1. YAZARLAR

  2. Semra Büyükkaragöz

  3. Büyük zafer: kutu’l amare
Semra Büyükkaragöz

Semra Büyükkaragöz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Büyük zafer: kutu’l amare

A+A-

Son zamanlarda ismi çok geçen, konuşulan büyük bir tarihi zafer… Peki, asıl olarak nedir bu Kutu'l Amare?

7 Aralık 1915-29 Nisan 1916 yılları arasında Osmanlı ve İngiliz kuvvetleri arasında gerçekleşen 1. Dünya Savaşı'nda önemli bir yere sahip temel muharebelerden biri.1. Kut Muharebesi olarak da bilinir. Dicle Nehri kıyısında Kut'ül Ammare şehri yakınlarında konuşlanmış İngiliz ve müttefiklerinin kuşatılmasıyla başlayan muharebe, kasabanın Osmanlı Ordusu tarafından ele geçirilmesi ve İngiliz birliklerinin tamamının esir alınmasıyla bitti. Ordunun çoğu Hintli Müslümanlardan oluştuğu için savaş sırasında İngilizlerin takviye ve yiyecek göndermedikleri bilinir.Kısaca Türklerin kocaman harflerle yazdığı bir şeref sayfası. Tabi bize bu sayfayı okutmamışlar, tozlu tarih kitaplarının en göze çarpmayan yerine sıkıştırmışlar o ayrı mesele.Unutturmak isteyenler bizim  tarihler boyunca yendiğimiz,Cesurluğumuz ve zekamızla kendimize  hayran bıraktığımız şu zamanın büyük devletleri!Kendi tarihçileri "Britanya (İngiltere) tarihinin en sefilâne teslimi" diye bahsediyorlar mağlubiyetlerinden. Ya bizim Kitaplarımızda?

Bize bu zaferi unutturanlar akıllı insanlar aslında."Ecdadından çektim, torunundan çekmeyeyim." Düşüncesinin peşindeler. Biliyorlar bizim yenilgilerimizden ibret, galibiyetlerimizden ilham ve hız aldığımızı! Bunun için de elimizi, kolumuzu bağlamak için safsatalarla oyalıyorlar bizi.Saçma sapan kitaplar,diziler,dinimizden, kültürümüzü aşağılayan zihniyetleri en büyük safsata değil midir?Zafer kazandığımızda bile onlara hoşgörülü davranmamıza rağmen bize katlanamıyorlar. Zafer sonrası konuşmaları bizim ne kadar şerefli insanlar olduğumuzu gösteriyor yeterince. Diyorlar ki: "Biz Âlicenap bir millete yenildik."

13 bin esire yoksulluk içinde ziyafet veren, insanlığını kaybetmeyen insanların torunu olmak büyük bir ayrıcalık. Bizimse buna karşılık vatan borcumuz sadece Kutu'l Amare'yi tarihimizdeki yerine oturtmak, bu şanlı zaferi anlamak, anlatmak ve şeref duyarak aktarmaktır.

Umuyorum ki yeni nesil öylesine öğrenir ki ecdadını, kendi için değil torunu için de çalışır. Bizden öncekilerin yaptığı gibi.

Sözlerimi Mehmet Akif Ersoy'un güzel bir sözüyle tamamlamak istiyorum

"Sanma ki ecdadın asırlarca uyudu,

Nereden bulacaktın o zaman eldeki yurdu?"

                                                                                                                  

Bu yazı toplam 4874 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.