1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Bartın Sağlık Müdürlüğü; ’’Alzheımer gelecekte en önemli sağlık sorunu olacak’’
Bartın Sağlık Müdürlüğü; ’’Alzheımer gelecekte en önemli sağlık sorunu olacak’’

Bartın Sağlık Müdürlüğü; ’’Alzheımer gelecekte en önemli sağlık sorunu olacak’’

Sağlık Müdürlüğü açıklamasında, "Ülkemiz ve dünya nüfusu giderek yaşlanmakta ve Alzheimer hastalığının ülkemiz ve dünya için önemi artmakta...

A+A-

Bartın Sağlık Müdürlüğü vatandaşları Alzheımer hastalığına karşı uyardı.

Sağlık Müdürlüğü açıklamasında, "Ülkemiz ve dünya nüfusu giderek yaşlanmakta ve Alzheimer hastalığının ülkemiz ve dünya için önemi artmakta olup tüm dünyada "21 Eylül Dünya Alzheimer Günü" olarak anılmaktadır. Alzheimer hastalığı, yaşlılıkla beraber ortaya çıkan ve başta unutkanlık olmak üzere çeşitli zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açan ilerleyici bir beyin hastalığıdır. Bunama ya da demans olarak bilinen Alzheimer, günlük hayatın her zamanki gibi sürdürülmesini engelleyen, ilerleyici kronik bir beyin hastalığıdır. Alzheimer hastalığının oluşumunda yaşlanmanın önemli bir risk faktörü olduğu ve 65 yaş sonrasında hastalığın görülme sıkılığının sürekli artış içinde olduğu bilinmektedir. Ülkemizin nüfus yaşlanma hızı dikkate alındığında genç nüfusun giderek yaşlanacağı ve 30-40 yıl sonra Alzheimer hastalığın en önemli sağlık sorunu olacağı düşünülmektedir" denildi.

"Hastalığın tedavisi yok"

Alzheimer Hastalığının belirtilerinin de sıralandığı açıklamada şunlara yer verildi, "Zihinsel bozukluklarda genellikle ilk belirtisi unutkanlıktır. Öğrenme güçlüğü, konuşma bozukluğu, yolunu kaybetme, kişileri tanıyamama, karar verme güçlüğüdür. Davranışsal bozukluklarda, huzursuzluk, ilgisizlik, saldırganlık, uyku bozukluğu, hayal görme, depresyondur. Alzheimer hastalığının Hastalığın kesin tedavisi yoktur. Yapılan tedaviyle, hastalık tamamen ortadan kaldırılamaz. Öncelikle şunun bilinmesi gerekir; bu hastalığın tedavisinde erken tanı çok önemlidir. Yapılan tedaviyle, hastalığın ilerlemesi yavaşlatılır ve hastalığın semptomları azaltılır. Amaç, hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır. Alzheimer hastalığının engellenmesi mümkün değildir ancak yavaşlatmak da elimizdedir. Özellikle beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, Akdeniz tipi beslenme, balık tüketimi, sebze ve meyve tüketimiyle bu hastalığın başlaması ve ilerlemesi yavaşlatılmaktadır."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.