1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Başkan Acar’dan, “Yaşlı İhmal ve Suiistimal Farkındalık Günü” açıklaması
Başkan Acar’dan, “Yaşlı İhmal ve Suiistimal Farkındalık Günü” açıklaması

Başkan Acar’dan, “Yaşlı İhmal ve Suiistimal Farkındalık Günü” açıklaması

Afyonkarahisar Dinar Belediyesi ve Ulusal Yaşlılık Konseyi Başkanı Saffet Acar, 15 Haziran Yaşlı İhmal ve Suiistimal Farkındalık Günü nedeniyle bir basın...

A+A-

Afyonkarahisar Dinar Belediyesi ve Ulusal Yaşlılık Konseyi Başkanı Saffet Acar, 15 Haziran Yaşlı İhmal ve Suiistimal Farkındalık Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

Başkan Acar, konu ile ilgili yaptığı açıklamada yaşlıların huzur ve güven içinde yaşayamadıkları bir dünyaya seyirci kalmayı kabul etmediklerini ifade etti. Bu soruna dair farkındalık oluşturmak insani duygu ve değerlerinin bir sonucu olduğunu ifade eden Başkan Acar şunları söyledi:

"Gerek UYAK Başkanı olarak göreve başladığım günden bu yana, gerek Dinar Belediye Başkanı olarak yaşlılık ve yaşlanma hizmetlerinin yanı sıra yaşlı hakları adına da çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bugün dünyada ırk, cinsiyet, inanç gibi bir çok konuya dayanan ayrımcılık ve şiddetten açıkça söz edilebiliyor olsa dahi yaşlılarımızın bu konuda da ihmal edildiğini söyleyebiliriz. Yaşlılarımızın tanıdıkları herkes aracılığıyla maruz kalma riskleri bulunan, kasıtlı veya kasıtsız bir şekilde ihmal veya fiili şiddet eylemleri ile istismar edildiklerini biliyoruz ancak susuyoruz. Yaşlılarımızın birçoğu dünya genelinde fiziksel, psikolojik, finansal ve sosyal açıdan şiddete uğramaktadır. Bu durumun çözülmesi adına basın mensuplarının, kamuoyu vicdanının ve alanda çalışan uzmanların işbirliği içinde emek vermesi demek, insan onuruna yaraşır bir dünyaya daha yakınız demektir. 15 Haziran Yaşlı İhmal ve Suiistimal Farkındalık Günü'nün resmi bir gün olarak kabul edilmesi adına yaptığımız toplantı ve girişimler bu düşünceden doğmuştur. İlerleyen yıllarda bugünün devletimiz tarafından tanınması demek, dünyadaki ilklerden biri haline gelmemiz ve yaşlı hizmetlerini daha anlamlı kılmamız demektir. Yaşlılık her birimizin sahip olamadığımız bir ayrıcalıktır, bu ayrıcalığı taçlandırmalıyız diyor, saygıyla değerli halkımızı farkındalığa davet ediyorum."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.