1. YAZARLAR

  2. Esra Beyza Kaplan

  3. Bir başkadır büyümek
Esra Beyza Kaplan

Esra Beyza Kaplan

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir başkadır büyümek

A+A-

Bir başkadır, rotasız bir gemide yolculuk yapmak,

Bir başkadır hiç bilmediğin insanlara dost demek.

Ve bir başkadır,

Senden olmayanı, sen gibi sevmek.

**

Pencere pervazları eskidi oturmaktan, ve kuş yoruldu uçmaktan. İnsan yoruldu nefes almaktan. En acısı da herkesin öldürdü içinde birçok kimsesizliği. Bomboş kaldı bedenler, ruhlar terk etti, nefeslerini...Durup milyonlarca şeylerle savaştığımızı düşünüyoruz.

**

Sorunlarımız bize o kadar büyük ve çözülemez geliyor ki, çözmek için çaba bile sarf etmiyoruz. Ne diye bu vazgeçiş? Ne diye bu kadar gözyaşı? Evsiz mi kaldın? Parasız mı kaldın? Yoksa sevdiğin seni sevmedi diye mi? İşler yolunda mı değil? Sence bunlar bu kadar önemli mi?

**

Hiç etrafında ki insanların derdini merak ettin mi, aslında senin dert edindiklerin insanların çoğu için huzur. Senin bu çaresizliğin ,insanların çoğu için bir kurtuluş yolu. Hep aynı pencereden bakmak yerine başka pencereleri denesen?

**

Aynı manzarayı ezberlemek yerine başka manzaraları ezberlesen? Sence ne kadar sürecek bu durum? Ya da kimi bekliyorsun gelip seni kurtarması için? Bu hayatta sadece sen kendine yardım edebilirsin, en doğru çıkış yolunu sen bulabilirsin. Neden biliyor musun?

**

Çünkü seni en iyi sen tanıyabilirsin. Bir çoçuk gibi sızlanmayı bıraktığımız zaman, çok fazla şey öğrenmiş olacağız. Dizimiz kanadığı için değil, bu kadar çok soruna rağmen neden güçlü olduğumuzu düşünmeye başlayacağız.

**

İşte o zaman biz büyümüş olacağız. Çünkü büyümek yaşla değil başla olur derler. Doğru da derler insan yaşadıkları kadar büyür. Yaşayamadıkları kadar tecrübesiz ve çocuk kalır insan. Kötü sonuçları olan durumları yaşadığımızda karamsarlığa düşmek yerine, karamsarlığı bile tolere edip iyimser olur büyüyen insan. Büyümek bir başkadır bu yüzden....

 

Bu yazı toplam 1598 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.