1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Antalya, kentleşmeden en fazla etkilenen kent
Antalya, kentleşmeden en fazla etkilenen kent

Antalya, kentleşmeden en fazla etkilenen kent

Antalya Kent Konseyi İmar ve Planlama Çalışma Grubu Başkanı ve Şehir Plancıları Odası Başkanı Ebru Manavoğlu Antalya'nın, Türkiye'deki kentleşme...

A+A-

Antalya Kent Konseyi İmar ve Planlama Çalışma Grubu Başkanı ve Şehir Plancıları Odası Başkanı Ebru Manavoğlu Antalya'nın, Türkiye'deki kentleşme sürecinden en fazla etkilenen kentler arasında yer aldığını söyledi.

Antalya Kent Konseyi İmar ve Planlama Çalışma Grubu'nun, Dünya Şehircilik Günü nedeniyle gerçekleştirdiği toplantıda, yönetmenliğini Hasan Özgen'in yaptığı "Bir Yenilginin Anatomisı" adlı belgeselin gösterimi yapıldı. Türkiye'de modernleşme ve kentleşme başlıklarıyla gerçekleşen mekansal değişimden yola çıkarak sosyo-kültürel hayattaki kayıp-kazanç ilişkisine odaklanan söz konusu belgeselde, Selçuklu ve Osmanlı toplumlarınca üretilmiş ana yerleşme formu olan "malle-çarşı" ile bunun etrafında oluşan yaşam kültürünün; birey-toplum-devlet ilişkisinin günümüzde neye çevrildiği sorgulanıyor.

Nüfusun yüzde 7,9'u Belde ve Köylerde

Toplantının açılış konuşmasını yapan İmar ve Planlama Çalışma Grubu Başkanı ve Şehir Plancıları Odası Başkanı Ebru Manavoğlu, günümüzde dünyadaki insanların yarıdan fazlasının şehirlerde yaşamakta olduğuna dikkat çekerek, "2011 yılında Türkiye nüfusunun yüzde 77'si şehirlerde yaşamaktayken yeni büyükşehir yasasıyla değişen il sınırlarıyla kırsal alanları da kapsayacak şekilde değişikliğe uğramış, 2015 yılı adrese dayalı nüfus sayım sonuçlarına göre kentsel alanlar olarak tanımladığımız il ve ilçelerde yaşayan nüfusun oranı yüzde 92'1'e yükselmiştir. Belde ve köylerde yaşayanların oranı ise yüzde 7,9'dur" dedi.

Antalya beşinci sırada

Antalya'nın, Türkiye'deki kentleşme sürecinden en fazla etkilenen kentler arasında yer aldığına da dikkat çeken Manavoğlu, "Kentimizin en son nüfus sayımında ülkemizdeki nüfus sıralamasında beşinci sıraya yükselmiş, nüfus yoğunluğu her geçen yıl artış göstermektedir. Kalkınma Bakanlığı tarafından en son 2011 yılında yayınlanan illerin sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında Antalya beşinci sıradadır. Kentimiz her geçen gün nüfus artışına paralel olarak mekansal olarak da yayılım göstermekte, kırsal alanlar hızla kentsel alanlara dönüşmekte, altyapı, kentsel donatı ve hizmet alanlarının yaratılması bu hıza yetişememektedir" ifadesini kullandı.

Bütünsel olarak ele alınmalı

Antalya'nın birde 25 binlik Nazım İmar Planı'nın geçtiğimiz günlerde yargı tarafından iptal edildiğini hatırlatan Ebru Manavoğlu, "Bundan sonraki süreçte geçmişte yapılan planlama hatalarının bir daha yapılmaması için; kentin birde 25 binlik Nazım İmar Planının il mülki sınırları olarak değişikliğe uğrayan yeni büyükşehir belediyesi sınırlarını kapsayacak şekilde teknik, bilimsel ve güncel veriler ışığında, ulaşım ana planı kararlarıyla eşgüdüm içerisinde afet ve sakınım planları, kentsel dönüşüm master planı kararlarıyla bütünsel olarak ele alınması ve kent için geleceğe yönelik planlama stratejilerinin geliştirilmesi gerekmektedir."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.