• Konya28 °C
 • Ankara27 °C
 • İstanbul32 °C
 • Karaman28 °C

Dr. Hasan Özönder / TARİHE NOT DÜŞMEK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sahibul-Hayrat Vel-Hasenat

23 Nisan 2009 18:26
Mahalle ve sokaklarımızı güzelleştiren halkın istifadesine sunulmuş ecdat yadigârı eserlerimizin üzerindeki kitabelerini okumaya bilmem imkânınız ve vaktiniz elverir mi? Bu doyulmaz zevki tadanlar bilirler ki o kitabenin satırlarında, bu güzel eserin yapılmasının “Sahib’ul-hayrat ve’l-hasenat” (hayır ve güzellikler sahibi kişiler) tarafından gerçekleştirildiğinden bahsedilir. Genellikle bu tür kitabelerde, yapan(lar)ın adı, sanı bile geçmez; Büyük bir tevazu ve mahviyet içerisinde kendilerinden bahsedilmesini bile uygun görmeyerek yaptıkları hayrı, rıza-ı Bâri’ye havale etmişlerdir. Meselâ bu eser bir sokak çeşmesi ise, musluğundan akan sudan insan olsun, hayvan olsun canlılar istifade ettikçe, yapan(lar)ın defterine hayır yazılmaktadır. Bundan dolayı bu tür eserlere, “Sadaka-i Câri” de denilir.

Kitabelerde anılan “Sahib’ul- Hayrat” (hayır sahipleri)ni biliyoruz. Maddî imkânları yerinde, hayırlı işler yapmaktan zevk alan kişilerdir. Ama benim çok daha takdir etiğim yönleri, bunların “Hasenat” (Güzellikler insanı) sahibi de oluşlarıdır. Okur geçeriz ama, üzerinde durarak anlamını tahlil edecek olursak önümüze çok daha büyük fazilet ve meziyetleri çıkmaktadır. Devrinde farklı anlama gelebilir ama günümüzde benim gönlüme doğan düşünce, bunların akl-ı selim ve kalb-i selîm sahibi olmalarının yanı sıra, aynı zamanda zevk-i selîm sahibi, güzel mahiyet ve görünüme büyük önem ve değer veren kişiler oluşlarıdır. Çünkü bıraktıkları eserler, gerek mimarî ve gerekse tezyinat yönünden son derecede güzeldir. Eğer onlar “hasenat sahibi” de olmasalardı, meydana getirilen eserler, muhakkak ki kaba, hantal, çirkin, göz ve gönlü yoran, insana hiç hoş gelmeyen muattal bir durumda olacak, görenlere kasvet verecek, neticede hizmetini o kadar güzel yerine getiremeyeceklerdi. Siz, şayet bir zorunluluk yoksa, basit, âdi malzemeler kullanılarak, gelişigüzel yapılmış, mimarî zevk ve estetikten mahrum bir çeşmeden mi; malzemesi kaliteli, yapılışı, görünümü çok güzel bir çeşmeden mi su içmeyi tercih edersiniz?.. Elbetteki, ikincisinden değil mi?

İşte, sizi bu tercihe sevkeden duygu, o çeşmenin yapılışını gerçekleştiren kişinin, “hasenat”a (güzelliklere) da önem ve yer veren, güzel duygu ve düşüncelerin sahibi oluşundandır.. Çünkü insanın içindeki zevk-i selim duygusu, daima iyi ve güzeli tavsiye eder. İnsanın yaratılışı buna yatkındır, bundan büyük keyf alır, haz duyar. Muhakkak ki Allah, güzeldir ve güzeli, güzelliği sever. Nitekim Sevgili Peygamber Efendimiz (S.A.), vefat eden bir sahabinin kabrini örten kum ve toprakların esen rüzgârla biraz sonra savrulup gideceğini düşünenler tarafından gelişi-güzel bırakılıp gidilmesine razı olmayarak, “Olsun; Siz yaptığınız işi yine de güzel yapın” diye tenbih ve tavsiyede (emir) bulunarak, yapılan her işte zevk-i selime yer verilmesini öğütlemiş ve küreğin sapıyla kabir toprağını düzeltmiştir..

Bunu bir hayat prensibi olarak benimseyen ve tatbik, her işlerinde bu ölçüye riayet edenler, çevrelerini doyulmaz güzelliklerle donatmışlardır. Bu düşünceden yoksun mimarın yaptığı bir ev, seyredeni de, oturanı da mutlu edemez. Bu zevkten mahrum bir mühendisin projesini hazırladığı cami, fizikî ve metafizikî ortam, ışık, ses ve görünüm düzeni bakımından, cemaate huzur ve sükun veremez. Cübbesi, sarığı düzgün ve temiz olmayan bir din adamı, cemaatine beklenilen tesirleri gösteremez.. Gömleği, ceketi, kravatı düzgün ve düzenli olmayan bir öğretmen, öğrencilerini kendine ısındıramaz. Bütün meslekler böyledir.

Bazılarımızın vusula eremeyişi, usul bilmediklerinden dolayıdır. Vusulsüzlüğümüz, usulsüzlüğümüzdendir. “Kem âletle kemalât olmaz.” diyen, yüzlerce yılın verdiği tecrübelerin imbiğinden süzülen bir Türk atasözüdür. 
Bu yazı toplam 6390 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
 • GÜNDEM
 • İLÇELER
 • 3. SAYFA
 • BÖLGE


kontoner
mirror ajans


 • Darbecilerden Emniyet Müdürüne "Silah Bırakın" Telefonu
 • 10 günde 24 bin kombine satıldı
 • Gülen Cemaati'nin 59 okul ve 38 derneği kapatıldı
 • OHAL'de hukuka riayet edilmeli
 • Bulgur kaynatma geleneği sürüyor

KONYA DÜĞÜNLERİ
Günlük Dözviz Kurları Araçları Dailyforex.com tarafından sağlanmaktadır.
obezite
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Merhaba Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 350 04 44 / Faks : 0332 353 43 36 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA