1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. ATSO Eylül ayı ihracat rakamlarını açıkladı
ATSO Eylül ayı ihracat rakamlarını açıkladı

ATSO Eylül ayı ihracat rakamlarını açıkladı

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odasından (ATSO) yapılan açıklamada, kentin Eylül ayı ihracat rakamının yüzde 2,3 artarak 22 milyon 274 bin dolar olarak...

A+A-

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odasından (ATSO) yapılan açıklamada, kentin Eylül ayı ihracat rakamının yüzde 2,3 artarak 22 milyon 274 bin dolar olarak gerçekleştiği belirtildi.

ATSO'dan yapılan açıklamada, 2016 yılının ilk 9 aylık kısmında ise geçen seneki ilk 9 aya göre ihracatın yüzde 6 düşerek 214 milyon 331 bin dolar olduğu belirtildi. 2016 yılı Eylül ayında 72 farklı ülkeye kentten ihracat yapıldığı aktarıldı. Açıklamada, "Eylül ayı ihracat sıralamasında Afyonkarahisar geçen seneye göre 1 basamak yükselerek 81 il içerisinde 28'inci sırada yer almıştır. Eylül ayında gerçekleşen ihracatın ülkelere dağılımına baktığımız zaman ilimizden en çok ihracatın Irak'a yapıldığı görülmektedir. Geçen sene ki Eylül ayına göre Irak'a ihracatımız yüzde 2 oranında gerilemiştir. Bu gerileme ile ihracatımızın tutarı 5 milyon 731 bin dolar olmuştur. En çok ihracat yaptığımız ülkeler sıralamasında ikinci sırada ABD yer almaktadır. Yüzde 9,8 düşen ihracatımız 3 milyon 686 bin dolar olarak gerçekleşmiştir. ABD'den sonra üçüncü sırada Çin Halk Cumhuriyeti yer almaktadır. Yüzde 114 oranında büyük bir artışın gerçekleştiği Çin Halk Cumhuriyetine Eylül ayında ilimizden 3 milyon 126 bin dolar ihracat yapılmıştır. Sektörel olarak Eylül ayı ihracatına baktığımızda birinci sırada çoğunluğu mermer olan maden ve metaller sektörü yer almaktadır. Yüzde 2,7 oranında artan Mermer ihracatı 13 milyon 128 bin dolar olmuştur. 2016 yılı Eylül ayında Afyonkarahisar'dan yapılan ihracatlar da ülkelere göre en çok artışın yaşandığı yer İsviçre olmuştur yüzde 967 artan ihracatımız 90 bin dolar olarak gerçekleşmiştir. Eylül ayında en çok artışın gerçekleştiği sektör ise yüzde 4435 yükselişle çelik sektörü olmuştur. İhracatımızın değeri ise 214 bin dolar olarak gerçekleşmiştir" ifadelerine yer verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.