, çocuklar bir de harçlık alma dönemine geldilerse paketli ürünler onlar için kaçınılmaz olmakta.

Ambalajlı, görselliğin ön planda olduğu ürünler çocukların ilgisini çektiği gibi bizim de ilgimizi çeker. Kendinizden düşünün çok şık dizayn edilmiş, çeşit çeşit paketli ürünlerin ve ambalajların olduğu bir alışveriş merkezinde veya markette her şeyi almak istersiniz ve alma eğiliminde olursunuz; fakat atıl bir markete/dükkana girdiğinizde sadece size gerekli olanları alıp çıkarsınız öyle değil mi ?

Yine Tv reklamları, arkadaş çevresi, yaşının getirmiş oldukları çocukları paketli ve ambalajlı, görselliği ön planda olan ürünlere daha fazla itmekte. Bu gıdalardan yeteri kadar tüketmesi gerektiği, tüketici bilincinin oluşturulması yönünde anne ve babalarına görevler düşmekte. Sizler tükettiğiniz besinlerin içeriklerini bilirseniz ancak bilinçli bir tüketici olabilir ve çocuklarınızı da bu konuda yönlendirebilirsiniz.

Çocuklarda görülen obeziteyle başa çıkmada mücadele anlamında neler yapılabilir?

Ailecek yapılabilecek spor aktiviteleri

Çocuklar okullarda arkadaşlarıyla birlikte zaten etkinliklere katılmaktalar, sizler de onlarla birlikte fiziksel olarak aktif olacağınız, onların hareketliliğini  arttıracak faaliyetler organize etmeye özen gösterin.

Ailelerde de birtakım yanlış davranışlar mevcut, çocukların puset çağından sonra da atıyoruz arabaya tık tık her yere arabayla taşıyoruz, bazı davranışların kazanılması tıpkı birçok şeyde olduğu gibi çocukluk çağında başlar. Fast-Food bağımlısı çocuklarda görülen durum da yine çevre etkisi/reklamlar/süper marketler kaynaklıdır. Fast-Food beslenmede mantık kısa sürede pişirmeye dayanır ve yüksek ısılarda, genellikle kızartma, kavurma gibi yöntemler tercih edilerek besinler hazırlanır. Yüksek ısılarda pişirme kanserojen madde riskini gözler önüne getirir.

Yine fast- food ürünler içerisinde yer alan patates kızartması/ cipslere tuz eklentisi yapılarak tüketilmektedir.

Tuz tüketimi tıpkı şeker de olduğu gibi bağımlılık yapmakta, git gide daha fazla tüketme isteğini doğurmaktadır.  Türkiye'de tuz tüketiminin Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği değerin yaklaşık 3 katı kadar olduğu açıklandı. Yapılan araştırmalar Türkiye'de kişi başına 15 gram tuz tüketiminin olduğunu ortaya koydu. Fazla tuz tüketimi yüksek kan basıncına sebep oluyor. Yüksek kan basıncı ise ülkemizde ölümlerin ve hastalık yükünün en önemli nedeni olan kalp hastalıklarının önde gelen risk faktörünü oluşturmakta. Erken ölümlere yol açan ve kişilerin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen en önemli faktör yetersiz ve dengesiz beslenmedir. Aşırı tuz tüketimi de değiştirilebilir bir sağlıksız beslenme uygulamasıdır ve hipertansiyon gibi birçok kronik hastalığın temelinde bulunmaktadır.

Bu yazı toplam 227 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.