1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Olağanüstü Hal ilanının ardından...

A+A-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Olağanüstü Hal ilanının ardından çıkartılan bazı Kanun Hükmünde Kararnameleri Anayasa Mahkemesine taşıyacak olmasını değerlendirdi.

15 Temmuz sürecinin ardından FETÖ ile mücadele konusunda bütün siyasi partilerin hemfikir olduğunu hatırlatan Çalık, "Şimdi, Kılıçdaroğlu'nun KHK'ları Anayasa Mahkemesi'ne götürecek olması eylem ve söylem farklılığı olduğunu gösterir" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı ile birlikte Malatya Valisi Mustafa Toprak'ı ziyaret ederek 15 Temmuz gecesi ve sonrasında gösterdiği duruştan dolayı Vali Toprak'a teşekkür etti.

"Vali Toprak ne kadar önemli bir devlet adamı olduğunu gösterdi"

Ziyarette konuşan Çalık, Vali Toprak'ın ne kadar önemli bir devlet adamı olduğunu 15 Temmuz gecesinde ortaya koyduğunu dile getirerek, "15 Temmuz'da dirayetli duran devlet adamlarımıza ihtiyacımız vardı. Valimiz de bütün Malatyalılarla birlikte meydana çıkarak "Darbenin karşısında dimdik duracağız" dedi ve ne kadar önemli bir devlet adamı olduğunu gösterdi" diye konuştu.

"Bugüne kadar hiçbir Devlet Başkanından bu cümleleri işitmedim"

Ziyarette gündeme dair de önemli açıklamalarda bulunan Çalık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulundaki konuşması ile ilgili olarak, "Birleşmiş Milletler 71. Genel Kurulunda Cumhurbaşkanımızın yaptığı konuşma tarihe not düşülecek çok önemli bir konuşmaydı. Ben son 7-8 yıldır Birleşmiş Milletler genel Kurulu'na katılmış birisi olarak bu güne kadar hiçbir devlet başkanından bu tonda, bütün dünyaya rest çeken ve herkese mağdurun yanında yer alması gerektiğini söyleyen cümleleri hiç işitmemiştim. O cümleleri, ülkemizin liderinden duymuş olmak bizim bir kez daha göğsümüzü kabarttı" ifadelerini kullandı.

"Hedefimiz OHAL'i 3 ayda bitirmek ama gerekli görülürse uzatırız"

Çalık, Olağanüstü Hal sürecinin uzatılması konusuna da değinerek, "15 Temmuz sürecinden sonra OHAL süreci ile birlikte başta FETÖ olmak üzere diğer terör örgütleriyle mücadele edebilmek için çok önemli tedbirler alındı. Bu süreçte biz hükümet olarak sıfır hatayla ve kimseyi mağdur etmemek için mücadele ediyoruz. FETÖ ve diğer terör örgütleri ile bağlantısı olanların kurum ve kuruluşlarla olan bağlantıları kesilecek ve bu mücadelemizi sonuna kadar sürecek. Fransa'da bir saldırı sonucu 6 aylık OHAL kararı alındı. Bizim bayrağımız, ezanımız ve vatanımız tehdit altındayken aldığımız OHAL kararı ise 3 aylık. Cumhuriyet tarihinden beri ilk defa bu kadar büyük bir saldırıya maruz kaldık. Bizim hedefimiz üç ayda OHAL'i bitirmek ama gerek görüldüğü zaman uzatılması için de karar alınacaktır" dedi.

"Kılıçdaroğlu'nun AYM kararı eylem ve söylem farklılığını gösterir"

Çalık, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun OHAL kapsamında alınan bazı KHK'ları AYM'ye taşıyacak olması ile ilgili olarak ise "Baştan itibaren alınacak tedbirler konusunda hemfikirken şimdi FETÖ mensuplarını temizlenmesi için yapılan çalışmalar da dahil olmak üzere çıkarılan KHK'ların Anayasa Mahkemesi'ne götürülecek olması eylem ve söylem farklılığı olduğunu gösterir. Tüm siyasi partilerin terör örgütleriyle ortak mücadeleye sonuna kadar destek vermesi lazım, Kılıçdaroğlu'nun Anayasa Mahkemesi kararını tekrar gözden geçirmesi lazım" şeklinde konuştu.

"Üzerinde durulması gereken konu yeni anayasa ve yönetim şeklidir"

Çalık, son günlerde gündeme gelen "Yedek Milletvekili" konusunu da değerlendirerek "Geçmiş dönemde bunlar çok konuşuldu. Şu anda bununla alakalı görüşmeler devam ediyor. Yedek milletvekili olabilir mi, olabilir. Ama hepimizin üzerinde durması gereken hadise yeni bir anayasa ve yeni bir yönetim şeklidir" ifadelerine yer verdi.

"Terör örgütleriyle mücadelemiz sürecek"

Malatya Valisi Mustafa Toprak ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "15 Temmuz'da ortaya çıkan ihanet karşısında biz de başta milletimiz olmak üzere Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızdan aldığımız güçle burada her türlü tedbiri aldık ve burada bir vatandaşımız hariç kimsenin burnu dahi kanamadan bu meseleyi hallettik. Ama önemli olan ülkenin bu meseleyi halletmeseydi o da oldu çok şükür. Bunlarla ve bunlar gibi devletimizin güvenliğine kasteden örgütlerle mücadelemiz de sonuna kadar sürecek" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.