1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Büyükşehir Belediyesi, 400 öğrenciye deniz kaplumbağaları eğitimi veriyor
Büyükşehir Belediyesi, 400 öğrenciye deniz kaplumbağaları eğitimi veriyor

Büyükşehir Belediyesi, 400 öğrenciye deniz kaplumbağaları eğitimi veriyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin kıyılarında yaşayan deniz kaplumbağaları ile ilgili çocuklarda farkındalık oluşturmak amacıyla hayata geçirdiği...

A+A-

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin kıyılarında yaşayan deniz kaplumbağaları ile ilgili çocuklarda farkındalık oluşturmak amacıyla hayata geçirdiği "Farkındalık Yaratma Projesi" kapsamında 400 öğrenciye, Erdemli'deki ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü'nde eğitim veriyor.

Büyükşehir Belediyesi, öğrencilerin, Mersin kıyılarında yaşayan deniz kaplumbağaları ile iklim değişikliğinin deniz kaplumbağaları üzerindeki etkilerinin izlenmesi ve denizlerin korunması konularında bilinçlenmeleri hedefiyle uygulamaya başladığı proje çerçevesinde, 2016-2017 eğitim-öğretim yılının ilk döneminde 20 okuldan toplam 400 öğrenciye eğitim vermeye başladı. Erdemli ilçesindeki ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü'nde haftalık periyotlarda gerçekleştirilen eğitimlere, öğrenciler 20 kişilik gruplar halinde katılıyor.

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, çevresel farkındalığın geliştirilmesinin amaçlandığı eğitimlerle çocuklara bilimsel bakış açısı kazandırmak, deniz araştırmaları ile ilgili uygulamalı eğitim verilerek öğrencilerin bilimsel ve yaratıcı düşünme becerisinin gelişimini sağlamak, grup olarak oynanan oyunlar ve atölye çalışmaları ile sosyal becerilerini ilerletmelerini sağlamak hedefleniyor. Ayrıca, bu eğitimler sadece deniz kaplumbağaları ile sınırlı kalmayarak çocuklara denizlerin güncel ekolojik sorunları ve çözüm önerileri de anlatılıyor.

Denizlerdeki yaşamı ve besin zincirini eğlenerek öğrenen öğrencilere dönüşümlü olarak fitoplankonik ve zooplanktonik organizma örneklerinin denizden nasıl alındığı uygulamalı olarak gösteriliyor. Öğrenciler, organizma örneklerini mikroskopta inceleme imkanı da buluyor. Hangi boy gruplarından balıkların neden avlanılmaması gerektiğinin anlatıldığı eğitimlerde, çocuklara deniz kaplumbağası türlerinin yaşam döngüsü ve insan kaynaklı baskılardan nasıl etkilendikleri, sunumlar ve video gösterimleri ile aktarılıyor. Deniz ekosisteminin işleyişi, biyoçeşitliliğin önemi ve yapılan araştırmaların eğitici sunumlar ve eğlendirici oyunlarla öğrencilere aktarıldığı eğitimlerde, deniz ekosisteminin tanıtımı, fitoplankton ve zooplankton çalışması, sürdürebilir balıkçılık, koruma altındaki türler, küresel ısınmanın denizler ve koruma altındaki türler üzerine etkileri, deniz çöpleri konuları ele alınıyor.

2016-2017 eğitim-öğretim yılını kapsayan eğitimler, 19 Ocak 2016 tarihinde sona erecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.