1. YAZARLAR

  2. Kerim Atıcı

  3. Belediye başkanları teşekkür yarışında
Kerim Atıcı

Kerim Atıcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Belediye başkanları teşekkür yarışında

A+A-

Konya'nın bir çok ilçesinde hala öğretmen açığı var. İlçe Belediye Başkanları her ne kadar 'İlçemizin öğretmen açığı kapatılıyor' diye ardı ardına açıklamalar yapsa da, sorun varlığını koruyor. Atamalar yetersiz, açıklamalar yersiz.

**

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), önceki gün 109 branşa 39 bin 642 öğretmen atamasını gerçekleştirdi. Atama için 132 bin 743 öğretmen adayı başvuruda bulundu. Başvuranların 3'te birlik kısmı atandı.

**

2013 yılında 162 bin 105 olan öğretmen açığının atamalarla 121 bin 763'e düşürüldü. Milli Eğitim Bakanlığı, 2014'te bu sayıyı 100 binin altına düşürmeyi hedefliyor.

**

On binlerce öğretmen atama bekliyor, yüzlerce okulda da öğretmen açığı var. AK Parti iktidarı tarafından 'iyileştirme' adı altında yapılan reformların çoğu eğitimi daha da geriye götürdü.

**

Yunak Belediye Başkanı Abdullah Emre Demirhan, Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu ve diğer bazı ilçe belediye başkanları öğretmen açığıyla ilgili açıklama yaptı ve açığın kapatıldığını söyledi.

**

Başkanlar, önce Başbakan Ahmet Davutoğlu, ardından Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, hemen ardından Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ve milletvekillerine de teşekkür etmeyi ihmal etmiyor. Başkanlar adeta teşekkür yarışına girdi.

**

Oysa teşekkür edilecek bir durum henüz yok. Kırsaldaki okullar öğretmen bulamıyor. Bir öğretmen aynı aynda bir kaç sınıfa ders veriyor. Okulların durumu da içler acısı.

**

Atanamayan öğretmenler bugün Kültürpark'ta saat 14:00'da bir eylem yapacak. Eyleme yüzlerce öğrencinin katılması bekleniyor. Öğretmenlerin sesine ses vermek lazım.

**

Öğrenciler kelimenin tam anlamıyla test makinesi haline getirildi. SBS, YGS, LYS, KPSS ve benzeri sınavlar eğitim sistemimizin omurgası haline geldi. İlköğretimden ortaöğretime geçiş sınavları üç kez değişikliğe uğradı. Üniversiteye giriş sınavları da neredeyse her yıl değiştiriliyor.

**

Eğitim, okullar, kurslar ve üniversiteler vasıtasıyla bireylere hayatta gerekli olan bilgi ve kabiliyetlerin sistematik bir şekilde verilmesidir. Ancak tam anlamıyla eğitim verilmiyor. Öğrenciler  yarıştırılıyor.

**

Öğretmenlerin başka illerde görevlendirilmesi de ayrı bir sorun. Başka illerde görevlendirilen öğretmenler de görevini daha iyi yapmanın derdine düşmüyor, 'Memleketime nasıl giderim' diye düşünüyor.

**

Bazı öğretmenler sahte evlilik yapıyor, bazıları 'annem yaşlı, evde ona bakacağım' diyor. Atamaları da ancak bu şekilde oluyor.

**

Bu yazı toplam 6124 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.