1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında yatırımlar konuşuldu
Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında yatırımlar konuşuldu

Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında yatırımlar konuşuldu

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı ilk toplantısı Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nun başkanlığında...

A+A-

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı ilk toplantısı Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nun başkanlığında gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda icra edilen toplantıda yatırımlar ve gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Gümrükçüoğlu önemli açıklamalarda bulundu.

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6736 Sayılı Kanun kapsamında vatandaşların belediyelere olan su ve vergi borçlarının yapılandırılmakta olduğunu hatırlatan Gümrükçüoğlu, "30 Haziran öncesi borçlar yapılandırmaya girmektedir. Borçların yapılandırılması için son başvuru tarihi 31 Ekim'dir. Bu kapsamda Trabzon İçmesuyu ve Kanalizasyon İdaremizin alacaklı olduğu içme suyu ve atık su borçları ile yine Belediyemizin alacaklı olduğu emlak, ilan-reklam ve çevre temizlik vergileri dâhil tüm vergiler, harçlar ve ücretler yapılandırma kapsamındadır. Vatandaşlarımızın bu önemli fırsattan yararlanmaları önem taşımaktadır" dedi.

Değerlendirmesinde 2016-2017 eğitim-öğretim yılının başlaması münasebetiyle öğrenci, öğretmen ve velilere başarılar dileyen Gümrükçüoğlu, Büyükşehir Belediyesi olarak eğitime destek olmaya devam ettiklerini dile getirdi. Gümrükçüoğlu, "Yeni eğitim-öğretim yılının bugün başlaması münasebetiyle belirtmek istiyorum ki Belediye olarak okullarımızın eksiklerinin giderilmesi için yoğun çaba sarf etmekteyiz. Önceki dönemlerde tamamladığımız ve planlamasını sürdürdüğümüz çalışmalar dışında, bu yaz döneminde eğitim kurumlarımızda gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızın toplam maliyeti 4 milyon TL'dir. 13 ayrı eğitim kurumunda Büyükşehir Belediyesi olarak çalışma yapmaktayız. Tüm bu çalışmalardaki amacımız üzerimize düşen vazifeyi fazlasıyla yerine getirerek nesillerimizin en iyi şekilde yetişmesine katkı vermektir" diye konuştu.

"Betonlamaya ağırlık vereceğiz"

Trabzon il genelinde Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen yol çalışmaları hakkında da açıklamalarda bulunan Gümrükçüoğlu, Büyükşehir Belediyesi olarak bundan sonraki yıllarda asfaltlama çalışmalarına devam etmekle birlikte betonlama çalışmalarına ağırlık vereceklerini ifade etti. Bu yıl il genelinde 100 milyon TL maliyetli asfalt ve betonlama çalışması icra etmekte olduklarına dikkat çeken Gümrükçüoğlu, "Bu rakam Trabzon tarihinde daha önce görülmemiş olan bir rakamdır. Yol sorunlarını ortadan kaldırmak amacıyla beton ve asfaltlama çalışmalarımızın yanında menfez, istinat duvarı ve kanaval gibi sanat yapıları inşaatlarına da devam etmekteyiz. Ayrıca Belediyemizin büz üretim şantiyesinde 2016 yılı içerisinde çeşitli ebatlarda 4 bin büz üretimi gerçekleştirilmiş olup üretime halen devam etmekteyiz. Üretilen büzler Trabzon il genelinde, özellikle yollardaki ihtiyaçların karşılanmasında kullanılmaktadır" ifadelerini kullandı.

"Yüksek bütçeli yatırımlara devam ediyoruz"

Trabzon'a 800 bin m2 dev bir yaşam alanı kazandıracak olan Sahil Projesi (Gülcemal) kapsamında Beşirli birinci etap tahkimat alanının rekreasyon projesinin hazırlanması için talimat verdiğini bu konuda dünya örneklerinin incelenmekte olduğunu kaydeden Gümrükçüoğlu, "Büyükşehir Belediyesi olarak yüksek bütçeli yatırımlara devam etmekteyiz. Sahil Projesi (Gülcemal) kapsamında 1. etap sahil tahkimat çalışmalarına aralıksız olarak devam ediliyor. Ortahisar ilçesinin Beşirli ile Kemerkaya mahalleleri arasında Trabzon'a 800 bin m2 yaşam alanı kazandırmayı amaçlayan Gülcemal Projesi kapsamında sürdürülen 1. etap sahil tahkimat çalışmaları yüzde 70 oranında tamamlanma aşamasına geldi. Proje kapsamında Beşirli sahili ana mendirek inşaatı sürdürülürken bin 290 metrelik anamendirek inşaatının bin 100 metrelik kısmı tamamlandı. Ayrıca mendireğin antifer blokları dizilmeye başlandı" şeklinde konuştu.

"Çömlekçi'de fırsatı kaçırmayalım"

Kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında da açıklamalarda bulunan Gömrükçüoğlu Çömlekçi ikinci etap kentsel dönüşüm alanı için bölgedeki hak sahipleri ile görüşmelere bayram öncesi başlandığını hatırlatarak "TOKİ Başkanımız Sayın Mehmet Ergün Turan Trabzon için büyük bir fedakarlıkta bulunmuştur. Bölgede mahkemelerin belirlediği fiyatlar revize edilerek hak sahiplerimize sunulmaktadır. TOKi bunun için Trabzon'a önemli bir kaynak ayırmıştır. Vatandaşlarımız çok iyi biliyorlar ki kendi başlarına kalmaları durumunda böyle bir fiyata ulaşamazlar. Bu nedenle hak sahiplerimizin bu fırsatı çok iyi kullanmalarını ehemmiyetle rica ediyorum" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.