1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. AK Parti Kepez’li balıkçılar için harekete geçti
AK Parti Kepez’li balıkçılar için harekete geçti

AK Parti Kepez’li balıkçılar için harekete geçti

Su taşkınları ve foseptik atıkları yüzünden balıkçılık yapamaz hale geldiklerini söyleyen Kepez Su Ürünleri Kooperatifi üyelerinin yıllardır çözümlenemeyen...

A+A-

Su taşkınları ve foseptik atıkları yüzünden balıkçılık yapamaz hale geldiklerini söyleyen Kepez Su Ürünleri Kooperatifi üyelerinin yıllardır çözümlenemeyen sorunlarına AK Parti Kepez Belde Başkan'ı Alper Altınok el attı.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'ın da bilgisi dahilinde beraberinde AK Parti Belde yöneticileri ve Belediye meclisi üyeleriyle birlikte Kepez Su Ürünleri Kooperatifi'ni ziyaret eden AK Parti Kepez Belde Başkanı Alper Altınok, burada incelemelerde bulundu. Fiziki koşulların balıkçılık yapmaya elverişli olmadığını söyleyen Altınok, "Yeni bir fizibilite raporu hazırlayarak bunu Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan ile paylaşıp, ortak bir kararla inşallah balıkçılarımızı muzdarip oldukları dertten kurtaracağız" dedi.

Kepez'in artan nüfusuyla orantılı arıtma tesisi kurulamadığı için beldenin foseptiklerinin Kepez Çayı içine deşarj edilmesinin hem balıkçılara, hem meyve bahçe işi yapan üreticilere, hem de denize ve doğaya zarar verdiğini belirten Altınok, yıllar içinde artarak devam eden bu sorunu ortadan kaldırma ve birlikte iş yapma kültürünü geliştirerek el birliği ile çözüm yolu aradıklarını söyledi.

Kepez Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Tuncay Özel, limanın hemen yanında yıllar önce geçici olarak kurulan kayık bağlama yerinin fiziki koşullarının bugünkü talep ve şartları karşılayamadığını belirterek "100'e yakın kayık buraya bağlıyor. Ancak görüyorsunuz ki, burası artık ihtiyaca cevap vermiyor. Bir de kayık bağladığımız çay yatağının içindeki suya bakın. Burada bir tek canlı yaşamıyor. Daha önceki yıllarda çay yatağının içinde balık çeşitliliği vardı. Kabuklu, pullu balıklar yaşıyordu ancak bugün dere gibi akan fosseptik yüzünden tek canlı yaşayamıyor. Halat bağlamak için ipi çıplak elle tutamaz hale geldik. Sanki zift gibi. Kendi imkanlarımızla çay yatağının içini temizlemeye çalışıyor ve buraya çoğu zaman balıkçı arkadaşlarımızı daldırıp leş içinde dip temizliği yapmaya çalışıyoruz. Kolibasili tehdidini bile göze alıyoruz ama çaresini bulamıyoruz. İlkel şartlarda kendi imkanlarımızla buraya bir mendirek kurmaya çalıştık ama inanın zaman geliyor burada tekneler manevra yapamıyor. Kumkale'deki kayık sayısı bizden bile az ama barınakları var. Bizim yok" diye dert yandı.

Bunun üzerine bölgeyi Kepezli balıkçılarla birlikte gezen Ak Parti Belde Başkanı Alper Altınok, daha sonra kooperatif yöneticileri ve üyeleriyle istişarelerde bulundu. Çay yatağında gözle görülen kirlilik için Altınok, "Fiziki koşullar gerçekten çok kötü. Çay yatağının içine salınan foseptik inanın yüzümü kızarttı. Bu çağda böyle bir şey olabilir mi? Deniz hepimizin. Çay yatağı kamunun değil halkımıza ait. Kirletmeye kimin hakkı var. Resmen burada intihar ediliyor. Haklısınız ve size yardımcı olmak için ben ve arkadaşlarım burada. Ben yaptım oldu anlayışına karşıyız. Hep birlikte alternatif bir yer bulalım. Bu işle ilgili belediye meclisi AK Parti Grubu olarak da bir çalışma yapalım. Birkaç nokta belirleyelim. Dip derinliği nedir, limana gelen gemileri, kruvazörleri trafik yönünden etkiler mi? Doğal resif var mı, yok mu, bu konuda üniversitemizden de destek isteyelim. Gümrük Ticaret, Denizcilik Ulaştırma, Orman Su İşleri, Çevre Şehircilik Bakanlıklarımızı bağlayan bir konu var mı yok mu? Bütün bunları en ayrıntılı bir biçimde inceleyelim ki, barınağı kurmaya başladığımız zaman sorun çıkmasın. Elektrik ihtiyacının da karşılanması lazım. UEDAŞ ile de görüşelim. Avan bir proje yapalım. Sizlerin de içinde bulunduğu bir heyetle AK Parti Grup Başkanvekilimiz sayın Bülent Turan'a götürelim ve teknik açıdan ilgili kurumlar ilgilenip yatırım programına aldıralım. Sadece barınakla da kendimizi sınırlamayalım. Barınağın önü gezi parkuru olsun. Burada canlı balık satılır hale getirilecek düzenlemeleri de projeye dahil edelim. Hem sizler emeğinizin karşılığını alın hem de burada açık hava güzel bir balık pazarı olsun. Böyle bir şey Çanakkale'de ilk olsun ki, örnek tesis olarak Kepez'imize yakışsın. Tabi bunlar bugünden hemen yarına yapılacak basit bir iş değil ama bizler ne kadar hazırlıklı olursak ve ayakları yere basan bir proje oluşturursak o kadar hızlı tamamlanır. Bir tarafta yer tespiti yaparken diğer taraftan da çayın ıslahı için DSİ ile görüşelim. Şuan gördüğüm öncelikli sorun; hijyen şartların ve fiziki koşulların geçici olarak düzeltilmesi. Belediye Başkanı ile de görüşeceğim. Şu foseptik sorununu biran önce çözmemiz lazım" dedi.

Yapılan istişarelerden sonra bir ön görüşme daha yapmak üzere AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'ı da Kepez'e getireceği sözünü veren Altınok, "Sıkça bir araya gelelim. Birlik olduktan sonra çözümlenemeyecek diye bir sorun yok. Sen, ben diye katiyen bir ayrım yapmıyoruz. Hibe destekli SUKAP kredisi en somut örnek. Önemli olan halk. Önemli olan sizler. Önemli olan insan. Önemli olan çevre ve doğa. AK Parti olarak bizim hizmet anlayışımız budur ve örnekleri de mevcuttur. Siyasi rekabet olacak ama hizmet etme noktasında kimseyi siyasi görüşünden dolayı ötekileştirme AK Parti'nin çalışma düsturunda yok" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.