Konya10 °C
  1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Amasya’da bakıcılara profesyonel eğitim verilecek
Amasya’da bakıcılara profesyonel eğitim verilecek

Amasya’da bakıcılara profesyonel eğitim verilecek

Amasya'da evde yaşlı bakımı yapan 150 bakıcıya yönelik 25'er kişilik gruplar halinde "Şifalı eller" adında kurs düzenlenecek.

A+A-

Amasya'da evde yaşlı bakımı yapan 150 bakıcıya yönelik 25'er kişilik gruplar halinde "Şifalı eller" adında kurs düzenlenecek.

'Hasta ve Yaşlı Özbakımına Destek Olanların Eğitimi" projesi kapsamındaki eğitimin Türkiye'de ilk defa Amasya'da yapılacağını belirten Amasya Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Sadi Ergin, 160 saatlik teorik ve pratik eğitiminde sağlık personeli ile diğer eğitmenlerinin görev alacak olup kurs sonunda katılımcılara sertifika verileceğini belirtti.

İl genelinde 2 bin 350 kişiye kişi başı 932 lira olmak üzere toplam 26 milyon TL'nin üzerinde ödeme yapıldığına değinen Ergin, "Bu kişiler evde bakım verdikleri kişilere herhangi bir eğitim almadan bakım vermektedirler. Bu da hem bakıcıda hem de bakılan yaşlı veya engellide beklenmeyen problemlerin meydana gelmesine sebebiyet vermektedir. Bizde tam buradan yola çıkarak evde bakım veren kadınlara bir eğitim modülü hazırlama girişiminde bulunduk. Çalışmalarımızı sonuçlandırarak Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü'ne gönderdik. İncelemeleri sonucunda hazırlayıp sunduğumuz modül onaylanarak ülkemizin hizmetine sunuldu. Artık her ilde uygulanabilir bir program olarak yayınlandı" diye konuştu.

Projeye destek olan Amasya Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Güneş ve İŞKUR Müdürü Osman Yılmaz ile protokol imzalayan Sadi Ergin, bakım hizmeti sunumunda ortaya çıkan pek çok sorunun üstesinden gelebilmek için sürekli moral ve manevi desteğe ihtiyaç duyan bakıcıların güçlü yönlerinin ortaya çıkarılarak geliştirilmesinin hizmetin devamlılığını etkileyeceğinin düşünüldüğünü, özür, kronik hastalık ya da yaşlılık nedeniyle bakıma muhtaç durumda olan bireyler yetersizlikleri dolayısıyla sürekli bir başkasının desteğine ihtiyaç duymasıyla ömür boyu bir başkasına bağımlı yaşamanın bağımlılık ilişkisinin iki tarafı açısından da idare edilmesi zor bir süreç olduğundan hareketle projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.