1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Bakan Yılmaz: “Hiçbir organ, makam, merci veya kişi yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere talimat veremez, telkinde bulunamaz”
Bakan Yılmaz: “Hiçbir organ, makam, merci veya kişi yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere talimat veremez, telkinde bulunamaz”

Bakan Yılmaz: “Hiçbir organ, makam, merci veya kişi yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere talimat veremez, telkinde bulunamaz”

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, herkesin Anayasa'nın ruhuna uygun davranması gerektiğini belirterek, "Hiçbir organ, makam, merci veya kişi yargı yetkisinin...

A+A-

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, herkesin Anayasa'nın ruhuna uygun davranması gerektiğini belirterek, "Hiçbir organ, makam, merci veya kişi yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere talimat veremez, genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz" dedi.

Bakan Yılmaz, TBMM Genel Kurulunda milletvekillerinin sorularını cevapladı. Yılmaz, protesto yapma ile ilgili bir soruya, "Kesinlikle normaldir. Bugün Cumhurbaşkanı'nın söylediği Anayasa'nın 138. maddesi, Anayasa dolayısıyla da herkesi bağlar veya herkesin anayasanın ruhuna uygun davranması gerektiği hususunda açıklama yaptı. Katılanlar suç işledi mi? Buna hakim ve savcılar karar verir. Anayasa 138. maddesi, "Hakimler, görevlerinde bağımsızdırlar. Anayasa, hukuka, yasaya uygun olarak, vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere talimat veremez, genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz. Görülmekte olan bir dava hakkında yasama Meclisinde yargı yetkisinin kullanılmasıyla ilgili soru sorulamaz, görüşme yapılamaz, herhangi bir görüşme yapılamaz'. Millet vicdanında karşılık bulmazsa mahkeme kararları tarihte de vardır, kağıt üstünde kalır. Anayasada vardır. Anayasa herkesi bağlar. Yargı da, yasama da, yürütme de uygun şekilde davranacak" yanıtını verdi.

Bakan Yılmaz, fen bilimlerine yönelimle ilgili soruya, "Kapısını açarsanız öğrenci kalmaz. Meslek liselerinin oranı yüzde 44. Bursa yüzde 61, İstanbul'da 53, Gaziantep'te yüzde 36. Hedefimiz 2023'e kadar bunu yüzde 60'a çıkarmak. İmam hatip liselerinin oranı yüzde 14. Meslek liselerini memleket meselesi olarak görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.