1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. Aslan Korkmaz'dan Çağrı
Ahmet Turan

Ahmet Turan

PARANTEZ
Yazarın Tüm Yazıları >

Aslan Korkmaz'dan Çağrı

A+A-
GÜNÜN SÖZÜ

Fikir ona derler ki; bir yol açsın. Yol ona derler ki, bir gerçeğe ulaşsın.

 

İŞ ALEMİNDEN

ASLAN KORKMAZ’DAN ÇAĞRI

Kısa adı MÜSİAD olan Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Konya Şubesi kurulduğu günden bu yana Konya’nın ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel sorunları ile ilgili yaptığı derinlikli çalışmalarla her zaman gündemdeki yerini korumayı sağlamıştır.

Hatta zaman, zaman bu sorunlarla ilgili hazırlanan raporlar Ankara’ya iletilmenin yanında Konya’da da gündem oluşturmayı başarmıştır.

Başkan ve yönetim kurulu üyelerinin Konya’nın başarılı iş adamları arasından seçilmesi ise MÜSİAD’a ayrı bir önem kazandırmıştır.

İlgisiz tartışmaların dışında kalmayı başaran bu kurum, öncelikli olarak Konya’nın sorunlarına önem vermesi nedeniyle basının ilgi alanından çıkmamıştır.

Mısır gezisinden yeni dönen ve daha yol yorgunluğunu üzerinden atamayan MÜSİAD Başkanı Aslan Korkmaz, düzenlediği basın toplantısıyla Konya’nın önemli sorunlarını masaya yatırdı.

Toplantıya basının ilgisi oldukça yoğundu.

Korkmaz önce yaşanan ekonomik krizin iş alemini derinden vurduğundan yakındı ve daha önce iş adamlarının kapısında kredi vermek için yarışan bankaların krizle birlikte reel sektöre kredi vermekte çok cimri davranmasını eleştirdi.

Nakit sıkıntısı, talep yetersizliği, enerji maliyetinde artış ve işsizlik oranının yüksekliğinin genel problem olarak hala yaşandığını belirtti.

Korkmaz Anadolu Kartalı tatbikatına İsrail uçaklarının alınmamasını halkın hissisiyatının dikkate alınması olarak yorumladı. Bu hissisiyatı dikkate alan Başbakan’a da hemşehrileri adına teşekkür etti.

KONYA’YI 2023’E TAŞIYALIM

Korkmaz, “10. Ulaştırma Şurası’nda 100 kritik proje belirlendi. 2023 yılında 12 otoyol projesinde Konya’nın yer almıyor oluşu çok üzücü bir durumdur. Türkiye’nin orta yerinde ve en ucuz maliyetle yapılacak bir bölgenin bu projede yer almamasına bir anlam veremiyoruz ve bunu kamuoyu ile tekrar paylaşıyoruz” sözleri ile Ankara’nın Konya’ya bakışına sert tepki gösterirken şu çağrıyı yaptı:

“- Konya olarak henüz hiçbir duble yolumuz tamamlanmamışken, 10. Ulaştırma Şurası’nda alınan ‘Bölünmüş yolların 32 bin km.’ye çıkarılması’ kararına istinaden şuana kadar duble yol projesine alınmayan Antalya ve Isparta yollarımızın duble yol projesine alınmasını, yine bu şurada alınan kararlardan biri olan 2023 yılında yapılacak 6 havaalanı projesinden 30 veya 15 milyon kapasiteli havaalanından birinin Konya’ya yapılmasını, ayrıca 2023’e kadar olan süreçte, mevcut havaalanının iç ve dış hatlarının ayrılmış,  modern aprona sahip, 24 saat uluslararası hizmete açık, ILS cihaz kategorisi yükseltilmiş, kargo taşımacılığa açık kısa bir zamanda bu statüye kavuşturulmasını, 2008 yılında bitirilmesi öngörülen Konya-Ankara Hızlı Tren Projesi’nin 2010 yılında bitirilmesini, 2023 yılında yapılması planlanan Yüksek Hızlı Tren hatlarına Konya-Antalya, Konya- Kapadokya hatlarının mutlaka dahil edilmesini, DDY Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Konya Lojistik Köy Projesinin ivedilikle tamamlanmasını, Konya-Mersin ve Konya-İzmir demiryolu bağlantıları konvansiyonel yük taşımacılığına uygun hale getirilmesini istiyoruz.

Dünyada gelişmiş ülkelerdeki NATO üsleri, halklarının tepkileriyle, şehir hatta ülke dışlarına çıkarılmıştır. Konya’daki NATO üssünde yoğun uçuşlar, gerçek mermili tatbikatlar sıklıkla yapılmaktadır. Hatta bu uçuşlar sivil uçuşları çoğu zaman aksatmaktadır.
Bu ülkenin evladı olarak Türk Silahlı Kuvvetlerimizin yapacağı her türlü eğitim uçuşlarına saygı duyarken, özellikle Gazze’de masum halkı acımasızca katleden İsrailli pilotların ve NATO uçaklarını Konya semalarında görmek istemiyoruz.

Tatbikat yapılan alanın şehir merkezine yakın olması biz işadamlarını ve kamuoyunu ciddi anlamda rahatsız etmektedir. Tatbikat alanının yakınlarında bulunan sanayi yerleşim merkezlerimiz ve bazı köylerimiz bu tatbikattan olumsuz etkilenmektedirler. Tatbikatın yapıldığı civar köylerde ekolojik dengelerde bozulmalar meydana gelmiş sanayimizde ise CNC tezgâhlarının ayarlarının bozulmasına kadar olumsuz yönde birçok gelişme yaşanmıştır. NATO üssü konusunun tekrardan gözden geçirilmesini, bu üssün mutlaka Konya dışına çıkarılmasını istiyoruz.

Konya’mızın 2023 planlamasının ortak akılla başarılabileceğini düşünüyoruz. Gelin Konya’yı 2023’e hep birlikte taşıyalım.”

HOŞGÖRÜ DÜNYASINDAN

Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir inek alır.

Neden sonra, yaptıklarından pişman olur ve hiç olmazsa iyi bir şey yapmış olmak için bunu Hacı Bektaş Veli'nin dergâhına kurban olarak bağışlamak ister.

O zamanlar dergâhlar aynı zamanda aşevi işlevi görüyordu. Durumu Hacı Bektaş Veli'ye anlatır ve Hacı Bektaş Veli- 'helal değildir' diye bu kurbanı geri çevirir.

Bunun üzerine adam Mevlevi dergâhına gider ve aynı durumu Mevlana'ya anlatır.

Hz. Mevlana ise; bu hediyeyi kabul eder.

Adam aynı şeyi Hacı Bektaş Veli'ye de anlattığını ama onun bunu kabul etmemiş olduğunu söyler ve Mevlana'ya bunun sebebini sorar…

Mevlana söyle der:

- “Biz bir karga isek Hacı Bektaş Veli bir şahin gibidir. Öyle her leşe konmaz. O yüzden senin bu hediyeni biz kabul ederiz ama o kabul  etmeyebilir.”

Adam üşenmez kalkar Hacı Bektaş Dergâhı'na gider ve Hacı Bektaş Veli'ye, Mevlana'nın kurbanı kabul ettiğini söyleyip bunun sebebini bir de Hacı Bektaş Veli'ye sorar.

Hacı Bektaş da söyle der:

- “Bizim gönlümüz bir su birikintisi ise Mevlana'nın gönlü okyanus gibidir. Bu yüzden, bir damlayla bizim gönlümüz kirlenebilir ama onun engin gönlü kirlenmez. Bu sebepten dolayı o senin hediyeni kabul etmiştir."

Böylesi tevazu ve incelikle, birbirlerini yermek yerine yüceltebilmeyi becerebilen bir topluluk olmamız dileğiyle...

FIRALARDAN SEÇMELER

O ZAMAN DÜŞERİM

Satıcı, papağanın özelliklerini saymakla bitiremiyordu.

 - Bu papağanın ayağındaki kırmızı ipi çekersen İngilizce, mavisini çekersen Almanca konuşur.

 Müşterilerden biri sordu:

 - Ya ikisini birden çekersek?

 Papağan, adamın sözünü keserek atıldı:

 - Aptal, o zaman da düşerim...

 
Bu yazı toplam 4664 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.