1. YAZARLAR

  2. Murat Türkoğlu

  3. Bir ayet bir hadis ve bir söz
Murat Türkoğlu

Murat Türkoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir ayet bir hadis ve bir söz

A+A-

Allah’ın ve Resulu’nun selam ve bereketi üzerinize olsun ey hane halkı!

"Allah dilemeyince siz dileyemezsiniz!" Tekvir suresi 29. Ayet.

Evet şanlı Peygamberimiz o kadar çok merhametliydi ki; Taif hadisesini hatırladıkça, gözlerim dolar.

Hani o beldede taşlanmış bir halde, bir dağın yamacına sığınmış bir halde iken, Cebrail As. geliyor ve Ey Muhammed dile ki, Rabbin o beldeyi alt üst etsin!

Bu hitap karşısında Resulallah (SAV) "Rabbim affet bilmiyorlar, bilseler yapmazlar ve olaki içlerinden birisi iman eder" diyor.

Bu kıssanın devamını zaten biliyorsunuz.

Şimdi burada bilmiyorlar; bu söz ne kadar latif ne kadar merhametli bir sözdür ki, insanın çektiği acıyı unutturuyor. Benlik elbisesinden kurtarıyor.

Bu ayeti birde Üveyslerin nazarında tefekkür edelim.

Sabah akşam bütün gayeleri Allah’ın rızasına mazhar olmak ve insanları yalnızca bir ve tek olan Allah’a davet etmektir. Çokça iftiralar karalamalar yapılmakta ki, çoğu kez bunlara bizzat şahit oluyorum.

Allah onlardan razı olsun, Üveyslik adı altında tamamen Ümmet olmaya ve aracısız hanif olarak, Tevhid dinini yaşamaya çağıran kardeşlerimiz var.

Bunlar tıpkı Kur'an'ın belirttiği, hiçbir ücret istemeyen ve vakitlerinin çoğunu yalnızca köle azat etmek (iblisin köleliğinden kurtarmak ve Allah’ı zikretmeye yönlendirmek) için çaba göstermektedirler.

Ne güzel Şanlı Peygamberimiz nasıl tebliğ etti, nasıl çile ve imtihanlar yaşadı. Şimdi O'nun ümmeti olma çabasında, Üveyslerde bu imtihanları yaşamakta. Öyle ki, çoğu kez sabahlara kadar, bazen günlerce dil dökmekte ve insanları Ümmetlik çatısı altına toplamaya çalışmaktadırlar.

Bu hal onlara Peygamberin bir mirası aslında. O'nun kadar ağır değil belki zerresi miktarıncada olsa bu halleri yaşamaktadırlar. Kederlendikleri ki, bu nasibi olmayan insanların bu güzel yolculuğa girmemeleri hallerde hüzne boyanmaktadırlar.

Tıpkı Peygamberimizin sabahlara kadar gözyaşı döktüğü o halleri ki, Kur’an bunu açıkça anlatır, iman etmeyenler için Rabbimiz yukarıdaki ayeti nazil etmiştir. "Allah dilemeyince siz dileyemezsiniz."

Burada şunu iyi bilmek lazımdır ki, Kur'an yaşıyor, her dönem yaşadı ve yaşayacak. Bizler zahirde Resulallah’ı görmedik, onunla beraber savaşlar vermedik lakin şuan batını bir savaşın içindeyiz aslında.

Hak ile batılın savaşı bitmez! Tıpkı O hayatta ve Onunlaymışız gibi bir mücadele vermeliyiz ki, O'na layık bir ümmet olalım.

Bu arada hep anlattığımız Üveyslik zikrinin birçok sıkıntılı hastalığa, özellikle son dönemde psikolojik sorunlar, huzursuzluklar ve buna benzer birçok halinde tamamen şifa kaynağı. Mutlaka uygulamanızı tavsiye ederim.

İşte hiçbir çıkar hiçbir beklenti olmadan bizlerde birbirimize bunları anlatalım.

İşin özü bizim Konyalılara has bir söz vardır; 3 günlük dünya, şen ol şen Konya.

Yarını henüz belli olmayan bu kısacık ömrün en değerli anı, içinde bulunduğumuz andır. Anı yaşamanız dileğiyle, İnşaAllah...

Birde bugüne bir Hadis ekleyelim İnşaAllah, sevgili kardeşlerimiz.

Alemlerin Sultanı Peygamberimiz, "Yarın öleceğini bilsen bile ağaç dik.” Yine bir diğer hadiste; kıyametin koptuğunu görsen bile elinde yeşil dal varsa onu dik" buyurmuştur.

Allah’ın Selamı O'nun ve ehlibeytinin üzerine olsun, ezelden kıyamete kadar.

Geçmişte Çernobil olayını hatırlayalım. O şiddetli radyasyon, Karadeniz'deki ağaçların çokluğu ile giderilmişti ve ağaçların yüksek tepeleri yanmıştı.

Bu hadis bizlere Duhan suresini de hatırlatıyor.

"Ey Muhammed! Şimdi sen göğün, insanları bürüyecek açık bir duman getireceği günü gözetle. Bu acı bir azabdır." Duhan-10-11

İşte ileride dünya savaşları mutlaka yine nükleer başlıklı olacağından ve bu tehlike karşısında ağaçların önemi anlatılmaktadır.

Bizler de mutlaka gerek zahiren yeşil ağaç dikme, gerek insanlara tebliğ konusunda ömrümüzün son günüymüş gibi gayretli olalım.

Birde güzel bir söz yazalım şuraya izninizle;

"Gerçek aşıklar gafletten uyanan, kendini ve Rabbini bilen, Allah’a kul Peygambere Ümmet olan, gönül gözleri açık ve ruhları aydın olan kişilerdir. Ancak böyle bir hal içinde olanlar, ibadetin manevi zevkine varırlar.” Aşkı Üveysi – Muharrem Karabay...

Rabbimiz en güzel hali yaşamayı ve ebedi hayatta Cemali ile bir olmayı nasip eylesin sizlere.

İlminizi nurunuzu artırsın İnşaAllah.

Bu yazı toplam 1536 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.