1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Akar’dan kayyum açıklaması
AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Akar’dan kayyum açıklaması

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Akar’dan kayyum açıklaması

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Dara Akar, belediye araçlarının ve belediye çalışanlarının suçta kullanıldığının tespit edildiğini belirterek,...

A+A-

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Dara Akar, belediye araçlarının ve belediye çalışanlarının suçta kullanıldığının tespit edildiğini belirterek, "Kayyum atamaları hukuk çerçevesinde oldu. Hukuk içerisinde hareket edenlere ilişkin AK Parti Hükümeti'nin de yargının da herhangi bir tasarrufu söz konusu olmayacaktır" dedi.

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Dara Akar 28 belediyeye kayyum atanmasıyla ilgili olarak il binasında bir basın açıklaması yaptı. Akar, belediyelere kayyum atanmasının hukuk çerçevesinde olduğunu ve bazı belediyelerin milletin hizmetinde olması gereken kaynakları terör örgütlerine hasrettiklerini aktardı. Akar, belediyelerle ilgili hem idari hem hukuksal sürecin devam ettiğini anlatarak, "AK Parti Hükümeti olarak bizler hukuk içerisinde hareket ederek milletin iradesi, talebi doğrultusunda bir tasarruf içerisindeyiz. Yargı boyutu devam ediyor. Biz çok iyi biliyoruz, Diyarbakır kamuoyu da yakında biliyor. Bazı belediyeler milletin mali kaynaklarını, milletin hizmetinde olması gereken kaynakları örgütlere hasrettiler. Halkın hizmeti için kullanması gereken araçların, kamu hizmeti için tahsis edilmiş olan araç gereçlerin hendek kazmada kullanıldığını kamuoyu yakından biliyor. Kamuoyunda ciddi tepkiler oldu. Bu süreç içerisinde gerek Diyarbakır'da gerek birçok ilde ve ilçede halk yüksek sesle bu belediyeye ait araç gereçlerin belediyenin hizmetinde olması gerektiği ifade ettiler. Belediye personellerinin suçta kullanıldığını biz basından okuduk ve bu konuda yargıya da yansımış olan bazı tespitler söz konusu. İster şahıs olalım ister kurum olalım herkesin hukuk çerçevesinde hareket etmesi gerekir. Bizim millete karşı bir borumuz var. Biz toptancı bir yaklaşım içerisinde değiliz. Cezalandırıcı bir yaklaşım içerisinde değiliz" diye konuştu.

"Hukuk içerisinde hareket edenlere AK Parti'nin herhangi bir tasarruf olmayacak"

Hukuk içerisinde hareket edenlere ilişkin AK Parti Hükümetinin de yargının da herhangi bir tasarrufunun söz konusu olmayacağını ifade eden Akar, şunları kaydetti:

"Hepimiz hukuka uymak zorundayız. Herkesi bağlayan yasalar vardır. Biz halk hesap veren bir anlayışa sahibiz. Halk bizden bu hesabı yarın sorar. Devlet olmanın gereği de herkesin hukuk içerisinde hareket etmesini sağlamaya yöneliktir. Bu manada bir kez daha altını çizmek istiyorum. Kayyum atamalarında hukuka aykırı bir durum yoktur. Hukuk içerisinde bir düzenlemeye gidilmiştir. Biz devletin kurumları üzerine, belediyeleri üzerine vesayet kurmak isteyen yapılara da karşıyız. Hukuk dışındaki her türlü yapıya, ister bu FETÖ olsun ister PKK olsun, ister başka bir grup olsun bunların da milletin iradesini baskılamasına, milletin kurumları üzerinde vesayet oluşturmasına suça sevk etmesine müsaade etmeyeceğiz."

HDP kesiminden bir beklenti içerisinde olduklarını kaydeden Akar, "Hakkari'de Ahmet Budak'ın şehit edilmesi üzerine tepkilerini ortaya koymalarını bekliyorum. Kamuoyu da bekliyor. Mehdi Eker'in aile mezarlığına bomba koyulması karşısında de net bir tavır bekliyoruz. Terör karşısında tavır koymalarını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.