1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. ATSO Tarım Kümesi, Vietnam ve Tayland’dan yeni işbirliği fırsatları ile döndü
ATSO Tarım Kümesi, Vietnam ve Tayland’dan yeni işbirliği fırsatları ile döndü

ATSO Tarım Kümesi, Vietnam ve Tayland’dan yeni işbirliği fırsatları ile döndü

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından kurulan Tarım Kümesi Vietnam ve Tayland'dan yeni işbirliği fırsatlarıyla döndü.

A+A-

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından kurulan Tarım Kümesi Vietnam ve Tayland'dan yeni işbirliği fırsatlarıyla döndü.

ATSO Tarım Kümesi içinde yer alan Antalya firmaları son olarak 4 - 6 Eylül tarihlerinde Vietnam, 7 - 10 Eylül tarihlerinde ise Tayland'a gerçekleştirilen ziyaretlerden yeni işbirliği fırsatları ve ticari bağlantılarla döndü. Ziyaret kapsamında Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ile Vietnam Ticaret ve Sanayi Odası Ho Chi Minh Şubesi arasında işbirliği protokolü de imzalandı.

ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın, Ekonomi Bakanlığı'nın "Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi" (UR-GE) desteği kapsamında yürütmekte olduğu "ATSO Tarım Kümesi: Antalya Tarım Sektörünün İhracat Potansiyelinin Artırılması" projesinin faaliyetlerine tüm hızıyla devam ettiğini ve başarılı sonuçlar alındığını kaydetti.

Antalya'da gübre, tohum, tarım ilacı, biyolojik mücadele ve sera sistemleri alanlarında faaliyet gösteren firmaları bünyesinde barındıran ATSO Tarım Kümesi'nin son olarak 4-6 Eylül tarihlerinde Vietnam, 7-10 Eylül tarihlerinde ise Tayland'a bir ziyaret gerçekleştirdiğini belirten Başkan Davut Çetin, firmaların Uzakdoğu'dan Antalya'ya yeni işbirliği fırsatları ile döndüğünü söyledi.

Ekonomi Bakanlığı'nın desteği önemli

Ekonomi Bakanlığı'nın UR-GE projelerinin önemine vurgu yapan ATSO Başkanı Davut Çetin, "Her iki Güneydoğu Asya ülkesini ziyarette, firmalarımızın gerek ürün kalitesi gerekse dış ticaret operasyonları bakımından kıtalararası rekabet güçlerinin ne kadar yüksek olduğunun görülmesi son derece memnuniyet vericidir. Söz konusu organizasyon yeni pazarlara açılmak, yurtdışı pazarları, ülke ve ürünleri tanımak, yeni pazarlama stratejileri, yeni işbirlikleri ve ihracat olanakları geliştirmek için önemli imkânlar sundu. Gerek Vietnam'da yapılan ikili iş görüşmeleri gerekse Tayland'da SIMA Asean Tarım Fuarı'nda yapılan görüşmeler neticesinde firmalarımızın kurdukları bağlantılar neticesinde önümüzdeki günlerde her iki ülkeye ihracata başlayacaklarını tahmin ediyoruz."

Çok sayıda talep geldi

ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Dinç'in liderlik ettiği ATSO Tarım Kümesi ilk olarak Vietnam'ın ticari ve ekonomik faaliyetler açısından önemli kentlerinden Ho Chi Minh'de tarım kimyasalları, tohum ve biyolojik mücadele sistemleri alanında önde gelen grup şirketleri ile iki gün boyunca ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Türkiye Hanoi Ticaret Müşaviri Volkan Şentürk'ün de katıldığı organizasyon kapsamında ATSO ile Vietnam Ticaret ve Sanayi Odası Ho Chi Minh Şubesi arasında işbirliği protokolü imzalandı.

ATSO Heyeti, Vietnam'dan sonra Tayland'a geçti. Türkiye Bangkok Ticaret Müşaviri Burak Balkan'nın katılımıyla düzenlenen toplantıda ATSO Tarım Kümesi üyelerine Tayland'ın'ın ticari ve ekonomik hayatı, ticarette dikkat edilmesi gereken konular, Tayland'ın tarım, gübre, tohum, biyolojik mücadele sistemleri sektörleri hakkında ayrıntılı bilgiler sunuldu.

Antalya standı büyük ilgi çekti

Temaslar hakkında bilgi veren ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Dinç, "Firmalarımız Tayland'ın Bangkok şehrinde gerçekleştirilen ve Güneydoğu Asya'nın önemli tarım fuarlarından birisi olarak görülen SIMA ASEAN Fuarı'na katıldı. Antalya firmaları burada açılan ATSO Tarım Kümesi standında firmalarının tanıtımını yaptı. Firmalarımız burada ikili iş görüşmeleri yaptı ve yeni ticari bağlantılar gerçekleştirdi. Firmalarımız bu görüşmeler sonucu çok sayıda talep aldı" dedi.

Ömer Dinç, ATSO Tarım Kümesi'nin kıtalararası faaliyetlerine 2017 yılında Brezilya'da düzenlenen "Agrishow Tarım Teknolojileri Fuarı" ile devam etmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.