1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Bilim ve din birbirine düşman değil
Bilim ve din birbirine düşman değil

Bilim ve din birbirine düşman değil

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) 2016 yılı kültürel etkinlik takvimi içinde yer alan programlarına ara vermeden devam ediyor.

A+A-

Etkinlikler, Ali Gav Medresesi'nde, tarihi bir ortamda gerçekleşiyor. Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Coşkun İslam İnançları Açısından Ateizm ve Eleştirisi başlıklı ilgi çekici bir konuşma yaptı. Programda konuşan Coşkun, Ateizmi savunan ve buna inanan insanların tutum ve davranışlarına göre çok farklı Ateizm tanımlarının yapıldığını ifade ederek başladığı konuşmasına İslam inancı açısından Müslüman düşünürlerin bu konudaki görüşlerini anlattı. Coşkun, Ateizmin İslam dünyası için ciddi bir problem olmadığını ifade etti.

Çoşkun, “Geçmişte sadece marjinallerin benimsediği bir görüş olmuşken, modern dönemde geniş kitlelerin benimsediği bir görüşe dönüşmüştür” dedi. Buna sebep olarak Hıristiyanlığın yozlaşması ve pagan kültürüyle bütünleşmesi olduğunun altını çizen Coşkun Hıristiyan inançlarının hızla irrasyonalizme yönelip Hıristiyanlığın âdeta sır ve gizem dini olmasının yanında, teslis inancı, asli suç, kiliselerin tanrının bedeni olduğuna inanılması gibi inançların ancak baskı ve korku ile sürdürülebileceğini söyledi. Sözlerine bunu sağlamak için Kilisenin mutlak bir otorite kurduğunu ve bu otoritenin çoğu akıl, özgür irade ve serbest teşebbüs üzerinde baskıya dönüştüğünü ifade ederek devam eden Coşkun “Kilisenin uyguladığı baskılar insanların dinden uzaklaşmalarına sebep olmuştur” şeklinde konuştu. Konuşmasına, “Avrupa’da bilim adamlarını ateizme yönelten sebeplerin hiç birini İslam dini savunmaz; hatta o bunların yok edilmesi için gelmiştir. İslam’da bilim ve din birbirine düşman iki fenomen değil; birbirinin tamamlayıcısıdır. Kur’an’ın bildirdiği evrensel değerler ışığında din-bilim ilişkisinin yeniden gözden geçirilmesine, yanlış yorum ve uygulamaların giderilmesine şiddetle ihtiyaç olduğu âşikardır” diye devam eden Çoşkun “Günümüzde insanlık, din ile bilimin uzlaşısı ve evrensel ölçekli manevi ve insani değerlere büyük ihtiyaç duymaktadır. Bu bakımdan Kur’an’ın akli mucizeliğinin, bilim çevrelerine tanıtılmasının büyük önem arz ettiğine inanıyoruz” dedi. Programın sonunda Prof. Dr. İbrahim Coşkun’a katılım beratını TYB Konya Başkan Vekili Prof. Dr. Hayri Erten takdim ederek teşekkür etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.