1. YAZARLAR

  2. Fatma Taşeri

  3. Biri bizi gözetliyor
Fatma Taşeri

Fatma Taşeri

Yazarın Tüm Yazıları >

Biri bizi gözetliyor

A+A-

İnsan olmak; Uzaya mekik fırlatmaktan daha zordur diyor asrın düşünürü… Hayata hep hikmetle bakmak gerekir diye düşünüyorum. Yoksa yaşadıklarımızı kendi kısır düşüncelerimizle anlamdırırsak, dipsiz bir kuyunun içinde kendimizi buluruz. Debelenir debelenir dururuz. Bizi oradan kurtaracak birinin gelmesini beklemeğe bile tahammül edemeyiz. Haksızlığa uğradığımızı düşünür kahırlanırız, bize yapılanları haketmediğimizi düşünürüz. Filistin’deki çocuk savaşın içinde doğuyor, Afrikalı çocuk açlık ve sefaletin içinde doğuyor!!! Bunları hakkediyor diye mi düşünmeliyiz? Dünya hayatını böyle algılarsak Yaradan’ın hikmetle yaratmasından zerre kadar istifade edemeyiz ve bize düşen dersi de asla alamayız. Sonsuz bir hayatı elde etmenin yolu buradan geçiyorsa, geçerken ayağımız taşa takılmışsa, onu görmeyen göze mi, duran taşa mı kızmalı acaba…. Ya da her önümüze gelene bunu mu anlatmalıyız. Bu arada hedefimiz de unutuldu değil mi… geçmiş olsun.

Ama her şeyi hikmetle Yaratan Rabbim Kur’an da diyor ki:

"Başınıza gelen herhangi bir musibet, kendi ellerinizin yaptığı (işler) yüzündendir." [Kur’an-ı Kerim, Şura, 30]

Bizim bilmediğimiz veya unuttuğumuz vicdanımızda potansiyel olarak yaratılmış olan melekelerimizi Allah harekete geçirmemizi istiyor ve bizi kendi özümüzden uzaklaşmış, başkalaşmış bir kul olarak huzuruna almak istemiyor olabilir mi diye düşünüyorum. Çünkü bu ayetteki ifade çok net!!

“Özüne dön, kendini bul, sen bu değilsin, ben sana mükemmel özellikler verdim. Seni öyle muhteşem donattım ki! Kendine ve özüne döndüğünde bunu fark edeceksin…. Sıkıntılara bakışın hikmet gözüyle olacak. Bunu fark etmen için silkinmen ve alışkanlıklarından sıyrılman gerekiyor. Özünden uzaklaştıkça daralacaksın… bunalacaksın.”

Beni çok etkileyen ve ürperten bir nokta da şudur; Sıkıntıların bitmesini istemek ve çok şikayet etmek, bundan sonra daha ağır bir sıkıntının geleceğinin işaretidir diyor Allah dostları.. Yani başa gelene “Hoştur bana senden gelen, ya goncagül yahut diken” diyebilmek asolan..

Bu bilince sahip olmak için O’ndan yardım istemeliyiz. Bazen alıştığımız çevremizden uzaklaşmak, sevdiklerimizden bile ayrı kalmamız gerekebilir özümüze dönmemiz için. “Sizin şer bildiklerinizde hayır, hayır bildiklerinizde şer vardır.” dendiğinde ne anlıyoruz? Sadece sakin ol ve bekle… sabırla… kinle, öfkeyle, nefretle değil… Yunus Peygamber’i balığın karnında unutmayan Rab, bizi de, seni, onu da unutmaz. O sadece imhal eder ama ihmal etmez.

İşte sıkıntılar bir fırsattır insanoğlu için… Ama bunu fırsat değil de bir dramaya çevirdiğimizde artık kuyuda debelenme başlamış demektir. Unuttuğumuz şey;

BİRİ BİZİ GÖZETLİYOR!!… ve kurtarıcıyı da gönderecek olan da O’ndan başkası değildir!!

Bu yazı toplam 5086 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.