1. YAZARLAR

  2. Murat Türkoğlu

  3. Aile edep ve geçim
Murat Türkoğlu

Murat Türkoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Aile edep ve geçim

A+A-

Toplumu oluşturan en küçük lakin önemli unsuru çekirdek aile. Maalesef ki ki demek haddi aşmak olur bazı temel unsurlar göze hemen çarpar. Evet dejenere olmuş bir aile. Türkiye muntazam değerlere örflere ve itikada sahip bir ülke bu sebeple her bir yönden illaki saldırı altında bu çekirdeği yani aile bağını bozma adına.

Gerek gençliğe gerek ufak yaşta olan çocuklarımıza gerekse anne baba kriterlerine istinaden koparıcı film senaryoları görsel moda yabancı dil yani kendi bozuk mayalarını bizim toplumumuza enjekte etme çabaları her an aktif halde. Bunlar dış etkenler birde bunun içe dönük ve daha etkili olanı ise aile içerisindeki iletişim. Anne ve baba arasındaki iletişim hoşgörü saygı sevgi…

Çocukluktan başlayan ve gençliğe kadar uzanan bir eğitim merci evlerimiz. Bir örnekle devam edelim kendimden biliyorum daha ufak yaşlarda olmamıza rağmen çocuklukta akşam baban gelecek hitabı bizi mutlaka dizginlerdi. Şimdilerde bu kelam etkili olmuyor nedeni ise çevre faktörleri. İnternet tv arkadaş vb. Şu an uyuşturucu yaşını yazmak bile istemiyorum sigara alkolde sınır kalmadı nerdeyse…

Çocuklarımız artık erken yaşlarda türlü tavırlara bürünüyor evde anne babanın saygı kuralına riayetsizliği çocuğu asiliğe itiraza sürüklüyor çünkü onu görüyor aile okulunda. Saygı sevgi demişken evet çokça eksikliği olan duygular toplumumuzda. Bu gün hayat standartları gerçekten çok yüksekte uç noktalara vardı. Evler arabalar eşyalar elektronik araçlar vb her geçen gün de daha da boyut yükseltmekte.

Yetişmek çok zor haliyle bir tarafta da ağır geçim şartları… Ev kirası doğalgaz elektrik su tel vs vs… Alınan maaş yalnızca bunları karşılamakta. Artı olanlar hep ertelenmekte  beklentilerde yüksek olunca bu beklentilere de cevaplar verilmeyince ooo bak seyreyle o ortamı. Artık bir evde eşlerin ikisi de kadın erkek sadece bir geçim derdinde  sabah dan akşama kadar koşuşturmaca eve gelinen ve beraberce geçirilen vakitler sohbetler iletişimler kısıtlı  birde ara ara frekans uyuşmazlığı. İşte çocukların aldığı  en ince detay .Anne babaya asilikle başlayan yaşamlar ilerde topluma yapılan ve telafisi çok zor  bazen imkansız olan asiliklere neden olmakta.

Gelelim en başa aile denince  Resulallah SAV Efendimiz ve İslam da aile akla gelir ve imam efendiler  hutbe ve vaazlarında da sıkça anlatırlar evet en güzel örnek O’dur. İşte Resulallah’ın sünnetinden uzakta olan toplumların geldiği nokta maalesef ki budur. O en güzel örnekti. Sabrı ve hoşgörüsüyle ahlakların en güzeline sahipti. Şu an trafikte bile ufak bir kusurla başlayıp sonu feci biten her gün yeni bir olay görünmekte.

Sabır ve hoşgörüden uzağız empatiden uzağız. Yüce Rabbimiz kullarına ikramlar vermekte ve onunla da imtihan etmekte. Allah (CC) kullarını öğrendiği ve bildikleri ile imtihan eder hata yapan kulu defalarca affeder. Peki bizler sözde yeni bir nesil yetiştiren anne babalar çocuklarımıza ne öğretiyor ne istiyoruz bunun hala bilincine varamadım…

Temel eğitim demiştik bizler evde kırılan bir bardak için bile saatlerce öfke duyan gözlerle sözlerle baskı uygulayan anne babalar tahammülümüz yeterince var mı acaba gerçeklere.  Önce gerekli şefkat ilgi alaka eğitimi verebiliyor muyuz ki en ufak bir hatalarında  hemen öfkeye kapılıyoruz. Hani öfke lanet iblisin vasfıydı ? Bizler insanın vasıflarıyla vasıflanmalıyız önce sabır idrak empati ve gayret azim bunlar mükemmelliğin simgeleri mihenk taşları bunlar olmadan başarı olmaz. Bakınız son zamanlarda yine her yerden fitneciler zehir kusuyor. Birbirimizi toplum olarak anlamamak için her çabayı gösteriyoruz nedeni Nefsi tatmin etmek bencillik yani. Kocaman bir toplumuz bizler geleceği basiretli adımlarla birliktelikle kuramaz isek  batıl etkenler biz için her daim bir senaryoyu hazırda tutuyor .

Önce evde eşimizle çocuklarımızla anne babalarımız la dahası. Rabbimizin buyurduğu gibi Sıla-i rahimle yani kardeşlik bağlarıyla saygı sevgi ile güzel gelecekler hazırlanır

Zaten ahiret azığımızın imtihanları da bu aktörler değil mi? Peygamber efendimiz başı öne eğik yürürmüş! Kibir haset gıybet bunlar aynı safta namaz kılan bir büyük safın parçalanma  nedenleri. Görüyoruz ki Peygamberimizin şu hadisi cereyan etmekte.  “Benim ümmetim ne zaman namazı bıraktı işte o zaman savaşları kaybetmeye başlar”

Her bir zaferin yolu güzel ahlaklı olan Resulallah’ın ayak izlerinde gizlidir.

Bu yazı toplam 620 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.