1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Belediye, servisçi esnafını provokatörlükle suçladı
Belediye, servisçi esnafını provokatörlükle suçladı

Belediye, servisçi esnafını provokatörlükle suçladı

Mardin'de özel servis minibüsçülerinin "Şartsız Bağış" iddialarını yalanlayan Mardin Büyükşehir Belediyesi, servisçi esnafın hak arama mücadelesini...

A+A-

Mardin'de özel servis minibüsçülerinin "Şartsız Bağış" iddialarını yalanlayan Mardin Büyükşehir Belediyesi, servisçi esnafın hak arama mücadelesini "provokasyon" olarak değerlendirdi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı önünde dün toplanan servis minibüsçüleri, S plaka işlemleri için belediyenin "Şartsız Bağış" adı altında kendilerinden yüklü miktarda haraç istediğini iddia ederek eylem yapmıştı. Hukuk kurulları içinde eylemlerini yaptıktan sonra dağılan servisçi esnafı, ellerindeki "Şartsız Bağış" makbuzunu göstererek belediyeyi haraç almakla suçlamışlardı. Mardin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, S plaka ile çalışan servis sürücülerinin yaptığı eylem hakkında açıklama yaptı. Resmi makbuza rağmen "şartsız bağış" iddialarını yalanlayan belediye, servisçi esnafın hak arama mücadelesini "provokasyon" olarak değerlendirdi. Servisçiler tarafından dile getirilen iddiaların gerçeği yansıtmadığı savunulan açıklamada, Büyükşehir Belediye meclisinin 27 Kasım 2015 tarih ve 211 sayılı kararı ile 2016 yılı vergi rüsum harç ve ücret tarifeleri ile belirlendiği ileri sürüldü. Açıklamada, "Mardin ve ilçeleri öğrenci ve personel servis taşımacılığı, S plaka hat devir ücreti, bin 500 TL, S plaka güzergah izin belgesi 500 TL, kırsal mahalle ile ilçeler arası öğrenci ve personel taşıyan S plaka güzergah izin belgesi, 200 TL olarak alınmaktadır. Mardin Büyükşehir Belediye meclisinin 14/12/2015 tarihli ve 220 sayılı kararı ile 6360 sayılı Kanundan önce tahsisi ve harf grubu belirlenen (S) ticari plaka sahiplerinden güzergah izin belgesi almayıp yapılacak müracaatlar neticesinde ilk kez güzergah izin belgesi başvurusunu da bulunan araç sahiplerinin aracın yönetmeliğe uygun olası kaydı ile bir sefere mahsus olmak üzere Derik, Dargeçit, Mazıdağı, Savur, Yeşilli, Ömerli ilçeleri için 2 bin TL ile Artuklu, Kızıltepe, Nusaybin, Midyat ilçeleri için 3 bin TL güzergah başvuru harcı alınmasına oy birliği ile karar verilmiştir. Kurumumuzca yapılan iş ve işlemler belediye mevzuatına uygun olarak yapılan işlemlerdir. Konu ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığı müfettişlerince inceleme yapılmıştır. Bin 184 işlemden sadece 26 esnafımız kurumumuza şartsız bağış yapmıştır. Bu bilgiler İçişleri Bakanlığı müfettişlerine de verilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Protesto yapan esnafın geçmişte aldıkları plakaları bu güne kadar sakladığı ve herhangi bir araca tescil edilmediği aktarılan açıklamada, "Belediyemiz Büyükşehir olduktan sonra S plakalar ile ilgili talep olduğundan geçmişte çeşitli şekilde almış oldukları plakaları gün yüzüne çıkarmışlardır. Kurumumuz esnafımızdan yana bir tutum içeresinde olduğundan dolayı bu plakaları iptal etmemiş ve esnafımıza belli bir süre vererek tescil edilmesini sağlamıştır. Meclis kararında da dikkat edilirse ilk defa bu başvuruyu yapan esnafımızdan bu ücret alınmaktadır" denildi.

Eylemin provokasyon amaçlı olduğu iddia edilen açıklamada, "İddia edilenler gerçek dışıdır. Tarafımızdan yapılan işlemlerde bir eksiklik veya uygunsuzluk varsa eyleme katılan ve esnaf temsilcisi olduğunu iddia eden şahıslar yargıya gidebilirler. Kurumumuzda yargının vereceği karara uyacaktır. Hiç kimsenin bundan şüphesi olmasın" ifadelerine yer verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.