1. YAZARLAR

  2. A.Gazi Kurt

  3. Anadolu kapısı
A.Gazi Kurt

A.Gazi Kurt

Yazarın Tüm Yazıları >

Anadolu kapısı

A+A-

Cennetten işitilen suflelerle donatıldın, Anadolu. Yağmurun bile dualarla iner toprağına her damlasındaysa melekler. Toprağın mahzun yüreklerin gözyaşıyla çiselediği, Anadolu.

Yedi iklimin tam ortasında hengameli dört mevsiminle ne mücevherler erittin.

Hatırına, kah Yunus Emre’yi gezdirdin. Kah Mevlana’yı kapında tuttun. Kah Köroğlu’nu söylettin. Ebediyete kadar Hızır As.’ın insafındasın, Anadolu.

Ne kutlu imtihansın. Canlarımız cam fanusta saklı değil. Bilakis ayan beyan sana kurban, Anadolu. Sırat köprüsüsün üstünde yürüyenlere. Doğusundan batısına dert değil, cennetsin Anadolu.

**

Bin yıldır yurt edindiğimiz Anadolu’nun kapılarını bize açan Sultan Alparslan’ın İslam coğrafyasını batıdan gelebilecek saldırılara karşı koruma ve İslamı daha da yüceltmek için bu kutlu gayesinin tecellisi, Allah’ın binbir yardımı ve lütfuyla Malazgirt Zaferi'ni tattık. Mevla, İslam medeniyetindeki önder olma ideamızın karşılığında dünyanın kalbi olan Anadolu’yu bizlere hediye etmiştir. 

**

Ne kutlu sıratı müstakim üzere yürüdüğün toprak, kazansa cennet, şehit düşse illa ki vatan, ebedi cennet. Bu topraklarda halen varlığımızı sürdürüyorsak, Sultan Alparslan’ın bu kutlu gayesinin bereketinden.

**

Yüzyıllarca süren medeniyet geleneğimizde hediye ve emanet edilen Anadolu’nun vefasını da sürdürmeye devam ettik. Anadolu insanı yaşadığı toprağı kadim başkentlerle, cihanşümul devletlerle taçlandırdı. Ve Anadolu dünyaya hep cennetin dünyadaki aynası vazifesini gördü.

**

Anadolu dünyanın kalbi oldu hep. Nerede zulüm, haksızlık, huzursuzluk olsa adil dünya ideamız gereği enerjimizi oralara sarf etmekte tereddüt etmedik.

**

Kapımıza kadar gelen hiçbir mazluma sırt dönmedik kapılarımızı kapamadık. Anadolu’da mayamız daha da şenlendi. Yunus’un dilinden: “Yaratılanı, yaratandan ötürü sevdik” hep.

**

Kapıları kapatmak hem yaratılışımıza hem de medeniyetimizin öğretileriyle bağdaşmaz.

**

Zümrüd-ü Anka’nın yurdu, Anadolu kafeste tutulmaya gelmez. Kafesin dışındakilere duyuracakları var. Bin defa da kül olsa yerinde, yeniden müthiş bir ikballe doğacak günleri var.

**

Ne zaman geldiğimiz coğrafyalara kapılarımızı kapattık. Gönüllerimizi dolu dizgin kenetlemek yerine kapılarımıza kilitleri vurduk. Müstesna insanların yurduna terör belası geldi. Mevla’nın şefkat tokadını yüzümüzde bulduk. 

**

Kapını çalan bu coğrafyanın hüzün dolu insanlarının sesini duy! Kapıları sonuna kadar aç, Anadolu. Kerkük’ün ağıdı binbir lisanda duyuluyor ta buralardan işitmez misin? En ihtişamlı baharları  imrendirecek, yaralarımızda, neşelerimizde ortak. Tıpkı açmamış çiçeğin tomurcuğunun kıvrımları gibi. Ve ancak tomurcuk açtığında, en asil çiçeğin güzelliğini göreceğiz...

Bu yazı toplam 867 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.