1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Büyükşehir kendi haritasını üretiyor
Büyükşehir kendi haritasını üretiyor

Büyükşehir kendi haritasını üretiyor

Ordu Büyükşehir Belediyesi, alt yapı ve üst yapı yatırımlarında kullandığı haritaları, insansız hava aracı (İHA) kullanarak kendisi üretmeye başladı.

A+A-

Ordu Büyükşehir Belediyesi, alt yapı ve üst yapı yatırımlarında kullandığı haritaları, insansız hava aracı (İHA) kullanarak kendisi üretmeye başladı.

Hizmet sunumunda teknolojik gelişmeler ve modern tekniklerden faydalanan Ordu Büyükşehir Belediyesi, fotogrametri ve uzaktan algılama yöntemiyle harita yapımında en son teknolojiyi kullanıyor. İHA'lar üzerine montaj edilen 1 mm çözünürlükte görüntü alma kabiliyetine sahip özel dijital kameralarla elde edilen fotoğraflar, haritacılıktan 3 boyutlu modellemeye kadar birçok alanda değerlendiriliyor. Elde edilen görüntüler, bilgisayar ortamına aktarılıp analiz edilerek istenilen özelliklerde harita ve 3 boyutlu modeller yapılıyor.

44 proje için yaklaşık 7 bin fotoğraf çekildi

Fotogrametri ve uzaktan algılama yöntemiyle şimdiye kadar Fatsa Hayvan Barınağı, Ünye OSB Alanı, Çikolata Park Projesi, Melet Islah Projesi, Çaybaşı Spor Tesisleri, Kurul Kalesi kazı alanı, Gençağa Kalesi ve afet bölgeleri başta olmak üzere 44 ayrı noktada 3 boyutlu modelleme, hali hazır ve ortofoto hazırlanması için çalışma yapıldı. Bu bölgelerde çekilen yaklaşık 7 bin fotoğraf sayesinde 2 bin 786 hektar ortofoto harita ve 596 hektar halihazır harita üretildi.

Ortofoto harita nedir?

Ortofotoharitalar, şehrin hareketinin periyodik aralıklarla izlenebilmesi için imar planlarının yapımı konusunda yapılaşma hakkında bilgi vermek;yol, kavşak, altyapı çalışmaları ve projelerinde çevre korunmasıyla ilgili çalışmalarda kullanılmak amacıyla üretiliyor.Digitalkamera kullanımı ise renkli görüntünün yanında infrared (kızılötesi) görüntü oluşması sebebiyle arazi durumu, zemin yapısı ve bitki örtüsünün de belirlenebilmesine imkân sağlıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.