1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Aydın’da gıda denetimleri hız kesmeden devam ediyor
Aydın’da gıda denetimleri hız kesmeden devam ediyor

Aydın’da gıda denetimleri hız kesmeden devam ediyor

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, 2016 yılı Eylül ayında gıda satış ve toplu tüketim yerleri ile üretim yerlerindeki denetimlerine devam...

A+A-

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, 2016 yılı Eylül ayında gıda satış ve toplu tüketim yerleri ile üretim yerlerindeki denetimlerine devam etti.

Aydın Valiliğinden yapılan açıklamada,"İlimizde toplam, 1 bin 708 adet gıda üretim yeri, 12 bin 439 adet gıda satış ve toplu tüketim yeri bulunmakta olup, Eylül ayında gıda üretim yerlerine 145 adet, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde ise 1.295 adet olmak üzere toplam; 1 bin 440 adet denetim gerçekleştirilmiştir. Denetim İzleme Programı, şikayet, Yıllık Denetim Programı, zehirlenme vs.ye istinaden il genelinde toplam 250 adet numune alınmıştır. Bu Numunelerden 214 adedi Et ve Et ürünlerine ait olup İlgili Laboratuarda yapılan tür tayini analiz sonuçlarına göre hiçbir numunede domuz etine rastlanmamıştır. Ağustos ayı içerisinde; İl Genelinde Gıda üretim, Satış ve Toplu Tüketim yerlerinde yapılan denetimler ve alınan numuneler sonucu mevzuata uygun olmayan işletmelere 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı ve Yem Kanunu gereği yasal işlem uygulanmıştır" denildi.

Eylül ayında 830 bin 472,66 kilo gıda maddesi ihraç edildi

Eylül ayında yapılan ihracata da değinilen açıklamada,"İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce Eylül ayı içerisinde 73 adet Sağlık Sertifikası düzenlenerek; 588 bin 156,57 kg kuru incir, 19 adet Sağlık Sertifikası düzenlenerek 242 bin 316,09 kg muhtelif gıda maddesi olmak üzere toplam; 92 adet Sağlık Sertifikası düzenlenerek 830 bin 472,66 kg gıda maddesi ihracatı gerçekleşmiştir. Yapılan denetim ve alınan numunelere ait bilgiler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın Gıda Güvenliği Bilgi Sistemine (GGBS) kaydedilmektedir. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak, tüketicilerimizin güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşmaları konusunda denetim ve kontrol faaliyetlerimiz, 179 kişilik Gıda Kontrolör ekibimiz tarafından 24 saat kesintisiz bir şekilde devam etmektedir" ifadelerine yer verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.