1. YAZARLAR

  2. Murat Türkoğlu

  3. Can Müslüman uyanık ol
Murat Türkoğlu

Murat Türkoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Can Müslüman uyanık ol

A+A-

Allah’ın ve Resulunun selam ve bereketi üzerinize olsun ey hane halkı!

Şanlı Peygamberimiz Muhammed Sav.  bir hadisin de “Öyle bir zaman gelecek ki o zaman şu üç şeyden daha kıymetli birşey olmayacaktır: Helal para, can u gönülden arkadaşlık yapılacak bir kardeş ve kendisiyle amel edilecek bir sünnet.” (Heysemî, I, 172) buyurmaktadır.

**

Şanlı Peygamberimizin hadisleri  mutlaka çok önemli ve bizlere ışık tutacağı için özellikle son yüzyılda tahrip edilmeye çalışılmakta. Yalan hadisler adı altında sayısız insan çaba harcamakta. Esasta Resulallah tüm hadislerini Kur'an kaynaklı söylemiştir, o yüzden bir hadisin doğruluğunu Kuran a baş vurarakta  ölçebiliriz.

**

Hadisteki helal para kısmı kişinin yaptığı işe olan saygısı ve gönlünün mutmain olmasıyla anlaşılabilir. Kişi de Dünya malı hırsı olmadığı sürece ve nsanları aldatma niyeti olmadığı sürece de helalinden kazancı elde edebilir. Can dostu! İşte hiçbir menfaat gözetmeden yalnızca kardeşlik duyguları ile ve birbirbirlerini Allah için sevenler. Böyle arkadaşlar candan da ötedir.

Müminler kardeştir, onlar birbirlerinin velisidir. Birbirlerine şahitlik ederler ve kendileri için istediklerini kardeşleri içinde isterler.

**

İşte son kısmı ise Hadisin, az evel bahsettiğimiz gerçek hadis.

Ne güzel öğretiyor Rabbimiz bizlere, onsekizbin alemin sultanı ile ..

Tam da içinde bulunduğumuz zaman dilimin de bizlerin fitneye bulaşmaması adına tavsiyeler..

Rabbimiz helal kazanç, gerçek dost arkadaş ve salih bir gönül versin.

**

Bir diğer Hadisin de ise  “Öyle bir zaman gelecek ki doğru söyleyenler yalanlanacak, yalancılar ise doğrulanacak. Güvenilir kimseler hain sayılacak, hâinlere güvenilecek. İnsanlardan şâhidlik etmeleri istenmediği halde şâhidlik edecekler, yemin etmeleri istenmediği halde yemin edecekler,” (Taberâni, XXIII, 314)

**

Alın size yine tamda  içinde bulunduğumuz durumun haberi! Alın size gerçek bir hadis daha

Biraz bu konuda muzdaribim. Allah CC. Yüce kitabında Hz. İbrahim As. ve bizlere Kabe'yi temizlememizi emrediyor. Bizlerin gönülleri Kabe deyil mi neden bu temizlikten kaçarız ki?

Sözüm ona yalancılar her gün yeni bir yalan ile fitne tohumları atmakta. Uyan Müslüman uyan!!!

Uyku zamanı değil . Sen önce kendi kabene yönel.

**

Fillere Ebabiller gelir elbet hiç şüphe etme. Lakin kula Allah sorar; ey falanca kulum ne getirdin ? ne diycez onu düşünün ey akıl sahipleri.

Kendine faydası olmayanı yolda kurt kapar . Öyle salına salına başıboş koşarsan bilinmedik dağlarda başına ne işler gelir bilir misin . Ah bir bilsen..

Sen Kur'an'ı yaşarsan Allah sana zafer verir.

Lakin nefsinden zafer tekbirleri getirirsen sonun  haramiler gibi olur..

Ezberden ne gelir insana fayda olarak?

Tarihe hiç bakmadın ki kardeş, sen sadece iki pabuç dilliyi kılavuz ettin kendine.

Zaferleri Allah nasip etti,  kuru bilek gücünde iş yok. O bilek gücüne iman katarsan zafer gelir. Zaferi de  nefsinle kirletmez o vakit  Rabbin rızası gelir. Şehitlik kolay mı?

Yalan var kardeş ortada hemde kuyruklusundan. Sen bu yalandan kaçabildiğin kadar kaç. Sana da bulaşmasın , eğer bulaşırsa veba gibi çok kardeşinin gönlünü yıkarsın, onları da ateşe atarsın.

**

Uyan Müslüman derken kendini kurtar ahiretini kurtar önceki başkalarına da faydan olsun.

Çok kızıyorum bazı klavye canbazları var. Eli boş gönlü fitne de milleti galyana getirmek için her an çabada . A akılsız sen çok zavallısın senin haline acırım, daha niye yaratıldığından haberin yok , Allah ın gücünden kaderinden haberin yok, nefsinden haberin yok kılıç kalkan oynuyorsun . Dikkat et iblisin dostluğu olmaz, hele nefs ten uzak dur o da yalancıdır haindir fırsat kollar.

Sözün güzeli yakışır  Müslümana.

**

Benlikten kurtulmadan biz olunmaz  Bizlikten de kurtul ki imanın Kamile ersin. Bırak dünya bir oyunda oynaşsın dursun. Sen dur da düşün tefekkür et, ben neyin mücadelesini veriyorum diye. O yalandan dostların üstündeki kuzu potuna aldanma. Kurt her zaman uygun zamanı bekler..

Rabbimiz uyanık olan bir olan ümmet olanlardan eylesin..

Bu yazı toplam 605 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.