1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Bakan Eroğlu’nun 196 ülkeye gönderdiği mektuplara cevaplar gelmeye başladı
Bakan Eroğlu’nun 196 ülkeye gönderdiği mektuplara cevaplar gelmeye başladı

Bakan Eroğlu’nun 196 ülkeye gönderdiği mektuplara cevaplar gelmeye başladı

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun ülkemizde yaşanan 15 Temmuz darbe girişimi ile alakalı yanlış algıların önüne geçmek maksadıyla...

A+A-

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun ülkemizde yaşanan 15 Temmuz darbe girişimi ile alakalı yanlış algıların önüne geçmek maksadıyla 196 ülkedeki mevkidaşına ve yine muhatap 8 uluslararası kuruluşun başkanına gönderdiği mektuplara geri dönüşler başladı.

Bakan Eroğlu, 15 Temmuz gecesi yaşanan hain darbe girişimi ile alakalı

İngilizce, Arapça ve Fransızca olarak kaleme aldığı mektupları 196 ülkedeki mevkidaşına ve 8 uluslararası kuruluşun başkanına göndermişti. Söz konusu mektupların ulaştığı bakanlar, Bakan Eroğlu'na cevap göndermeye başladı. Bakanlar, gönderdikleri mektuplarda darbe teşebbüsünü ve teşebbüsün sivil kayıplara yol açmasını endişe ve kaygıyla karşıladıklarını ifade etti. Bu eylemleri Türk halkına ve yasal olarak seçilmiş hükümete karşı yapılan hain bir saldırı olarak gördüklerini beyan eden bakanlar, Türk Hükümeti ile dayanışma içinde olduklarını, bu olayı kınadıklarını, hem hükümete hem de Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a desteklerini ilettiler. Bakanlar ayrıca Türk milletinin demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü gibi insanlığın evrensel değerlerini savunma hususunda elde ettikleri zafer vesilesiyle de memnuniyetlerini dile getirdiler.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun FETÖ'nün yurt dışında ülkemiz ile alakalı yanlış algı oluşturduğunu anlatmak gayesiyle kaleme aldığı mektup ise şöyle:

"15 Temmuz 2016 gecesi Türkiye'de FETÖ terör örgütüne bağlı bir kısım askerler demokrasiye ve aziz milletimize karşı hain bir darbe girişiminde bulunmuştur. FETÖ terör örgütü ve bunun işbirlikçilerinin darbe kalkışması aziz milletimiz tarafından kahramanca bertaraf edilmiştir. Milli iradeye ve demokrasiye karşı girişilen darbe teşebbüsüne karşı Türk halkı siyasi kimlik ve görüş farklılıklarını bir kenara bırakarak birlikte hareket etme iradesi göstermiştir. 7'den 70'e kadını erkeği ile tek ses olarak toplum iradesine sahip çıkmıştır. Terör örgütü, gözü dönmüş bir şekilde savaş uçakları, taarruz helikopterleri, tanklar ve zırhlı araçlar ile çoğu sivil 239 vatandaşımızı şehit etmiş, binlerce vatandaşımızı da yaralamış, sakat bırakmıştır. Bu gözü dönmüş katil güruhu, milletin iradesinin tecelligahı Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni çalışma halinde iken bombalamış, milletvekillerimizi yaralamış, Ankara'da devletin Özel Harekât noktalarına saldırmış, ayrıca Türkiye Cumhuriyeti'nin merkezi olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne bombalı saldırı düzenlemiştir. Terör örgütünün bu hain kalkışması, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın dirayeti, Başbakanımız ve bakanlarımızın kararlılığı ve siyasi partilerimiz ile vatandaşlarımızın demokrasiye canları pahasına sahip çıkmaları neticesinde bertaraf edilmiştir. Milletimizin gösterdiği bu kahramanlık, dünyada demokrasiye karşı yapılacak girişimleri caydıracak bir misal oluşturmuştur. Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümeti bütün ülkeye hakimdir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve ülkemizde yaşayan yabancılar güven ve huzur içerisindedir. Bu kalkışmayı yapan azınlık grup etkisiz hale getirilmiş ve başarısız olmuşlardır. Ülkemizde huzur ve güven ortamı devam etmektedir. Bu vesileyle insanlığın müşterek evrensel değerleri olan demokrasiye, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne karşı gerçekleştirilen böylesi menfur darbe teşebbüslerinin dünyanın hiçbir ülkesinde bir daha yaşanmaması yolunda ortak bir irade ve kararlılık sergileyeceğimize olan inancımı ifade ediyor, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.