1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Avrupa’nın en iyileri açıklandı, listeye Türkiye’den iki kurum girdi
Avrupa’nın en iyileri açıklandı, listeye Türkiye’den iki kurum girdi

Avrupa’nın en iyileri açıklandı, listeye Türkiye’den iki kurum girdi

Great Place to Work Enstitüsü, Avrupa'nın en iyi işverenleri araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

A+A-

Great Place to Work Enstitüsü, Avrupa'nın en iyi işverenleri araştırmasının sonuçlarını açıkladı. 19 ülkeden, 2 bin 340 kurum katıldığı araştırmaya 100 kurum ödül almaya hak kazandı. Listeye Türkiye'den İndus Eğitim ve Yönetim Danışmanlığı A.Ş. ile sivil toplum kuruluşu Young Guru Academy de girdi.

27 yıldır dünya çapında her yıl 7 bine yakın işletme ve 16 milyondan fazla çalışanı analiz ederek en iyi işverenleri belirleyen Great Place to Work Enstitüsü, Avrupa'nın en iyi işverenleri listesini açıkladı. Büyüklüklerine ve çalışan sayılarına göre beş kategoride düzenlenen listede, "Avrupa çok uluslu şirketler 25" kategorisinde Abbvie birinci sırada yer aldı. "Avrupa küçük ve orta ölçekli şirketler 50" kategorisinde PASCOE Naturmedizin, "Avrupa büyük ölçekli şirketler 30" kategorisinde Norgeshus ilk sırada yerini aldı. "50 çalışan altı şirketler Avrupa 20" kategorisinde Promed ilk sıraya yerleşti. "Avrupa'nın En İyi İşvereni 100" kategorisinin birincisi Torfs L. NV oldu. Türkiye'nin en iyi işverenleri araştırmasına katılan şirketler, "100 Best Workplaces in Europe" araştırmasına da katılma olanağı yakaladı. Şirketler, Trust Index ve Culture Audit analizlerinden aldıkları puanlara göre listeye girmeye hak kazandı.

Kurum kültürüne önem verdi, ilk sıraya yerleşti

Yüksek güven kurum kültürü oluşturabilen şirketlerin yer aldığı listede Torfs L. NV kurum kültürüne verdiği önemle listenin en tepesinde yer aldı. Türkiye'nin en iyi işverenleri arasında sektör özel ödülü alan AbbVie, Avrupa'nın en iyi işverenleri listesinde "Avrupa çok uluslu şirketler 25" kategorisinde birinci oldu. "Avrupa küçük ve orta ölçekli şirketler 50" kategorisinin birinciliğini PASCOE Naturmedizin elde ederken, "Avrupa büyük ölçekli şirketler 30" kategorisinde Norgeshus ve "50 çalışan altı şirketler Avrupa 20" kategorisinde Promed ilk sıraya yerleşti.

Özel ödüller İngiltere, Danimarka ve Almanya arasında paylaşıldı

Güvenilirlik, saygı, hakkaniyet, gurur ve takım ruhundan oluşan Great Place to Work modeline ait boyutların analiz edildiği çalışmada, özel ödüllerin kazananları üç ayrı ülke oldu. "Toplumsal Katılım" (Community Involvement) özel ödülüne imalat sektöründe hizmet veren Mars sahip olurken, "Eğlence Kültürü" (Culture of Fun) özel ödülüne Pentia ve "Yenilikçi Uygulamalar" (Innovative Hiring Practices) özel ödülüne de bilgi teknolojileri sektöründe hizmet veren QAware layık görüldü.

Eşit şartlarda çalışmak ve kimseye ayrımcılık yapılmaması en önemli bulgu

Avrupa bölgesinde faaliyet gösteren firmaların analiz sonuçlarında ortaya çıkan en önemli bulgu, Avrupa'nın en iyi işveren kurumlarında çalışanların eşit şartlarda çalıştıklarını ve kimseye ayrımcılık yapılmadığını ifade etmeleri oldu. Avrupa'daki çalışanların şirketlerini çalışmak için "harika bir yer" olarak tanımlarken yöneticilerin iş süreçlerinde dürüst ve etik davranmalarını önemli bir kıstas olarak gördükleri ortaya çıktı. Türkiye'de yapılan çalışmalarda ise şirketlerini çalışmak için "harika bir yer" olarak tanımlayan çalışanlar, öncelikli olarak şirketlerinin topluma değer katma biçimini değerlendiriyor.

Avrupa'nın en iyileri arasına iki Türk kurumu da girdi

Kâr amacı gütmeyen uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan YGA (Young Guru Academy), Avrupa'nın en iyi işverenleri listesine girmeye hak kazandı. İndus Eğitim ve Yönetim Danışmanlığı A.Ş. şirketi ise "50 çalışan altı Avrupa 20" kategorisinden listeye girerek önemli bir başarı elde etti.

Avrupalılar en çok dostça çalışma ortamına önem veriyor

Firmaların tüm İK uygulamalarını yönetici ve çalışan açısından inceleyen Great Place to Work'ün çalışanlarla yaptığı Trust Index anketinde, Avrupalı çalışanların iş yerinde en çok dostça çalışma ortamına önem verdikleri görüldü. Yapılan ankete göre, çalışanlar için iş yerindeki dostça çalışma ortamı yüzde 92 oranı ile en önemli faktör oldu. Dostça çalışma ortamı faktörünü yüzde 90 ile gurur duyma ve güvenilirlik, yüzde 89 ile saygı ve yüzde 88 oranında da adalet kriterleri takip etti.

Güven, kurum kültürünün bir parçası olunca başarı da geliyor

Pozitif yöndeki değişim ve finansal sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için çalışanların çalıştıkları iş yerine duydukları güvenin önemine dikkat çeken Great Place to Work Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, "Ekonomik hedefler ile çalışan mutluluğu arasında doğru bir orantı mevcut. Güven üzerine kurulu iş yeri kültürünü benimseyen ve çalışanlarını bunun odağına koymayı başaran şirketlerin ekonomik performansları yükseliyor. Avrupa'nın en iyi işverenleri listesinde, Avrupa'da faaliyet gösteren şirketlerin Trust Index puanlarının yüzde 90 olduğunu ve dostça çalışma ortamı faktörünün ön plana çıktığını görüyoruz. Kurumlar, faaliyet gösterdikleri alanlar farklı olsa bile, başarıya yüksek güven kültürü sayesinde ulaşıyorlar" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.