1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Başkan Toyran, Büyükşehir Yasasıyla ilçe belediyelerin yaşadığı maddi sıkıntıya dikkat çekti
Başkan Toyran, Büyükşehir Yasasıyla ilçe belediyelerin yaşadığı maddi sıkıntıya dikkat çekti

Başkan Toyran, Büyükşehir Yasasıyla ilçe belediyelerin yaşadığı maddi sıkıntıya dikkat çekti

Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran gerçekleştirdiği basın toplantısında geride kalan yaklaşık 30 ayılık sürenin genel bir değerlendirmesini yaptı,...

A+A-

Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran gerçekleştirdiği basın toplantısında geride kalan yaklaşık 30 ayılık sürenin genel bir değerlendirmesini yaptı, planladığı çalışmaları anlattı. Toplantı Söke Belediyesi Sosyal Tesisleri (LİMA Restaurant)'nde gerçekleşti.

Toplantının başında Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran sözlerine büyükşehir yasası ile birlikte ilçe belediyelerinin yaşadığı gelir kaybının yarattığı sıkıntılardan bahsederek başladı. Söke Belediyesi'nin 2014-2016 yılları arasında geride kalan hizmet süresinde iller bankası payları dahil, gelir kaybının yaklaşık 120 milyon TL olduğunu ifade eden Başkan Toyran, gündemde olan büyükşehir yasası düzenlemesinin yapılmasını beklediklerini dile getirdi. TBMM gündemine geleceği söylenen yasa düzenlemesinin ilçe belediyelerine maddi anlamda katkı sağlayacak düzenlemeleri içermesi gerektiğinin altını çizdi.

Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran yaptığı açıklamada; "Büyükşehir yasası çıkmadan önce söylenen Büyükşehir ve ilçe belediyelerin gelirlerinin artacağı ve hizmet üretmekte sıkıntı çekilmeyeceği söyleniyordu. Uygulamaya çekildiğinde bunların hiçbirinin gerçekleşmediğini görmeye başladık. Söke 8 mahalleyken 49 mahalleye, nüfus 70 bin iken 117 bine çıktı. Böyle olunca en azından iller bankasından gelen payın yüzde 50, yüzde 60 artacağını düşünmüştük. Biz Söke Belediyesi'nin Mart 2013'de aldığı payı, 2014'den sonra bugüne kadar alamadık. Alınan para personel maaşlarını karşılayamayacak durumda. Şükrettiğimiz konu 30 ay boyunca personel maaşları konusunda Söke Belediyesi olarak sıkıntı çekmedik. Ama süreç böyle devam ederse çekeceğimiz yönünde ciddi kuşkular var. Meclisin açılmasıyla gündeme geleceği söylenen büyükşehir yasasında yasal düzenleme yapılacağı konusu en büyük beklentimiz haline geldi. Yetki ve sorumluluklar anlamında bir düzenleme olur mu bilemiyoruz ama en azından ilçe belediyelerin maddi kaynaklar konusunda ellerinin güçlenmesini bekliyoruz. Söke yüzölçümü bakımından Aydın ilinin 3. Büyük ilçesi, il yüzölçümü toplamının 8'de birine hizmet vermek durumunda olan Söke Belediyesi'nden bahsediyoruz. 30 ayda Söke Belediyesi'ne iller bankasından tahakkuk eden para 86 milyon TL. Bu paranın 51 milyonu Söke Belediyesi'ne geldi, geri kalanı kesinti olarak Aydın Büyükşehir Belediyesi'ne gitti. 2013 yılında Söke Belediyesi'nin su tahakkuklarına baktığınızda 9 milyon TL idi. Yıllara sair yüzde 10'luk fark koysanız yaklaşık 12-13 milyon TL'lik bir su bütçesinden bahsediyoruz. 34-35 milyon TL iller bankası payından; köy ve beldelerle birlikte aylık 1.5 milyonluk su ücretleri, 30 aylık toplamda yaklaşık 54 milyon TL; otopark gelirleri, otogar gelirleri, büyükşehir yasası ile yetki ve sorumluluklar dahilinde büyükşehire geçen cadde-sokaklarda reklam-tabela gelirleri; kanalizasyon payları ve dahası, dahası. 3 yılın sonunda yaklaşık 120 milyon TL'yi bulan bir gelir kaybımız var. Bunlar yasayla birlikte önümüze gelen sıkıntılar. Yapılacağı söylenen düzenlemede ilçe belediyelerinin gelir kaybı göz önünde bulundurulmalıdır. Geçen zaman zarfında iller bankasından gelirlerin arttırılması yönünde bir çalışma görmedik, yapılacağı söylenen yasal düzenlemede en azından maddi anlamda sağlanacak katkıları merak ettiğimiz söylemek istiyorum" şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.