1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Burdur’da 73 bin ton toz şeker üretilecek
Burdur’da 73 bin ton toz şeker üretilecek

Burdur’da 73 bin ton toz şeker üretilecek

Burdur Şeker Fabrikası Müdürü Nurettin Örgül, "kampanya döneminde yaklaşık 605 bin ton pancar işlenecek olup, karşılığında 73 bin ton şeker, 27...

A+A-

Burdur Şeker Fabrikası Müdürü Nurettin Örgül, "kampanya döneminde yaklaşık 605 bin ton pancar işlenecek olup, karşılığında 73 bin ton şeker, 27 bin ton melas, 160 bin ton yaş küspe üretilecektir" dedi.

Burdur Şeker Fabrikası'nda pancar alım kampanyası başladı. 2016-2017 yılı Pancar Alım Kampanyası nedeniyle fabrikada tören düzenlendi. Törende, Burdur Şeker Fabrikası Müdürü Nurettin Örgül, 2016-2017 yılı pancar alım kampanyasının 116 gün süreceğini söyledi. Burdur Şeker Fabrikası'nda 6 ilden gelen 605 bin ton şeker pancarının işleneceğini belirten Örgül, "Fabrikamız 2016-2017 kampanyasına pancar alımı ile başlamıştır. 30 Eylül itibariyle de pancar kesimine geçilecektir. Kampanyamız ortalama 116 gün sürecek olup tahmini 23 Ocak 2017 tarihinde sona erecektir. Altı ilimize bağlı 176 köyde 5 bin 20 çiftçinin 89 bin 500 dekar arazide pancar ekimi yapılmıştır. Tahminen 530 bin ton bedelli esas pancar tesellüm edilecektir. Ayrıca Afyon Şeker Fabrikası'na bağlı Sandıklı Bölgesi'nin dört kantarından 125 bin ton pancar fabrikamıza gelecektir. Bu kampanya döneminde yaklaşık 605 bin ton pancar işlenecek olup, karşılığında 73 bin ton şeker, 27 bin ton melas, 160 bin ton yaş küspe üretilecektir. Fabrikamız ürün bedeli olarak çiftçimize şimdiye kadar 22 milyon 500 bin TL ödeme yapmıştır. Fabrikamızda bu kampanya döneminde kendi çalışanlarımız, görevli ve taşeron işçi ile 900 kişi istihdam edilecektir" dedi.

Türk şeker sektörünün uluslararası bir pazar olmasını sağlamak yerine sürdürülebilirliğinin daim kılınması gerektiğini savunan Şeker -İş Burdur Şube Başkanı Mustafa Onay ise "Bilindiği gibi, Türkiye pancar şekeri sektörünün sağladığı tarım ve sanayi entegrasyonu, geniş yan ürün yelpazesi, üretim potansiyeli, istihdam olanakları gibi oldukça elverişli bir görüntü sergilemektedir. Bu anlamda, uygun iklim ve coğrafi koşullar altında ülkemize çok büyük bir imkan sağlayan şeker endüstrisinin, sahip olduğu sosyolojik ve ekonomik avantajlar, ayrı ayrı ve özel bir değerlendirmeye tabi tutulması gerekmektedir" diye konuştu.

62. pancar alım kampanyası

Burdur Şeker Fabrikası'nın 62. Pancar Alım Kampanyasının bereketli geçmesini dileyen Burdur Valisi Şerif Yılmaz, "62.si gerçekleşen kampanya, fabrikamıza, şeker işçilerimize ve çiftçilerimize hayırlı bereketli olsun. Bugün itibariyle 33 tane şeker fabrikamız var. Bunların bir kısmı özelleşmiş, bir kısmı üreticilerin kurmuş olduğu kooperatifler vasıtasıyla yürütülüyor, bir kısmı da hala şekerin kendi elindedir, kısmetmiş demek ki bütün çalıştığım illerde şeker fabrikası vardı. Türkiye'nin sanayileşme süreci içinde şeker fabrikalarının çok önemli bir yeri var" dedi.

Vali Yılmaz konuşmasının devamında, pancar alımı esnasında oluşan traktör konvoylarına da dikkat çekerek, traktör sürücülerinin römorklar konusunda dikkatli ve kurallara uygun şekilde hareket etmelerini istedi.

Kantara ilk gelen çiftçilere ödül yağmuru

Açılış konuşmalarının ardından program kapsamında kurban kesimi yapılarak dua edildi. Burdur Şeker Fabrikasına ilk önce giriş yapan pancar üreticileri ise ödüllendirildi. Vali Yılmaz, Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Mehmet Göker, Başkan Ercengiz ve protokol mensupları, fabrikaya ilk önce giriş yapan çiftçilere ödüllerini takdim etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.