1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. ATO ‘Emlak Vergisi Masası’ kurdu
ATO ‘Emlak Vergisi Masası’ kurdu

ATO ‘Emlak Vergisi Masası’ kurdu

Ankara Ticaret Odası (ATO), emlak vergisi artışlarına yapılacak itirazlar için "Emlak Vergisi Masası" kurdu.

A+A-

Ankara Ticaret Odası (ATO), emlak vergisi artışlarına yapılacak itirazlar için "Emlak Vergisi Masası" kurdu.

Başkent Ankara'nın "Emlak Vergi Değeri" artışları ATO Başkanı Gürsel Baran başkanlığında Gayrimenkul Meslek Komitesi Başkan ve üyelerinin katıldığı toplantıda masaya yatırıldı.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Emlak Vergisi Kanunu uyarınca konut, iş yeri, arazi gibi mülklerin emlak vergisine esas rayiç değerlerinin dört yılda bir, Takdir Komisyonlarında görüşüldüğünü, belediyeler tarafından da belirlendiğini ve ATO'nun da bu komisyonlara üye gönderdiğini hatırlatarak, "Belediyelerce Ankara'nın bazı bölgelerine dair belirlenen rakamların piyasa değerlerinden yüksek olması bu bölgelerdeki üyelerimizin ödeyeceği vergilerde ciddi bir atışa sebep olacak" ifadesini kullandı.

Baran, tespit edilen rayiçlerin piyasa değerleri ile uyumlu olması ve vergi oranlarında indirime gidilmesinin mükellefleri rahatlatacağını kaydederek, "Böylece kayıt dışılığın da önüne geçilecek. Bu şekilde vergi oranları düşürülse bile vergi gelirleri artacaktır" şeklinde konuştu.

"Rayiç konusunda vatandaşın itiraz hakkı var"

Baran, toplantıda, Komite Başkanı Mustafa Uludağ ve aynı zamanda Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı Merkez Takdir Komisyonu Üyesi olan Meclis Üyesi Erdoğan Yıldırım'dan bilgi aldı. Toplantıda gerçekleştirilen istişare doğrultusunda itirazları değerlendirmek üzere "Emlak Vergisi Masası" kurma kararı alındı. ATO Başkanı Baran, "Emlak Vergisine esas olacak rayiç konusunda vatandaşın itiraz hakkı var. Bu hak kullanılmazsa mülk için ne öngörülmüşse dört yıl boyunca bu rayiç üzerinden vergi ödenecek. Bu nedenle rayiç bedellerindeki artışın piyasa rayiçlerinden fazla olduğunu düşünen üyelerimiz mutlaka bize ulaşsınlar" açıklamasını yaptı.

Baran, mükelleflerin yanı sıra muhtarlar ve ticaret odalarının da Emlak Vergisi bedellerine itiraz için Vergi Mahkemelerinde dava açabildiklerini hatırlatarak, "Bize gelen itirazları değerlendirdikten sonra gerekirse dava açma yoluna gideceğiz" diye konuştu.

Yeni belirlenen değerlerin 2018 yılından itibaren 4 yıl boyunca ödenecek Emlak Vergisi'ne baz teşkil edeceğine de dikkati çeken ATO Başkanı Baran, "Üyelerimiz 4 yıl boyunca fahiş bir rakam ödememek için belediyelerden ya da muhtarlıklardan kendi cadde ve sokakları için belirlenen değerleri öğrenerek bize başvursunlar" dedi.

Emlak Vergisi mükellefi, ATO üyelerinden, Takdir Komisyonlarının belirlediği yeni değerlere itirazlarını emlakvergisi@atonet.org.tr adresine iletmelerini isteyen Baran, ATO Gayrimenkul Hizmetleri Meslek Komitesi'nin bu itirazları inceleyerek hukuki süreci yönlendireceğini bildirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.