1. YAZARLAR

  2. Sadık Küçükhemek

  3. Ankaravi Muhammed Efendi
Sadık Küçükhemek

Sadık Küçükhemek

İŞİN ASLI
Yazarın Tüm Yazıları >

Ankaravi Muhammed Efendi

A+A-
 “Şeyhülislam ve Müftilenam” -44-

Ankaralı Hüseyin Efendi’nin oğludur.  Doğum tarihi, Hicri 1028’dir. Ankaravi (*)  Muhammed Efendi gençliğini marifet  ( ilim, irfan)  tahsil etmekle geçirdi. İstanbul’da değerli müderrislerin zümresine dâhil oldu.
 Köprülü Zade Fazıl Ahmet Paşa’nın sadrazamlığı zamanında (H:1077) Yenişehir Kadılığı’ndan Bursa Kadılığı’na, bilahare Mısır (H. (1080), İstanbul (H: 1082) Kadılığı’na ve aynı senede Anadolu Kazaskerliği’ne nail oldu. Hicri 1087’de azl ve H: 1097’de ikinci defa olarak Anadolu Kazaskerliği’ni, Çatalcalı Ali Efendi’nin azli üzerine meşihat /şeyhülislamlık makamını kazandı (H: 1097). İki sene kadar şer’i işler ile meşgul olduktan sonra vefat etti (H: 1099).
 Kabri Sultan Selim civarında Kovacı dede türbesi önündedir. “Müftü dehr idi hayf göçtü Muhammed Emin” vefatına tarihtir. Fetva müddeti bir seneden fazladır. Fetvaları gayet meşhur olduğu gibi, Tenvir’e haşiyesi (**) ve bir de medresesi vardır.
    -------------------------
(*) Ankaravi, Ankaralı demektir.
(**) Haşiye, 1. Bir kitabın sahifeleri kenarına veya altına yazılan yazı. 2.  Bir eserin metnini şerh ve izah eden kitap
Kaynak
İlmiyye Salnamesi, 487
Bu yazı toplam 5090 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.