1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Bir ömre bedel gece
Bir ömre bedel gece

Bir ömre bedel gece

Türkiye Gazetesi yazarlarından ilahiyatçı M. Said Arvas, bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilen Kadir Gecesi'nin önemine değindi.

A+A-

Türkiye Gazetesi yazarlarından ilahiyatçı M. Said Arvas, bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilen Kadir Gecesi'nin önemine değindi.

İlahiyatçı M. Said Arvas, önümüzdeki pazar gününü pazartesiye bağlayan gece Kadir Gecesi'nin idrak edileceğini ifade ederek, "Peygamber Efendimiz şöyle dua etti: "Ya Rabbi benim ümmetimin ömrünü kısa eyledin. Diğer ümmetler kadar ibadet edemeyecek onlar kadar sevap kazanamayacaklar." Önümüzdeki pazar gününü pazartesiye bağlayan gece inşallah Kadir Gecesi'ni idrak edeceğiz. Kadir Gecesi Kur'an-ı Kerim'in ilk nazil olduğu gecedir. Bir gece ama bin aydan daha hayırlı. Nice bin aylar geçmişti ama bu gecenin verdiklerini verememişti. Kadir Gecesi bize mahsustur. Sadece Ümmet-i Muhammed'e. Diğer ümmetlerin böyle bir gecesi yoktu. Bu ne büyük bir ihsan-ı ilâhidir. Sevgili Peygamberimiz (aleyhisselâm) yaratılmışların en şereflisi olduğu gibi; ümmeti de ümmetlerin en hayırlısıdır. Ali İmrân Suresi 110. ayeti kerimesinde meâlen şöyle buyruluyor; "İnsanlar için çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği emreder, kötülükten meneder ve Allah'a iman edersiniz." Hazret-i Ali (radıyallahu anh) buyuruyor ki; "Rabbimiz Ümmet-i Muhammed'e azap vermek isteseydi onlara Ramazan-ı Şerifi ve içindeki Kadir Gecesi'ni vermezdi." Kadir Gecesi'nin Ramazan ayının son on gününde ve tek gecelerinde olması muhtemeldir. 27. gecede olması ise daha da kuvvetlidir. Asrımızda ortalama insan ömrü 60-70 senedir. Halbuki eskiden insanların ömürleri çok uzundu. Nuh aleyhisselamın 950 sene kavmini imana davet ettiği ayet-i kerime ile sabittir. Bu husus Peygamber Efendimizi mahzun etti. Allahü Teala'ya yalvardı; "Ya Rabbi benim ümmetimin ömrünü kısa eyledin. Diğer ümmetler kadar ibadet edemeyecek onlar kadar sevap kazanamayacaklar." Hiç Rabbimiz, yüzü suyu hürmetine kâinatı yarattığı habibini üzer mi? "Senin ümmetine öyle günler ve geceler vereceğim ki her biri bir ömre bedel olacak." Nitekim bin ay 83 seneden ziyadedir. On Kadir Gecesi'ni idrak eden mümin 830 sene ibadet etmiş gibi olur. Ne büyük bir ihsan. Bu gecede nazil olan Kur'ân-ı Kerim Peygamberimizin (aleyhisselam) en büyük mucizesidir. Bütün mucizelerden büyüktür. Tesiri kıyamete kadar da devam edecektir. Kur'ân-ı Kerim'in faziletini bildiren hadis-i şerifler çoktur. Buyruldu ki; "Sizin en hayırlınız Kur'ân-ı Kerim okumayı öğrenen ve onu başkalarına öğretendir." Kalpler de pas tutar demirin paslandığı gibi. Eshab-ı kiram sordular; "Demirin pasını giderebiliyoruz. Fakat kalbin pasını nasıl temizleyeceğiz?" Buyurdu ki; "Kur'ân-ı Kerim okumakla temizlenir." Kur'ân-ı Kerim ile oruç kıyamet günü şefaat için izin isteyecekler. Kur'ân-ı Kerim diyecek ki; "Kullarından bazıları bana değer verdi, beni çok okudu, bugün ben de onlara şefaat etmek istiyorum." Oruç ise, "Sıkıntı çektikleri hâlde bana değer veren kullarına şefaat etmek istiyorum" der. İkisine de şefaat izni verilecektir" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.