1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. Çevik Bir Hareket!
Ahmet Turan

Ahmet Turan

PARANTEZ
Yazarın Tüm Yazıları >

Çevik Bir Hareket!

A+A-
GÜNÜN SÖZÜ
Yersiz özentiler zararlı sonuçlar doğurur…

ŞEHİRDEN
‘Çevik’ Bir Hareket!

Dün biraz gezdim.
Adnan Menderes Sebze ve Meyve Hali’nde çıkan yangının bıraktığı acı izleri, TMO’daki kuyruk çileli alımları, iş adamlarının sıkıntılarını, Konya’nın markası olan ve bir ilçe belediyesinin ortaklığındaki kuruluşun işe karışmaya başlayan iş bilmezlerin yüzünden sıkıntıya doğru sürüklendiğini not defterimize kaydettik.
Bunları paylaşmayı düşünürken, her gittiğim yerde 15 gün önce yapılan AK Parti il kongresinin kulis ve yorumlarının yapılıyor olması yazı konumuzu değiştirdi.
Faruk Dügen’le yarışan Çevik’in il başkanı oluşuna mesajlar olumlu.
Partililer, kongrede sadece Faruk Dügen’in değil, başta Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile bazı milletvekillerinin de sandığa gömüldüğü yorumlarını yapıyorlar.
Buna örnek olarak ta, Akyürek’in Çevik’in listesinden büyük kongre delegesi olamamasını gösteriyorlar.
On beş gündür yaptığımız ziyaret ve gelenlerden aldığımız izlenimde çoğunluğun yorumu böyle.
Kulislerde Milletvekili Hasan Angı ismi de ön planda. Angı’nın ismi de olumlu olarak anılmıyor.
Peki, kulislerde konuşulanlar neler.
Bu konuşmalar aslında siyaset yapacakların örnek alması gereken önemli sözler.
Sabrınızı zorlamadan tek, tek aktarayım.


Düğen Aday Olmayacaktı
“Ak Parti Konya eski İl Başkanı Mustafa Çevik’in Milletvekili genel seçimlerinde istifa etmesinden sonra yönetim kurulunun içinden il başkanı olarak seçilen Faruk Dügen’in süresi dolduktan sonra AK Parti Genel Merkezi’nin kendisine teşekkür etmesinin ardından aday olması çok şık olmadı.
Hele, hele Selçuk Öztürk isminin ortaya atılmasından sonra Bera Otel’de bütün partililerin de katıldığı basın toplantısıyla kendisinin Çevik lehine çekildiğini açıklamasının ardından ‘Başbakan’ın desteğini alarak tekrar aday olduğunu, hem de üç gün önce basın toplantısı ile lehine çekildiğini açıkladığı Çevik’e karşı aday olarak çıkacağını söylemesi partili partisiz çevrelerde ‘vesayet altında siyaset yaptı’ şeklinde yorumlanıyor.
Dügen’in siyasi tecrübesi yok diyenlerin yanında “ Ak Parti delegesi, 2. Olağan genel kurulda il başkanı olarak seçtiği Mustafa Çevik’i süresi gelince yapılan 3.Olağan genel kurulda yeniden seçerek vefa gösterdi” diyenlerse çoğunlukta.
Ak Parti genel merkezinin önce teşekkür ettiği Dügen’e, kimlerin görüşü alınarak tekrar ‘yola devam’ kararı verdiği ortaya çıkarılmalı.
Başbakan’ı yanıltanlar, kongre sonucunda delegenin doğru karar verdiğini kendisine nasıl açıklayacaklar. İlerde bekledikleri görevleri alabilecekler mi?
Aday olarak çıkardığın insanın karşısına tekrar; ‘ben adayım’ demek hangi siyasi ahlaka sığar.
Delege bunu hoş görmedi. Aslında AK Parti’nin Konya il delegeleri vesayet altında siyaset yapanlara teveccüh göstermedi.
Bu partide ikbal peşinde koşanların ve tabanı olmayanların yanlış yönlendirmeleri sonucu Başbakan’ın yanıltılarak teveccühünün alınması siyasi bir pirim değildir.
Önemli olan, delegenin ve kamuoyunun teveccühünün alınmasıdır.
Kararsızlık politikalarını ikbal politikası haline getirenler hiçbir yere varamazlar.
Konya bunu göstermiştir.”


FIKRALARDAN SEÇMELER
Babanın Karnesi

Baba, ortaokul üçüncü sınıfa giden oğlunun elinde karneyle salona girdiğini görür. "Allah allah, dönem ne çabuk bitmiş..." diye düşünür ve oğluna seslenir:
-"Getir bakayım şu karneyi!"
-"Al baba..."
Adam karneye bir bakar ki, beden eğitimi ve resim dışındaki tüm dersler zayıf.
-"Bir dediğini iki etmiyoruz, bilgisayar dedin, bilgisayar aldık, İngilizce kursu dedin İngilizce kursuna gönderdik, gitar kursu, müzik aletleri, ne istersen yapıyoruz.
Ne bu notların hali, rezil şey!"
-"Baba... O benim karnem değil ki, senin kitaplarını karıştırıyordum, birinin arasında karnelerinden birini bulmuştum..."
Bu yazı toplam 4297 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.