1. YAZARLAR

  2. Murat Türkoğlu

  3. Bir ayet bir hadis ve bir söz
Murat Türkoğlu

Murat Türkoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir ayet bir hadis ve bir söz

A+A-

Allah’ın ve Resulu'nun selam ve bereketi üzerinize olsun ey hane halkı!

Öncelikle şu an vatanımızı kuşatmış olan düşman odakları  her türlü terörle mücadele veren ve her daim Türk islam birliğinin refahını savunan kahraman Mehmetçiğimize Rabbimiz yardım eylesin ve her türlü şer oklarından korusun.

Vatan namustur. Bu kavram birde aşk ile İslam ile Tevhid ile birleşince mutlaka zaferler kaçınılmaz olıur.

Yüce Rabbimizin şu ayetini sizlerler biraz tefekkür edelim inşallah.

Allah'ın boyasına bak, (vaftiz nolacak?) Kim, Allah'dan daha güzel boya vurabilir ki? İşte biz O'na ibadet edenleriz.  (BAKARA-138 )

Bu güne kadar hep zahiri boyuttan baktığımız ayetlere bir de bu gün batın gözüyle bakalım inşallah.

Allah’ın boyasını; O’nun ahlakı yani kuran ahlakı olarak birçok üstad anlattı Allah onlardan razı olsun.

Şimdi ise bir de bu ayeti Üveyslerin hayatından anlatalım.

Bu günlerde sıkça sosyal medyada duyduğumuz ve ısrarla anlatılan öyleki  bu zikri yapanların akılların dahi idrak edemediği halleri yaşadıklarını bir çok videodan izliyoruz.

Şüphem yok ki Yüce Allah çok Ganidir. Elbette kendini zikreden ve birleyen kullarını cinsiyet ve şekil ayırt etmeden lutuflandırır.

Bu gün zikri yapanların el ve ayak tırnaklarında ELİF işareti yani sıddıklık mühürleri mevcut. Bir çoğuna ise ALLAH lafzı vurulmuş.

Bunları neden anlatıyorum derseniz, günümüzün en ağır yükü stres mutsuzluk ve bir arayış inşallah sizlere buradan bir davet olsun. Sizlerde o kervana katılın ve o anlatılanları bizzat yaşayın.

Nedir peki Sıddıklık Mührü? Hz Peygamberimizle Hicret esnasında konakladıkları mağarada Hz. Ebubekir Ra. Ayağından yılan sokması olayı vardı hatırlarsanız. Ona olan sadakatı sevgisi ve imanı gereği o yılan ısırığına tahammül etmiş ve Sıddıklardan olmuştu.

Bu gün tıpkı sahabe gibi o sadık dost gibi gecesi gündüzü kardeşlerine tebliğ etme çalışmaları yapmakla sabah akşam Rabbi ve Resulunu anmakla geçen Üveyslerde unutulmuş bir sünneti yapmaları ve her yerde Allah ve Resulu anlatmaları neticesinde o Mühre vafık olmuşlardır.

Buyrun ve yaşayıp görün diyoruz.

İslam da ruhbanlık olmadığı halde bu gün ne yazık ki ruhbanlık yine en ön saflar da.

Lakin yapılan araştırmalara göre Hamd olsun sayıları çok azınlıkta. Belki biraz medya gücü yüksek ve gelir düzeyleri yüksek olduğu için gündemde kalabalık görünseler de sayıları hakikat te çok da azınlıkta.

Rabbimiz sizleri kendi boyasıyla boyadıklarından etsin inşallah.

Bu güne bir hadis söylemek gerekir ki şanlı Peygamberimiz ;

“İnsanlar, altın ve gümüş madenleri gibidir. İslâm öncesi dönemde hayırlı olanlar, İslâm döneminde de İslâm’ı kavramak kaydıyla hayırlıdırlar. Ruhlar, askerî birlikler gibidir. Birbirleriyle tanışan ruhlar, birbirleriyle kaynaşırlar, tanışmayanlar da ayrılığa düşerler.” ( Buhari – Müslim )

Ne güzel özetlemiş Resulallah Sav.

Cahiliye yani henüz bir ilme sahip olmadan idrakları zayıf iken de onlar hayırlı işler yapanlardır. Birde islam ile yani ilim ile zikir ile tanışanlar mutlaka birer kıymetli madenin işlenmesi gibi işlenir ve birer hazine olurlar.

Aynı madenler Elest de Rabbine evet diyenler mutlaka dünya da da bir birlerini bulurlar.

Bakınız Dünya hayatına, inananlar ve inanmayanlar asla uyuşmazlar. İnananlarla münafıklarda asla uyuşmazlar. Karma bir hayatın içerisinde de olsak

"Birinin suyu tatlı ve susuzluğu giderici, diğerininki tuzlu ve acı iki denizi salıveren ve aralarına bir engel, aşılmaz bir serhat koyan O'dur. " ( Furkan – 53 ) ayeti gereği arada mutlaka perde vardır.

İnşallah bu perdeyi bizler de önce nefsimizle iblis arasına , ardından da nefsle ruhummuzun arasına koyanlardan oluruz.

 

Güzel bir de söz  ekleyelim inşallah;

Akıl ve hayaller gerçekler karşısın da çaresizdir. Bu öyle bir dünyaki, bu yolun yolcuları akıl , tedbir, hayal gibi bu dünyada bizlere ne veridiyse , bunlarla idrak edemez.

Yalnızca ruhunu dinle ve niçin yaratıldığını, bu aleme neden gönderildiğini gör. Bunları öğrenince kim olduğunu anlayacaksın. Her gün hayrettesin ama hayret aslında yeni başlayacak. Çok yollar alacak ve her gün yepyeni  hayretler de kalacaksın .  ( Aşkı Üveysi – Muharrem Karabay )

Ne diyelim zaten biraz tefekküre dalınca hemen etraf fazla dalma sözlerini işitiyoruz lakin halk nazarın da deli olmadan veli olunmazmış. Gaye bu dünya hayatımız da gerçek manada bir kul ve Peygambere yakışır bir ümmet olabilmek. İnşallah O alemlerin Rabbine sığınıp sizleri de O’na emanet ediyoruz.

Her geceniz Kadir, her gününüz Bayram olsun..

 

 

Bu yazı toplam 1173 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.