1. YAZARLAR

  2. Kerim Atıcı

  3. Aynı tas aynı hamam
Kerim Atıcı

Kerim Atıcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Aynı tas aynı hamam

A+A-

Siyasetin en kirlisi Türkiye'de. Siyasilerin büyük bir kısmı kendi çıkarını ülke menfaatlerinin önüne koyuyor. Ülkenin geleceğini düşünen yok. Birçoğu sadece cebini düşünüyor. Bazı siyasiler de müteahhit gibi hareket ediyor...

**

3 yıl önce başkent Ankara'dan gelirken hızlı trende bir bürokratla sohbet ettim. Sohbet esnasında bana, "Ankara'da bir pasta var. Birileri bu pastayı önüne koymuş. Herkes bu pastadan pay almak için can atıyor. Pasta olduğu için bir aradalar. Pasta birleştiriyor" dedi. 

**

Devlet kurumlarında hırsızlık had safhada. Yolsuzluk aldı başını gidiyor. Siyasi belirsizlik de devam ediyor. Bir değişiklik olmazsa 1 Kasım'da tekrar seçime gideceğiz. Seçim sonuçları birşey değiştirmeyecek. Çünkü aynı tas aynı hamam. Ülke geriye gitmeye devam edecek.

**

Ülke yangın yerine döndü. Halk mutsuz. Her yerde belirsizlik var. Kimse önünü göremiyor. Herkes gelecek endişesi taşıyor. Krizler ülkenin yakasını bırakmıyor. Ekonomik kriz ve siyasi krizler nedeniyle milletin yüzü gülmüyor.

**

Düşünürlerin ise siyasetle ilgili ilginç ve önemli sözleri var. Özlü sözler bize ışık oluyor. Bugünkü yazımda bu sözlerden bazılarını sizlerle paylaşacağım. John Arbuthnot'ın, "Her siyasi parti, kendi yalanını yutarken ölür" sözü politikanın kirli yüzünü çok iyi anlatıyor.

**

"Bir politikacının amacı sürekli iktidar olmaktır. Bu çaba ona çoğu zaman sorun çözme görevini unutturur" der Jean Monnet.

**

Bill Vaugheur'in "Hata yapmak insanlara vergidir, bunu başkalarının üstüne atmak politikadır" sözü meşhurdur.

**

L.J.Goodyear'ın ise "Pencereyi kaparsanız iyi hava gelir, başkası açarsa cereyan olur" şeklinde ilginç bir sözü var.

**

Tarihte önemli bir yer edinen ve sözleriyle yaşayan Churchill de, "Politika gerçekleri yadsıyıp, yalan söyleme değil, gerçeklerin istediğiniz yanını göstermesidir" der.

**

Gunter Grass ise, "Politika güç iştir, ona kendiliğinden atılan kimse ondan şikayet etmemelidir" şeklinde bir sözü bulunuyor.

**

Tarihe damga vuran Mao da, "Politika kansız savaş, savaş ise kanlı politikadır" diyor. 

**

Bertrand Russell: "Sürekli olarak kendini yönetebilmek insanın sahip olabileceği en değerli yeteneklerden birisidir."

**

James F.Clarke'nin "Bir siyasetçi gelecek seçimi, bir devlet adamı gelecek kuşağı düşünür" sözü de siyasilerin günübirlik hareket ettiğini gözler önüne seriyor.

**

"Devlet adamı koyunu kırpar; siyasetçi koyunun derisini yüzer" sözü Austin O’malley'a ait.

**

Son olarak Albert Camus da, "Çağdaş siyasi toplum, 'insanları umutsuzluğa düşürme makinesi'dir" der. Randolph Churchill'in, "Muhalefetin görevi, muhalefet etmektir" sözü de ayna tutuyor.

 

 

Bu yazı toplam 5143 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.