1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü:
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü:

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü:

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Türkiye'de otomobil üretiliyor. Yüzde 80 ticari bir konu. Önümüzdeki süreçte hangi iş modeli üzerinden...

A+A-

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Türkiye'de otomobil üretiliyor. Yüzde 80 ticari bir konu. Önümüzdeki süreçte hangi iş modeli üzerinden devam edelim. Bu konu üzerinde çalışıyoruz. Elektrikli olacak. Taksi(sedan tipi) olacak" dedi.

Bakan Özlü, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda milletvekillerinin sorularını cevapladı. Bakan Özlü, 2002-2016 yılları arasında Yüksek Teknoloji ürünlerinin üretiminde azalalım söz konusu olduğunu belirterek, "Türkiye'nin altyapısının orta-yüksek konusunda ihracatında bir yükseliş var. 2002'de düşük teknolojilerin imalatı yüzde 42.2 iken yüzde 34'de düşüyor bugün. Yüksek teknolojde bir gerileme olmakla beraber Türkiye'nin üretim altyapısının olduğu teknolojilerde bir gelişme var" ifadelerini kullandı.

Üretim reform paketi ile ilgili sorulan soruya Özlü, "Bu görüşe açılan bir çalışmamız. Bunu nihai hale getirdiğimizde hem komisyonla hem muhalefetle görüşeceğiz. Ben bizzat gelip muhalefete gelip bilgi vereceğim. Bunu birlikte sonuçlandıracağız" diye karşılık verdi.

Zeytinlik alanlar konusunda sorulan soruya ise Bakan Özlü, "Paketi hazırlarken tarih sırasına göre çalışmayı yaptığımız için 39 yılında çıktığı için böyle yaptık. Sıralama kanunların tarih sıralamasından kaynaklandı. Biz hem meraların hem de zeytinlik arazilerinin korunmasından yanayız. Asla birinci sınıf bir tarım arazisini ve verimli zeytinlik alanını osb yapmak istemeyiz yapmayız" diye cevap verdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında açığa alınan personel sayısına ilişkin soru üzerine Özlü, "17-25 Aralık'tan bugüne TÜBİTAK'ta bin 235 kişinin ilişkisi kesildi. Bunlardan 490'ı 15 Temmuz sonrasıdır. Bir sistem değişikliğine gidiyoruz. TÜBİTAK da bir dönüşüm gerçekleştiriyoruz. Bunu yakında meclisle ilgili yasal değişiklikle gerçekleştireceğiz. 2017 de bu yapıya geçmeyi planlıyoruz. Daha şeffaf bir yapıya geçeceğiz" şeklinde cevap verdi.

Türkiye'de 294 Organize Sanayi Bölgesi olduğunu söyleyen Özlü, "74 bin 284 adet sanayi parselinin 57 bin parseli tamamlanmış, 4 bin 727 parsel proje aşamasındadır. Bir milyon 650 bin kişi çalışıyor. Hapsi açıldığında 2 milyon 200 bin kişi çalışacak" ifadesini kullandı.

Yerli otomobil konusunda sorulan soruya Özlü şöyle karşılık verdi:

"Türkiye'de otomobil üretiliyor. Yüzde 80 ticari bir konu. Önümüzdeki süreçte hangi iş modeli üzerinden devam edelim. Bu konu üzerinde çalışıyoruz. Elektrikli olacak. Taksi olacak."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.