1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. Ankara Seyahati
Ahmet Turan

Ahmet Turan

PARANTEZ
Yazarın Tüm Yazıları >

Ankara Seyahati

A+A-
GÜNÜN SÖZÜ
İyilik hiçbir zaman boşa gitmeyen tek yatırımdır.

Ankara Seyahati

Konya Televizyonu’ndaki işlerimizin yoğunluğu yüzünden yazımıza biraz ara verdik.
Kısa sürede olsa köşemizden uzak kalınca dostlarımızın sık-sık “Ne oluyor” sorusuna muhatap olduk.
Biz de bu arada bazı ilçe ve komşu ilere ziyaretler yaptık. Bunlar ikisini sizinle paylaşmak istedim. Biri, gazeteniz Merhaba’nın her ay bir ilçenin tanıtımını yaptığı ‘Şehir’ eki için Sarayönü ilçesine, diğeri de yerel basının sorunlarını iletmek için TBMM Başkanı ile görüştüğümüz Ankara ziyareti.
Sarayönü ilçesine yaptığımız gezi ziyaretinde Merhaba’nın emektar isimlerinden Ali Sait Öge ve Konya TV’den Kameraman-Muhabir Şenol Tere ile birlikteydik.
İlçe Kaymakamı Hülya Kaya’dan ilçenin genel durumu ile Belediye Başkanı Mehmet Güney’den de belediye hizmetleri ile ilgili görüş aldık.
Kaymakam Kaya, göreve gelişinin üzerinden fazla bir zaman geçmemesine rağmen ilçenin genel durumu ile ilgili önemli bilgi birikimine sahip. İlçede meyvecilik ve hayvancılığın gelişmesi için önemli projeleri hayata geçirme telaşında.
Projelerin insanlarla buluşması için ‘Sarayönü-Ankara’ hattındaki görüşmeleri yoğunlaştırmış.
Belediye Başkanı Güney ise altyapı ile ilgili projelere ağırlık vereceği mesajının ardından belediyenin 4 ay sonra borçsuz bir şekilde hizmet yarışı başlatacağını vurguladı.
Başkan Güney, yatırım ve hizmette eski tanımlama ile 1 trilyon 200 milyarlık borcun tamamını ödemenin rahatlığını yaşayacaklarına da dikkat çekti.
Bu güzel haberlerin ardından ziyaret ettiğimiz Esnaf Odaları Başkanı Mehmet Potuk ile Şoförler Odası Başkanı İsmail Karataş esnafın durumunun hiç de iyi olmadığını anlatınca morallerimiz bozuldu.
Esnaflar ise piyasadaki sıkıntının her geçen gün daha da can sıkar hale gelmesinden şikayetçi.
Ankara gezimizi ise Konya’daki gazete ve TV temsilcileri ile birlikte gerçekleştirdik.
Bürokrat ağırlıklı memur şehri olarak bilinen Ankara’ya sabah saatlerinde vardığımızda hava biraz soğuktu.
“Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır” deyimini söyleten soğuk değildi tabii ki.
Önce randevu saatine uygun olarak TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’i makamında ziyaret ettik.
Ziyaretimize önemli katkı sağlayan TBMM İdare Amiri ve Konya Milletvekili Orhan Erdem’e teşekkür etmemek haksızlık olur.
Başkan Şahin’le yaptığımız sohbet esnasında KGC Başkanı Sefa Özdemir ile Konya TV ve Merhaba Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aslan yerel basın ve Konya’nın sorunları ile ilgili önemli konuları aktardılar.
Başkan Şahin, kendisine dosya içerisinde iletilen sorunları ilgili makamlara ileteceğini ifade ettikten sonra Konya basın heyetine şu önemli tespiti yaptı.
“Hepiniz ayrı, ayrı gazete ve TV’lerde rekabet içerisinde görev yapmanıza rağmen, sorunları iletmede gösterdiğiniz birliktelik dikkatimi çekti. Çok önemli bir davranış sergilediğiniz için ayrıca teşekkür ederim.”
Konyaspor’un durumu TBMM Başkanı Şahin’in de gündemindeydi.
Ankara’ya gelmiştik.
Meclisten ayrılmayla birlikte trafik ve ziyaret yoğunluğu da başlamış oldu.
Anadolu Ajansı Genel Müdürü Hilmi Bengi, Maden İşleri Genel Müdürü Hamdi Yıldırım makamlarında ziyaret edildi.
Bengiyle AA’nın çalışmaları, Yıldırım ile de madenlerimiz konusunda sohbetler edildi. Bengi ve Yıldırım’ın heyetimize gösterdiği yakınlık hepimizin yorgunluğunu da aldı.
TBMM İdare Amiri Ak Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem’in akşam yemeği davetine katılmak için yine TBMM’ye geldik.
Yemeğe milletvekilleri Sami Güçlü, Özkan Öksüz, Hasan Angı, Ayşe Türkmenoğlu, Hüsnü Tuna, Ali Öztürk, Harun Tüfekçi ve Abdullah Çetinkaya da davetliydi.
Biz yemeğimizi yerken TBMM’de görüşülen bazı kanun maddelerinin oylaması yapılıyordu. Oylama yüzünden milletvekillerinin yemek masasından bir oturup bir kalktıklarına da üzülerek şahit olduk.
Şaire sormuşlar: “Ankara’nın nesini çok seviyorsun” diye.
O da düşünmeden cevap vermiş.
Ayrılmayı.
Biz de öyle yaptık. Konya’nın yolunu tuttuk.

FIKRALARDAN SEÇMELER
Tünelde kalan avcılar

Beş avcı ava çıkmış. Yolda küçük bir deliğe rastlamışlar. İçlerinden en deneyimli olanı ‘yatın yere buradan tavşan çıkacak’ demiş. Herkes yatmış yere az sonra gerçekten tavşan çıkmış ve vurmuşlar torbaya koymuşlar.
Ava devam ederlerken biraz daha büyükçe bir delik görmüşler, yine tecrübeli avcı ‘yatın yere buradan tilki çıkacak’ demiş ve herkes yatmış tilki çıkmış ve vurmuşlar. Ava devam ediyorlar. Yine karşılarına daha büyükçe bir delik çıkmış tecrübeli olan ‘yatın yere buradan ayı çıkacak’ demiş ve yatmışlar. Ayı çıkmış ve vurmuşlar.
Herkes tecrübelinin her şeyi bildiğine karar vermiş, ne derse yapıyorlarmış. Devam ederlerken karşılarına oldukça büyük bir delik çıkmış ve tecrübeli avcı ‘yatın yere’ demiş herkes yatmış. İçlerinden biri ‘buradan ne çıkacak usta’ demiş. Tecrübeli düşünmüş valla çocuklar buradan ne çıkacağını bende bilmiyorum demiş.
Ertesi sabah bütün gazeteler "Tünel çıkışında beş avcı tren altında kalarak can verdi" diye yazıyormuş.
Bu yazı toplam 4180 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.