1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Akademik açılışta demokrasi vurgusu
Akademik açılışta demokrasi vurgusu

Akademik açılışta demokrasi vurgusu

Yaşar Üniversitesi'nde düzenlenen yeni akademik yıl açılış töreninde, Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı ve Rektör Prof.

A+A-

Yaşar Üniversitesi'nde düzenlenen yeni akademik yıl açılış töreninde, Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı ve Rektör Prof. Dr. Cemali Dinçer Türkiye'nin geçirdiği zor günlerden hayatın her alanında demokrasiyi yaşatmakla çıkılacağını ve bunda da üniversitelere önemli görevler düştüğünü belirtti.

Yüksek öğretimde 15 yılı geride bırakan Yaşar Üniversitesi, yeni akademik yıla "Merhaba" dedi. Üniversitenin 2016-2017 akademik yılı açılış töreni Selçuk Yaşar Kampüsü Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı akademik yıl açılış konuşmasında, 15 Temmuz 2016 gecesi, anayasal düzene, demokrasiye ve yüce milletimizin iradesine karşı düzenlenen darbe girişimini şiddetle ve nefretle kınadığını söyledi. Yiğitbaşı, demokratik düzene yapılan hiçbir müdahalenin kabul edilemeyeceğini belirterek, "Ülkemizin bu sıkıntılı süreci hızla atlatması, güçlü bir demokrasi ile yoluna devam etmesi ve benzer girişimlerin bir daha asla yaşanmayacağını umuyorum. Sizlere, ülkemize ve milletimize bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum" diye konuştu.

Bilgi ekonomisi

Yiğitbaşı, ülkenin kalkınmasındaki en önemli dinamiklerden birinin yüksek öğretim kurumları olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: "Yüksek öğretimin, bugün belki de tarihte hiç olmadığı kadar önemli bir konuma geldiğini düşünüyorum. Bilimin ışığı ile aydınlanmış, yüksek becerilerle donanımlı, bilinçli bireyler yetiştirebilmek, bilgi yoğun faaliyetler gerçekleştirmek, yaşam boyu öğrenme ihtiyaçlarını karşılamak ve topluma yönelik hizmetler üretmek, üniversitelerden beklenen çıktılardan bazılarıdır. Sanayi toplumundan, bilgi toplumuna geçiş ve küreselleşme süreçleriyle birlikte bilgi ekonomisi öne çıkmıştır. Sonuç olarak üniversitelere yönelik beklentiler her zamankinden daha fazla artmıştır. Zira artık dünya ekonomisi ve sanayisi, 21. yüzyılın başından beri dijital bir dönüşüm geçiriyor." Yiğitbaşı, Yaşar Üniversitesi'nin bu yıl üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre seçildiği Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2016 Yılı Sıralaması'nda yer aldığını da sözlerine ekledi.

"Demokrasi hayatın her anında"

Törende konuşan Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer de, Türkiye'nin zor günlerden geçtiğini belirterek, demokrasi ile ilintili tüm kavramların hayatın her anında yaşanması gerektiğini vurguladı. Dinçer, şöyle konuştu: "Maalesef ülkemiz, zor günlerden geçiyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin milli iradesine ve bölünmez bütünlüğüne karşı geçtiğimiz temmuz ayında gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişimi hepimizi derinden sarstı ve çok üzdü. Hakimiyetin kayıtsız şartsız Türk milletinde olduğuna inanarak, demokratik hukuk devleti yapımıza sonuna kadar sahip çıkacağımızı bir kez daha belirtmek isterim. Demokrasi ile ilintili kavramları içselleştirip gündelik hayatımızın her anına uygulamadığımız sürece, başkalarının kurguladığı oyunları izlemek zorunda kalacağız. Demokrasilerde etkin birer birey olmak için irade sahibi olmak gerekiyor. Bizler burada, bu iradeye sahip çıkarak, gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak kişileri yetiştiriyoruz, sorumluluğumuz büyük."

Bin 965 yeni öğrenci

Rektör Dinçer, Yaşar Üniversitesi'ne bu akademik yılda ön lisans, lisans ve lisansüstü programlarına, Bin 965 yeni öğrencinin katıldığını ifade ederek, "ÖSYM ilk yerleştirme sonuçlarına göre, tercih edilme oranımızın yüzde 99,2 olması yine yüzümüzü güldürdü. Ayrıca ek kampüs alanımız bu akademik yılda faaliyete girecek ve yeni açılan İnşaat Mühendisliği bölümümüz de eğitim verecek" dedi. Törene Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun, İtalya Konsolosu Luigi Iannuzzi, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yaşar, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili İdil Yiğitbaşı, Yaşar Holding yöneticileri ve Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeleri de katıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.