1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Bağımlılıkla mücadele için “Fark Et Fark Ettir”
Bağımlılıkla mücadele için “Fark Et Fark Ettir”

Bağımlılıkla mücadele için “Fark Et Fark Ettir”

Gençlerin madde kullanımı ve davranış bağımlılığı riskinden uzak tutulmasına katkıda bulunmak amacıyla başlatılan "Fark Et Fark Ettir" Bağımlılıkla...

A+A-

Gençlerin madde kullanımı ve davranış bağımlılığı riskinden uzak tutulmasına katkıda bulunmak amacıyla başlatılan "Fark Et Fark Ettir" Bağımlılıkla Mücadelede Önleme Projesi'nde sona gelindi.

İstanbul Kalkınma Ajansının "2015 yılı Bağımlılıkla Mücadele Mali Destek Programı" tarafından desteklenen proje, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, Kalkınma Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ortaklığında yürütüldü.

Bir yıldır sürdürülen proje kapsamında, çocuklar ve gençlerin madde kullanımı ve davranıs¸ bagˆımlılıgˆı sorunlarının, yeni sorunlar olus¸madan önce ya da erken dönemde fark edilip önlenebilmesi amacıyla, farklı yas¸ gruplarına ve farklı hedef kitlelere yönelik yas¸am becerileri egˆitim programları ile farkındalık artırıcı çalıs¸malar yapıldı.

Uluslararası literatürde kaynak taraması yapılarak ilköğretim, ortaöğretim, ebeveyn ve eğitimcilere yönelik yaşam becerileri eğitim programları hazırlandı. İstanbul'un 39 ilçesinde 156 okula yaşam becerileri eğitimleri verildi ve 133 okuldan veri toplandı. Yapılan ön analizlerde, yaşam becerileri eğitimlerinin amaçlanan davranış değişiklilerini sağladığı görüldü.

Farkındalık artırma çalışmaları kapsamında İstanbul genelindeki 400 lisede yaklaşık 800 seminer ile 94 bin öğrenci, veli ve öğretmene farkındalık eğitimleri verildi. Yapılan ön analizler, farkındalık eğitimlerinin amaçlanan farkındalığı oluşturduğunu gösterdi.

Proje verileri sempozyumda değerlendirilecek

Projeden elde edilen veriler ise Bağımlılıkla Mücadele Sempozyumu'nda değerlendirilecek. Sempozyumda, dünyada ve ülkemizdeki farklı önleme tabanlı çalışmalarla ilgili olarak akademisyenlerin yaptığı çalışmalar değerlendirilirken İstanbul'da proje kapsamında geliştirilen modelin uygulanma süreci farklı disiplinlerdeki uzmanlar, eğitimciler ve basınla paylaşılacak.

27 Eylül Salı günü Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Topkapı Yerleşkesi Toplantı Salonu'nda gerçekleşecek olan sempozyuma konuşmacı olarak Prof. Dr. Sevil Atasoy, Prof. Dr. Sefa Saygılı, Prof. Dr. Mansur Beyazyürek, Yrd. Doç. Dr. Itır Tarı Cömert, Dr. Arzu Çiftçi, Yrd. Doç. Dr. Ekin Çoraklı, Yrd. Doç. Dr. Yavuz Durak, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İbrahim İlhami Koç, Uyuşturucu İle Mücadele Şube Müdürü Ercüment Özinal katılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.