1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Aydın Sanayi Odası 4 yıllık çalışmalarını değerlendirdi
Aydın Sanayi Odası 4 yıllık çalışmalarını değerlendirdi

Aydın Sanayi Odası 4 yıllık çalışmalarını değerlendirdi

Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin, Meclis Başkanı Ercan Çerçioğlu ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte 4 yıllık çalışmalarını değerlendirdi.

A+A-

Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin, Meclis Başkanı Ercan Çerçioğlu ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte 4 yıllık çalışmalarını değerlendirdi. Geride kalan 4 yıllık süreçte oldukça başarılı işlere imza atan Aydın Sanayi Odası'nın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin, "Göreve geldiğimizde 4 yıl içinde Aydın'daki sanayici sayımızı 1000'e ulaştırmak, ihracat rakamımızı da 1 milyar dolara yükseltmek idi. Üye sayımız 1012 oldu, ihracat rakamımız da çeşitli sıkıntılar nedeniyle hedefe ulaşamadı ama Aydın'ın bu konuda iyi bir karnesi oldu. Her şeyden önemlisi ise 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı demokrasi sınavını başarı ile veren ülkemizin geleceğinden umutluyuz" dedi.

Göreve geldiklerinde üye sayılarının 775 olduğunu ve geride kalan süreçte 315 üye kaydının yapıldığını 78 üyenin de kaydının silindiğini kaydeden Başkan Şahin, şu an itibari ile 1012 üye ile çalışmaların devam ettiğini söyledi. Aydın Serbest Bölge Projesi (AYSER)'nin hayata geçmesi ile Aydın ihracatının 3-4 kat artacağına inandıklarını kaydeden AYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin, "AYSER fizibilite raporu Kalkınma Bankası tarafından hazırlanıyor. Haziran ayında protokolü yapıldı. Üç ay içinde tamamlanacak. İlgili bakanlıklara da çalışmalarımızı gönderdik. Önümüzdeki hafta Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü'nü ziyaret ederek çalışmaları değerlendireceğiz" dedi.

Aydın Sanayi Odası olarak kadın istihdamını arttırmak ve sanayi kuruluşlarında çalışan annelerin işlerini kolaylaştırmak amacıyla başlattıkları "Çalışan Anneler, Mutlu Çocuklar" projesini tamamladıklarını ifade eden Başkan Şaihin, TOBB öncülüğünde ASTİM OSB'de yapılmakta olan 24 derslikli meslek lisesinin de inşaatının tamamlanmak üzere olduğunu kaydetti. Bunun yanında Aydın Ticaret Borsası ile iş birliği içinde Borsa binasında Eximbank irtibat bürosu açılacağını kaydeden AYSO Başkanı Şahin, Aydın'da faaliyet gösteren yaklaşık 310 ihracatçı firmanın yüzde 30'unun Eximbank imkanlarını kullandığını bu oranı da yüzde 50'nin üzerine çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

Türkiye ve Aydın'ın ihracat ve ithalat rakamlarını da açıklayan Başkan Şahin, Aydın'ın iyi durumda olduğunu ancak bu durumu daha da iyileştirme gayreti içerisinde olduklarını ifade ederek "İlimizden yapılan son üç yıllık ihracatın ithalatı karşılama oranı ortalama yüzde 246'dır. Bu rakam ile ilimiz Ege Bölgesinde 8 il içinde ikinci sıradadır. Bu da ihracatımızı yerli imkanlarla yaptığımızı ve yıllar itibariyle ihracatçımızın ar-ge çalışmalarına önem vererek katma değeri yüksek ürünlere yöneldiğini göstermektedir" dedi.

Aydın'da 2017 Ocak-Haziran ayları arasında yaklaşık 77.000 işe giriş, 52.500 İşten çıkış odluğunu 24 bin 500 kişi artı istihdam sağlandığını ifade eden Şahin, bu istihdamın da yaklaşık 12 bini İş-Kur vasıtası ile olduğunu belirterek İş-Kur Müdürlüğü'ne teşekkür etti.

Aydın'ın için önemli olan sarı lop incir ile ilgili de çalışmalarından söz eden AYSO Başkanı Yunus Şahin,incir, jeotermal, Aydın'ın maden ve diğer değerleri ile ilgili yapılan ve yapılması gereken çalışmaları dile getirdi.

"En önemlisi 15 Temmuz demokrasi sınavı idi başarı ile verdik"

Demokrasi şehri Aydın'ın Sanayi Odası olarak ülkenin geleceği için her şeyden önemli olan konunun bağımsızlık ve özgürlük olduğunu kaydeden AYSO Başkanı Yunus Şahin konuşmasını "2016 yılında ülkemizi her yönü ile derinden etkileyen hain bir darbe girişimi ile karşı karşıya kaldık. Darbe girişimine karşı verdiğimiz bu mücadelede, 250 vatandaşımız şehit oldu. 2301 vatandaşımız gazi oldu. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Gazilerimizi şükranla anıyoruz. 15 Temmuz'da Türkiye, en zor demokrasi sınavını büyük başarıyla vermiştir. Demokrasimizin, hiçbir kaba kuvvete teslim olmayacak kadar güçlü olduğunu herkese gösterdik. Kaynağı ne olursa olsun darbe ve terör bir insanlık suçudur. Ancak birlikte çalışırsak daha iyi bir gelecek inşa edebiliriz. Şimdi yeni bir atılım sürecini başlatmamız gerekiyor. Büyümede, istihdamda, ihracatta yeni rekorlar kırmalıyız. Vatandaşlarımızın refah seviyesini daha da arttırmalı, demokratik kazanımlarımızı güçlendirerek ileriye taşımalıyız. Biz bu ülkenin geleceğinden umutluyuz" sözleri ile tamamladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.