1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. Bu Millet Size Minnettar
Ahmet Turan

Ahmet Turan

PARANTEZ
Yazarın Tüm Yazıları >

Bu Millet Size Minnettar

A+A-
GÜNÜN SÖZÜ
Canı, can vererek satın almamışsın ki değerini bilesin.

Millet olarak ecdadımızla ve tarihimizle her zaman gurur duymuşuzdur. Ecdadımız inancının verdiği asillikle kimseye zulüm yapmamış, en zor zamanında bile kimsenin boyunduruğu altına da girmemiştir.
Bu asaleti ile adını tarihe “Köle olmayan” millet olarak altın harflerle yazdırmıştır.
Bugün 18 Mart.
İngiliz, Fransız, Anzak ve Hintli orduların hep birlikte saldırdığı Çanakkale’mizin düşmana geçit vermediğinin 96. yıldönümü.
Her yıl 18 Mart günü, bize cesaret ve mutluluk veriyor.
Çanakkale Savaşları hepimizin bildiği gibi 1. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası'nda Osmanlı İmparatorluğu ile itilaf devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir.
İtilaf devletleri başta İngiliz donanmaları ve kara birlikleri olmak üzere Fransız, Anzak ve Hintlilerden oluşan ordularla Osmanlıyı yok etmek için Çanakkale’yi geçiş noktası olarak görmüş, bu emellerini gerçekleştirmek için de denizden ve karadan saldırmıştı.
Vicdan ve merhametleri yoktu.
İnsanlıktan nasiplerini almamışlardı.
Bir araya gelmişler. Tek hedef olarak bir milleti yok etmeyi belirlemişlerdi.
Günlerce saldırdılar. Çanakkale’yi kan gölüne çevirdiler.
Ama bir adım giremediler.
Bu toprakların düşman kabul etmeyeceğini bilemediler.
Bu zafer tarihte şöyle yer alır.
18 Mart 1915'te Çanakkale Boğazı'nı geçeceklerine kesin gözüyle bakan İngiliz ve Fransız savaş gemilerinden oluşan dönemin en büyük donanması Osmanlı topçusu Seyit Onbaşı'nın güllesiyle yok oldu.
Savaşın en çetin anında Rumeli Mecidiye Tabyası'na isabet eden bir düşman top mermisi askerimizin şehit olmasına ve topların mekanizmasının bozulmasına neden olmuştu. İtilaf donanması Rumeli Mecidiyesi'ne şiddetli bir ateşe başladı. Yakınlarına mermi düşen erler takım subayı Fehmi Efendi'nin emriyle sığınağa koştular. Bu sırada patlayan bir top mermisi cephaneliğin havaya uçmasına ve oradaki Mehmetlerimizden bir çoğununun şehit olmasına yol açtı.
'Havran'ın Çamlık Köyü'nden Mehmetoğlu Seyit Onbaşı, arkadaşlarının şehit olmasına karşın yaşıyordu. Patlamanın etkisi ile sadece kendinden geçmişti. Aklı başına geldikten sonra takım arkadaşı Ali'yi gördü. Başka kimse etrafta yoktu. 'Nerede arkadaşlar?' dedi, arkadaşı, 'Arkadaşlar mertebelerini buldular. 14 şehit, 24 yaralımız var. Ayakta bir senle ben kaldık' diye cevap verdi.
Seyit Onbaşı kalkıp denize baktı, düşman gemileri karaya iyice yaklaşmışlardı. Tabya içindeki üçüncü topun dışındaki topların hepsi toprağa gömülmüşlerdi. Seyit Onbaşı önce gemilere, sonra topa baktı. Kendi deyimiyle mermi ona, 'Beni namluya sür' diyordu. Arkadaşına 'Gel, Ali,' dedi, 'yardım et de şu gülleyi sırtıma alayım.'
Ali önce topun, eğilip yan yatmış top vincine, sonra şaşkın, şaşkın arkadaşının yüzüne baktı. 'Kaldıramazsın Seyit' dedi. Seyit Onbaşı, 'Bir deneyelim hele' dedi.
Top mermisi önce ellerinden kaydı. Parmaklarını toprağa bulayıp bir daha tarttılar. Koca Seyit mermiyi sırtına vurdu ve sendeleyerek topa doğru yürüdü. Merdiven basamaklarına terini attı. Çok zorlanarak mermiyi namluya sürüp kamasını kapattı. En öndeki geminin kıç tarafında ve su kesiminde patladı. Ocean'dı bu gemi. Dümen tertibatı bozulduğu için derhal az bir dümen açısıyla büyük bir eğri çizerek yol almaya başladı. Etrafındaki gemiler uzaklaştılar.
Düşman donanmasının 3 önemli gemisi Bouvet, Ocean ve Irresistible batmış, 4 gemisi Inflexible, Gaulois, Suffren ve Agamemnon savaş dışı kalmıştı.
İngilizler yaptıkları vicdansızlığın utancını yaşamadılar. Ama Çanakkale’de aldıkları mağlubiyetin ezikliğini hep yaşadılar.
Şimdilerde bu ezikliği üzerlerinden atmak için “Savaş oyunu” diye kendilerini sözde rahatlatacak bilgi kirliliği yaymaya çalışıyorlar.
1. Dünya Savaşı’nda akla gelmedik hile yaptıklarını aktarmaya çalışıyorlar.
Neymiş?
14 tahta gemi gerçek savaş gemisi gibi dünya denizlerinde yüzmüş.
İngilizler, özellikle Gelibolu Yarımadası'ndan çekilmenin hesaplarını yaptığı sırada Türk askerlerinin bu çekilmeden haberdar olmaması için değişik savaş hilelerine başvurmuş.
General Hamilton'un anılarında, savaş hileleriyle ilgili olarak şu anekdot yer alıyormuş.
''Türk askerlerini şaşırtmak için yolcu gemilerine, şileplere sahte bacalar, sözde toplar, uydurma direkler eklendi. Böylece İngiliz gemileri 'Tiger' ya da 'lnflexible' kruvazörlerine benzetildi. Karşı taraf bu gemilere ateş edip, boşuna pek çok mermi harcadı.''
Bir defa bizim boşa harcanacak o kadar çok mermimiz yoktu.
Benim ecdadım Çanakkale’de oyun oynamadı. İngiliz’in, Fransız’ın en büyük donanmalarını batırdı.
Bize sanal değil, gerçek zaferi tattırdı.

UNUTULMASIN
Yıl 1915
Çanakkale’de kızılca kıyametin koptuğu günler.
Vefa Lisesi Fransızca muallimi Ahmet Rıfkı derse girer ve selam verir.
Ama öğrenciler selamı almaz. Arka sıradan biri seslenir.
Hocam: Mahallemizde eli ayağı tutan ağabeylerimiz Çanakkale’ye gönüllü gittiler, ama siz hala buradasınız. Biz gitmek istiyoruz ama yaşımız tutmuyor.
Ahmet Rıfkı öğretmen yaşlı gözlerle sınıftan çıkar ve idareye dilekçesini verir. Herkesle helalleşip hayattaki tek varlığı olan annesi Ayşe hanımın yanına gelir.
Durumu annesine anlatır, ondan hakkını helal etmesini ister. Ardından mahallenin bakkalı Selahattin Adil efendiye uğrar ve şöyle seslenir.
“Selahattin amca Allah’ın izniyle vatanın bağrına saplanmış düşman hançerini çıkarmaya gidiyorum. Senden anamı iaşesiz bırakmamanı istiyorum. Kısmetse dönüşte borcumu öderim.”
Çeşitli cephelerde savaşa katılan Ahmet Rıfkı öğretmen 19 Aralık 1915 günü şehit olur. Annesi haberi alır ama imanı bütün olduğu için durumu tevekkülle karşılar.
Ayşe hanımın aklına 7 aydır veresiye yiyecek aldığı bakkal gelir. Bakkal Selahattin Adil efendiye “Borcumu vereyim de oğlum rahat uyusun” der.
Bakkal Selahattin Adil efendi oğlunu Çanakkale’de şehit veren Ayşe hanıma şöyle seslenir.
“Senin borcun Ahmet Rıfkı’nın kanıyla ödenmiştir.”
Mekanları cennet olsun.
Bu yazı toplam 4146 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.