1. YAZARLAR

  2. Murat Ata

  3. Bildiklerimiz gerçekten gerçek mi?
Murat Ata

Murat Ata

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Bildiklerimiz gerçekten gerçek mi?

A+A-

İlginç bir başlık öyle değil mi? Bu yazıyı okuyan herkesten yazımın başlığındaki soruyu kendisine sormasını rica ediyorum. 17. Yüzyılla birlikte Avrupa kıtasında öne çıkan aydınlanma akımı tüm dünyayı etkilemeyi başarmış, modern bilim teorileri de kabul görmüştür. Gerçekliği kanıtlanan her bilgi için emeği geçenleri minnetle anıyoruz. Lakin gerçekliği kanıtlanamayan ancak gerçekmiş gibi öğretilen bilgilerin olduğunu da asla unutmayalım. Mesela Newton’un Yerçekimi kanunu gerçekliği kanıtlanamayacak bir varsayımdan ibaret olmasına rağmen bize gerçek gibi öğretilmektedir. Bu konuya tekrar döneceğim.

**

1980lerde ABD Başkanı Ronald Reagan bir dizi konuşmasında ilginç ve o dönem için anlaşılabilir olmayan konulardan bahsederek demişti ki: ‘’Belki de ortak bağımızı anlamak için, dışarıdan evrensel bir tehdide ihtiyacımız vardır. Bazen düşünüyorum da, eğer bu dünya dışından bir uzaylı işgali olsaydı dünya çapındaki farklılıklarımız nasıl da çabucak yok olurdu.’’

**

Sonrasında George H. W. Bush, ‘’Yeni Dünya Düzeni’’ diye bir kavramdan söz etmeye başladı ve Bunu sık sık tekrarlarken ‘’Propagandayı mancınıkla fırlatmak’’ diye tüyolar bile verdi.

Bill Clinton uzaylılar konusunda sorulanları üstü kapalı imalarla geçiştirirken, oğul Bush 11 Eylül saldırılarıyla Müslümanları ilişkilendirmekten dünya dışından bir uzaylı tehdidiyle ilgilenmek durumunda kalmadı.

**

Ancak Obama’nın 2015 yılında katıldığı bir TV programında sorulanlara şakayla karışık algı yüklü mesajlar içeren cevaplar vermesi oldukça düşündürücüydü. Programın sunucusu şovmen Jimmy Kimmel Clinton’a sorduklarının neredeyse aynını Obama’ya da sordu ve     -Ben Başkan olsam ilk iş olarak bu konuyla ilgilenirdim. Diye de espri yaptı. Obama cevaben: ‘-ilk işin uzaylıların bütün sırlarını açığa çıkarmak olacağı için, işte bu yüzden senin başkan olmana uzaylılar asla izin vermez. Üzerimizde sıkı bir kontrol üzerine çalışıyorlar.’ Dedi. Kimmel tekrar: -İnsanlar sizi mimiklerinizi her şeyinizi analiz edecek, uzaylılarla ilgili dosyalara baktınız mı, gördünüz mü, keşfettiniz mi? Diye sordu.           Obama biraz ciddi biraz şaka yollu Bir açıklama yapamayacağını söyledi. Kimmel: -Clinton uzaylılarla ilgili hiçbir şey olmadığını söylemişti. Deyince de, Obama gayet ciddi bir tavırla:  -Biliyorsun, bize böyle söylememizin talimatı verildi. Deyiverdi.(bknz https://www.youtube.com/watch?v=LEaAjWduSqM)

Biraz kinaye biraz da ironi yaparak Obama’nın uzaylılar anlayışını İlluminati(İLLİ&MÜNADİ) ile örtüştürünce, sözünü ettiğim sahte uzaylı istilası planlarıyla bütünleştiği fikrine kapılıyorum. Üstelik son yıllarda yapılan anketlerde, insanların üçte ikisinin uzaylıların varlığına inandığını hesaba katarsak bu konuda epeyce mesafe almış olduklarını da göz ardı etmeyelim.

Tekrar yerçekimi kanununa ya da gök itimi teorisine, uzayın bükülmesine vs. dönelim. Hakikatte gökbilimi ile ilgili ortaya atılan bilgilerin çoğunluğunun Astrolojiden ziyade Sosyoloji biliminin temellerine dayandığını ve insanları yönlendirmek için algı yönetme merkezli öğelerden oluşturulduğunu düşünüyorum. Eğitim ile öğretimi ayıran fark bu olsa gerek. Birbirinin içinde birbirine bağlı ama birbirinden farklı kavramlar. Bize neleri öğreterek eğittiler, neye hazırlamak istediler diye merak ediyorum. Gerçekten gerçekleri mi biliyoruz? Yoksa bize öğretilenler bilmemizi istedikleri şeylerden mi ibaret?  

Bu nedenle daha araştırmacı olmamızı, sabit fikirlere körü körüne bağlanmamamız gerektiğini söylüyorum. Doğru olanı arama hissi yaradılışımızda bize verilmiştir, bulup bulamamamız ise arayışımızda göstereceğimiz samimiyete gizlenmiş olabilir. Allah’ın Selamı hepimizin üzerine olsun.

 

Bu yazı toplam 955 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.