1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Avlanma zamanı ve bölgeleri belirlendi
Avlanma zamanı ve bölgeleri belirlendi

Avlanma zamanı ve bölgeleri belirlendi

Resmi Gazetede yayımlanan Merkezi Av Komisyonu kararı ile Adıyaman'da 5 bölge tamamen avlanmaya kapatıldı.

A+A-

Resmi Gazetede yayımlanan Merkezi Av Komisyonu kararı ile Adıyaman'da 5 bölge tamamen avlanmaya kapatıldı.

Adıyaman Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü İsmail Kozan, avlaklarından Akdağ, Bezar, Gilisi, Tut devlet avlakları ve Adıyaman genel avlakları 2017-2018 Merkezi Av Komisyonu Kararları ile belirtilen alanlar yaban keçisi yaşam alanı olmasından dolayı ava kapatıldığını kaydetti.

Av hayvanları listesi ve tarihlerinin 22.05.2018 tarihli Resmi Gazetede ilan edildiğini belirten Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü İsmail Kozan, "4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununun av komisyonlar başlıklı 3. Maddesine dayanarak her bir ilçede ayrı ayrı İlçe Av Komisyonları toplanarak 2017-2018 av dönemi için İlçe Av Komisyon Kararları alınmıştır. Adıyaman'da ava açık ve kapalı alanları belirlemek, koruma altına alınan türler, avlanılması yasak olan türler ile avlanması belirli süre serbest olan türlerin seçimini yapmak, avına belirli süre izin verilen türlerin limitleri ile tür bazında avların başlangıç ve bitiş tarihlerini belirlemek için İl Av Komisyonu Şubat ayında toplanmıştı. Bu toplantıda alınan kararlar son şekli verilmek üzere Orman ve Su İşleri Bakanlığında toplanan Merkez Av Komisyonuna sunuldu. Bu komisyonun aldığı kararlar Resmi Gazetede yayımlandı. Akdağ, Bezar, Gilisi, Tut devlet avlakları ve Adıyaman genel avlaklarında av tamamen yasaklandı. Bunun dışında kalan 18 avlakta av belirlenen tarihlerde ve sayıda serbest" dedi.

Bıldırcın, Üveyik 26 Ağustos-19 Kasım arasında, sakarmeke, sakarca, yeşilbaş, boz ördek, fiyu, çamurcun, Macar ördeği, tepeli pakta, kılkuyruk, elmabaşpatka, çıkrıncın, suçulluğu, kaya güvercini, tahtalı, karatavuk, öter ardıç, kaşıkgaga ve çulluk 14 Ekim 2017 ile 25 Şubat 2018 tarihleri arasında, alakarga, küçükkarga, ekinkargası, leşkargası, saksağan 26 Ağustos 2017 ile 25 Şubat 2018 tarihleri arasında, yabani tavşan, adatavşanı, tilki, kaya sansarı 21 Ekim 2017ç ile 14 Ocak 2018 tarihleri arasında, yaban domuzu ile çakal 26 Ağustos 2017 ile 25 Şubat 2018 tarihleri arasında avlanabilecek. Ancak Merkezi Av Komisyonu Adıyaman'da Macar ördeği, tepeli patka, sakarmekenin avlanılmasını yasakladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.