1. YAZARLAR

  2. Mevlüt Mülayim

  3. Beyşehir Kongresi
Mevlüt Mülayim

Mevlüt Mülayim

Yazarın Tüm Yazıları >

Beyşehir Kongresi

A+A-

Beyşehir Konya'nın nüfus bakımından 6. büyük ilçesidir.Beyşehir gölü, dağı, tarihi  ve kültürel varlığı ve güzellikleri  ile görülmeye değer ilçelerimizdendir. İlçe konum ve ekolojik özellikleri ile gelişmekte ve gelişmesi ile de dikkat çekmektedir. Son yıllarda Selçuk Üniversitemize bağlı Fakülteleri, Yüksekokulu ve Meslek Yüksekokulu ile eğitimde faklılık göstermektedir. Üniversite kampusu, okul ve yurt binaları oldukça güzel ve kendini göstermektedir. Selçuk üniversitesine bağlı bu eğitim  kurumlarının bu güne gelmesinde emeği geçen Selçuk üniversitesi ve diğer yetkililere teşekkür etmek gerekmektedir. Özellikle Akkanat Holdingin katkıları takdire şayandır, bu katkılar diğer ilçelerimiz içinde bir örnek olmalıdır. 1998-2004 yılları arasında Çumra Meslek Yüksekokulu müdürlüğü yaptığım dönemde çok gayret göstermeme rağmen öğrenci sayısını 330'dan 720'ye kadar artırabilmiştim ancak çok istememe rağmen böyle bir Kampus alanı oluşturamamıştım. O yıllarda Beyşehir'de Akkanat Holding olduğu gibi bir hayır severi Çumra'da bulamamıştım. Görev yaptığım yıllarda Rektör Prof. Dr. Abdurrahman Kutlu hocam Yüksekokulumuza kapalı spor salonu yapma teklifinde bulunmuştu, spor salonu yapılacak alan olmaması nedeniyle kapalı spor salonunu kaçırdığımıza üzülmüştüm. O yıllarda Çumra'da destekçi olarak bulamadığım yardım severleri ümit ederim ki şu an görev yapan müdürlerimiz bulur ve Çumra'ya yakışır bir Kampus alanı oluştururlar, onlara nasip olur, bizlerde seviniriz. Kampus alanı varlığı ve donanımı öğrenci ve öğretim üyesinin ilçeyi tercihleri açısından önemli olduğu gibi ileride kurulacak olan yeni üniversiteye atılan önemli bir adım olduğu unutulmamalıdır. Beyşehir'in bu açıdan önemli mesafe kat ettiği görülmektedir. 

Selçuk Üniversitesinin öncülüğünde Beyşehir Belediyesi,  Akkanat holding, Beyşehir Ticaret Odası, Beyşehir Taşıyıcılar Kooperatifi, Atik Et ve Balık Restaurant ve diğer 3 yurt dışındaki üniversite ve kuruluşun destekleri ile 6-8 Ekim 2017 tarihlerinde "2. Uluslararası Beyşehir ve Yöresi Kongresi" düzenlenmiş ve Beyşehir'in güzel kampusun de icra edilmiştir. Kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese,  Onur Kurulu üyelerine, düzenleme kurulu üyelerine,  kongre başkanları Turizm fakültesi dekanı Prof. Dr. Necmi Uyanık ve Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu müdürü Prof. Dr. Mehmet Zengin'e tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum. Beyşehir ve Üniversite idarecilerini ve öğrencilerini programdaki güzellik ve nazik ev sahipliklerinden dolayı kutluyorum.

Kongrede yöreyle ilgili tarihi, kültürel, sosyal ve ticari özelliklerde hukuki ve tarımsal konuları içeren 4 adet poster ve 86 adet tebliğ sunulmuştur. Tebliğler 5 ayrı salonda sunulduğu için kişilerin hepsini dinleme imkanı bulunmamakta, ancak basılı program verildiğinden isteyen ilgi duydukları tebliğleri dinleyebilmiştir. Yetkililer bu tebliğlerden kurumları ve yöre için uygun olan önerilerden faydalanmalıdırlar. Ayrıca  kongre tebliğleri sunulur iken yöredeki kurum yetkilileri en azından bir kaç görevlendirdiği kişiler ile dinlemiş olsalar (belki de dinlemiş olabilirler) daha faydalı ve yararlı hale gelebilir.

Bu ve benzer kongrelerden daha faydalanılabilir sonuçlar alınması için ilgili kurumlar kendilerini ilgilendiren tebliğcilerle günü birlik "Çalıştay" yapabilirler. Ziraatçı olmam nedeniyle şu  örneği vereyim; Beyşehir Ziraat Odası Başkanlığı kongredeki bitkisel üretim ve hayvancılıkla ilgili tebliğleri inceleyip uygun göreceği birkaç tebliğci ve ilçedeki zirai kuruluş yetkililerinin de katılımı ile bir günlük "Tarım Çalıştayı" yaparak Beyşehir çiftçileri için daha faydalı sonuçlar elde edebilirler.

Benzer bir konu Miryokefalon savaşıdır. Malazgirt’te Anadolu’nun kapıları Türklere açılmıştır. Anadolu Selçuklu Devleti ile Bizans İmparatorluğu arasında yapılmış olan  Miryokefalon Savaşı, 17 Eylül 1176 da 2. Kılıç Arslan’ın  Miryokefalon’da kazandığı zaferle Türkler tarafından Anadolu’nun tapusu alınmıştır. 2. Uluslararası Beyşehir ve Yöresi kongresinde konu uzmanı Prof. Dr. Caner Arabacı başkanlığında Prof. Dr. Mehmet Akif Ceylan ve Doç Dr. Adnan Eskikurt' un konuşmacı olarak katıldığı "Miryokefalon ve Beyşehir" konulu özel bir oturum yapılmıştır. Hocalarımızla sohbet etme imkanı bulduğumuz ortamda Miryokefalon savaşının diğer illerde değil Konya Kızılören sınırları içerisinde yapıldığını vurgulamışlardır. Konya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ile Konya Turizm Tanıtım ve Eğitim Vakfı (KOTEV) tarafından Miryokefalon Zaferi'nin 841. yıldönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikler, zaferin kazanıldığı Bağırsak Boğazı'nda sabaha kadar yapılan anma programları ve zafer yürüyüşü ile geçtiğimiz Eylül ayında  tamamlanmış idi. Bu ve benzer kongreler iddiaların güçlendirilmesi için bir fırsat olarak ilgililerce değerlendirilmelidir.

Beyşehir'de yapılan bu kongrenin ve benzer kongrelerin ilçelere çok faydalı olacağını düşünmekteyim. Farklı zamanlarda diğer ilçelerimizde de yapılmakta olan benzer kongrelerin daha faydalı hale gelmesi için özellikle Kaymakamlık, Belediye ve ilgili kurumların görevlendireceği kişilerce bütün salonlarda baştan sona dinlenmesi ve özellikle yazılı metinde yer almayan sunum esnasında satır aralarında veya tartışma bölümünde dile getirilen önemli hususlar not alınarak değerlendirilmelidir. Bu önemli gördüğüm eksikliğin  bundan sonra yapılacak kongrelerde dikkate alınmasını önemli görmekteyim.

"2. Uluslararası Beyşehir ve Yöresi Kongresi"nin düzenleyici kurumlara ve Beyşehir ilçemize hayırlı ve faydalı sonuçlara vesile olması dileklerimle emeği geçenlere tekrar teşekkürlerimi sunarım. Sağlıcakla kalınız.

 

Bu yazı toplam 1632 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum