1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nden "hızlı soruşturma" ve "ihraç" açıklaması
Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nden "hızlı soruşturma" ve "ihraç" açıklaması

Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nden "hızlı soruşturma" ve "ihraç" açıklaması

15 Temmuz darbe girişimi soruşturması sonrasında kanun hükmünde kararname (KHK) gereğince üniversitelerden ihraç edilen 2 bin 345 akademisyenle ilgili yayınlanan...

A+A-

15 Temmuz darbe girişimi soruşturması sonrasında kanun hükmünde kararname (KHK) gereğince üniversitelerden ihraç edilen 2 bin 345 akademisyenle ilgili yayınlanan haberlerde, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi'nin (ALKÜ) değerlendirmeye alınan üniversiteler arasında en yüksek ihraç oranına sahip üniversite olarak gösterilmesine üniversitenin eleman sayısının azlığı ve soruşturmanın erken tamamlanması sebep gösterildi. ALKÜ'de 130 akademik personelden 44'ü kamu görevinden çıkarılmıştı.

Üniversiteden konuyla ilgili yapılan açıklamada, 44 personelin kamu görevinden çıkartılmasının ilgili kanunun ve YÖK'ün ilgili maddeleri gereğince yapıldığı belirtilerek, kamu görevinden çıkartılan personel sayısının yüksek olmasının sebebinin, mevcut personelin azlığı ve soruşturmanın hızlı bir şekilde tamamlanması olarak gösterildi.

Açıklamada şöyle denildi:

"FETÖ/PDY'ye üyelik, mensubiyet veya iltisak yahut bunlarla irtibatı olan kişileri belirlemek için yapılan inceleme ve değerlendirme işlemi komisyon marifeti ile büyük bir hassasiyet ile yürütülmüş, ilgili resmi kurumlardan gelen bilgileri, şahit ifadeleri ve kamuoyunca bilinen diğer delillerin ışığında söz konusu değerlendirme işlemi yapılmıştır. Üniversitemizin eleman sayısı fazla olmadığı için tüm bu işlemler süratli fakat çok dikkatli olarak takip edilmiş ve üniversitemiz açısından süreç genel anlamda tamamlanmıştır. Fakat diğer birçok üniversitede süreç hala devam etmekte olup, soruşturmalar tamamlanmadığından ihraç oranları düşük görünmektedir. Fakat diğer üniversitelerdeki ihraç oranları da sürecin tamamlanması ile ileriki günlerde artabilecektir. "

Açıklamada ayrıca haksız bir durum varsa ve ispat edilebiliyorsa düzeltilmesi gerektiğine dikkat çekilerek, "Ülkemiz bir hukuk devleti olup, başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız olmak üzere devlet büyüklerimizin ifade ettiği gibi haksız bir durum varsa ispatı halinde düzeltilmelidir. Nitekim, kendisiyle ilgili verilen ihraç kararının yanlış olduğunu düşünen akademik personel, üniversite veya YÖK'e başvurarak kendileriyle ilgili yeniden değerlendirme yapılmasını talep edebilmektedirler. Biz de üniversite olarak böyle bir durumda olası itirazları, sunulacak ilave belge ve bilgiler ışığında yeniden değerlendireceğiz" ifadelerine yer verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.