1. YAZARLAR

  2. Nevzat Laleli

  3. Bir duvarın tuğlaları
Nevzat Laleli

Nevzat Laleli

YUVAMIZ
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir duvarın tuğlaları

A+A-

HAY-DER Yazıları serisi

HAY-DER Hayırda Yarışanlar Derneği Genel Başkanı Nevzat Laleli; “Toplumumuz da insanlar, birbirleri ile bir duvarın tuğlaları gibi kenetlenmiş olmalıdır” dedi.

Çalışma sahaları, “Mutlu insan, Sağlam aile ve Güçlü toplum” olan HAY-DER, bu sahalarda hedeflerine erişebilmek için bütün gücüyle çalışmalarını sürdürüyor.

Dinimizin “Bünyanı mersus…” adını verdiği çalışma sahalarımızı istiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy ise bir şiirinde, “Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez” diyerek, yüreklerimizin aynı gayeler ve anı heyecanla çarpması gerektiğini vurguluyor”

  6.duvardaki-tuğlalar.jpg

 “Sloganımızdan da anlaşılacağı üzere derneğimiz ferde, aileye ve topluma ait sosyal faaliyetleri ön planda tutmaktadır. İnsanımızın mutluluğu hiç şüphesiz o insanın maddi ve manevi sahalarda ki ihtiyaçlarının karşılanmasıyla mümkündür.

İnsanın maddi yönden ahlaksız, sömürücü Kapitalist düzenin insafına terk edilemez. İnsanımızın, insanca yaşama seviyesine getirilmesini yani adil ekonomik düzene kavuşturulmasını sağlamamızı gerektirmektedir.

Bu gün dünyanın her yerinde Yahudi’nin kurduğu faizci kapitalist düzen hâkimiyetini sürdürmekte ve bütün insanlık ve başta da Müslüman ülkeler insafsızca sömürülmektedir.

Birleşmiş milletler raporuna göre Zimbabve’de her türlü madenler olduğu halde bu ülke insanı fakr-u zaruret altında inlemekte ve ortalama insan ömrü 35 yaşlarına düşmüş bulunmaktadır. Ülkenin yaşadığı menfi şartlar devam ederse 20 sene sonra bu ülkede ki ortalama insan ömrünün 25 yaşa düşeceği tahmin edilmektedir.

Ülkemizin faiz belasıyla sömürülmesi (yılda 50 milyar dolar faiz ödüyoruz) gerçeği, maalesef bizleri de adım adım Zimbabve’ye benzetmeye götürmektedir.

İNSANIN MANEVİ YÖNÜ

Bir insanın mutluluğu için sadece maddi bir takım imkânlar yetmemekte, onun manevi yönünün de tahkim edilmesi (desteklenmesi) gerekmektedir. O insanın manevi yöndeki ihtiyacı, çıkarcı, bencil ve kindar bir toplum içinde değil ahlakın baş tacı yapıldığı, sevginin her yerde öne alındığı bir toplum yapısında mutlu olacaktır.

Toplumun temelini oluşturan aile ise, daha başta onu kurarken ve onun bir ömür sürmesini sağlayacak şartları hazırlarken sağlanmaktadır. Eşler arasında erkek olsun, kadın olsun birbirlerine kesinlikle bir ihanetin yaşanmamasını bilakis sevgi ve saygının yer almasını sağlamamız gerekmektedir.

Ancak bugün yatak odalarımıza kadar girmiş olan televizyon kanallarında yayınlanan diziler, aile yapımızı bozmakta sanki birer dinamit lokumu gibidirler. Aile içi huzursuzluklar ve boşanmalar artmış, yuvalar 3 aylık bir evlilikten sonra bile (Gaziantep’de yaşanan olay) yıkılır hale gelmiştir.

Bu televizyonlar mutlaka disiplin altına alınmalı ve çıkarılacak bir yasayla basın hürriyetinin, ailenin temelini yıkmak için kullanılması önlenmelidir.

TOPLUM TEK GÖNÜL OLMALIDIR

Toplumumuz, bu gün maalesef birbiri ile kaynaşmış insanlar toplumu olmaktan uzaktır. Aynı apartmanda oturdukları halde uzun süre birbirlerini tanıyamayan komşuların yaşadığı soğuk binalar olmaktadır.

Bu toplumu, inançlarımızın bizden istediği “Bünyan-ı mersus… (tuğlaları birbirine kenetlenmiş bir duvar gibi)” olmasını sağlamak, milletimizin birlik ve beraberliğinin inancımızın bir emri olduğunu öğrenmesini temin etmek, bunun için de gece gündüz azimle çalışmak gerektiğine inanıyoruz.

Bu görüşümüze ışık tutan bir şair, şiirinde bakın ne demektedir.

İpi kopan tesbihim,/ Dağılmış tane tane./ Acı ama teşbihim,/ Hani nerde imame?

Daneleri toplayın,/ Hak ipine derleyin,/ Bir imame bağlayın,/ Tevhit gelsin meydane.”

 “Biz henüz yeni bir derneğiz. Ama şu anda 12 kadar yerel gazetede yazılarımız yayınlanmakta, 20 kadar internet sitesinde yazılarımız bulunmaktadır.

Sağlam aile sahasında 17 yıldan beri, bize başvuran bekârları evlendirme çalışmalarımız sürmektedir. 2016 yılının ikinci yarısında kurulması kesin olan yeni bir yuvamız ile toplam kurduğumuz yuva sayısı 81 çifte erişmiş olacaktır.

Derneğin banka hesap numarasını da veren Laleli; “Hayırda Yarışanlar Derneği, Vakıflar Bankası Ankara Maltepe şubesinde İBAN TR6800 015 00158 0072 999 66421 hesap numarasına sahiptir. Çalışmalarımızın büyük boyutlara ulaşması ve hedeflerimize biran önce ulaşabilmemiz bize yapacağınız maddi ve manevi destek oranında gerçekleşecektir.”

Bu yazı toplam 3229 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.