1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. AHLAK ÇÖKÜYOR MU?
Ahmet Turan

Ahmet Turan

PARANTEZ
Yazarın Tüm Yazıları >

AHLAK ÇÖKÜYOR MU?

A+A-
GÜNÜN SÖZÜ
“İlim, maldan hayırlıdır. İlim seni korur, malı ise sen korursun.”

AHLAK ÇÖKÜYOR MU?

Ahlak ve maneviyatı ilke kabul ederek cihan imparatorluğu kurmuş, çeşitli entrikalarla yıkılan bu imparatorluğun içinden yine ahlak ve maneviyatı güç alarak yeni bir devlet kuran bu milletin evlatlarının günlük yaşamlarında ahlaki ve manevi değerleri göz ardı ettiklerini hayret ve ibretle seyrediyoruz.
Namus kavramı hızla‘ecnebilerin’ anlayışına doğru sürükleniyor.
Zina yapmak ‘komplo’ ifadeleriyle veya ‘özel hayata karışamazsınız’ gibi inancımızın dikkat çektiği ‘ahlak ve maneviyata’ uygun olmayan sözlerle savunulmaya çalışılıyor. İçki, kumar ve hayâsızlık kimileri tarafından çağdaşlık olarak sunuluyor. Milletimiz, ‘edepsizlik’ sahneleri ön planda tutulan TV dizileriyle manevi değerlerinden hızla uzaklaştırılmaya çalışılıyor.
İnsanı değerli kılan davranışın, ahlâk ve maneviyat olduğunu kimse inkâr edemez. Adalet kurumundaki terazi, ahlak ve maneviyatı simgeler.
Ahlakın ve maneviyatın temel değer olarak alınmadığı bir yerde adalet haklının değil, güçlünün elinde olmaktan kurtulamaz.
Ahlâk ve maneviyat, insanı nefsin kötülüklerinden korurken, manevi bekçi gibi vicdanında görev yapar. Yalandan uzaklaştırır, doğru olana yönlendirir. İyi ve güzel olanı telkin eder, kötü ve çirkin işlere meyil ettirmez.
Aslında insanı değerli kılan, ahlâk ve maneviyatıdır. Bu özellik insanı hayırhah kılar. Adil davranmasını sağlar. Haramın her türlüsünden uzaklaştırır. Fiziki güzelliklerin, manevi güzellikler yanında o kadar kıymeti harbiyesi yoktur.
Ahlâk ve maneviyat açısından müstahkem olan insanın yönetiminde, yalan, dolan, arsızlık, hırsızlık olmaz. Elde etmiş olduğu makamları suiistimal ederek, komisyonculuk yapma söz konusu olamaz. Haksız ve haram paralarla yapılan ticaret dahil her türlü icraatın bir gün buz gibi eriyeceği akıldan çıkmaz.
Bir başka ifade ile emanete ihanet edilmez. Her gün gazetelerde ufunet saçan haberlerin konusu olunmaz. Şeklen ahlâklı görünen ve maneviyatı da istismarla ünlenen bu nevi kişiler, hakkın sillesini yerler ve efkârı umumiye nezdinde de rezil olurlar.
Son yıllarda ahlak ve manevi değeri hiçe sayanlardan zina edenlerin düştükleri durumlar, ‘ibret vesikası’ olarak ta görülebilir.
Örnek mi?
“Eşini aldatan kadın sevgilisiyle kaçtığı yerde öldürüldü.”
“Dallas dizisi gibi. Dayı, yeğeninin eşiyle birlikte.”
“Gayri meşru çocuğunu boğarak öldürdü.”
“Sevgilisiyle bir olup kocasını göle attı.”
“Sekreteriyle kaçtı”
“Yardımcısıyla basıldı”
Ahlâk ve maneviyatı istismar ederek, haram paralarla karunlaşanları gördükçe üzülüyoruz. Hırsızlık ve arsızlıklarını kamufle etmek için bukalemun gibi renk değiştirdiklerini görüyoruz. Bunlar hiç utanmadan toplumun içinde rahatça dolaşabiliyorlar.
Bu nevi insanlardan korunmanın tek yolu, basiret ve ferasetli olmaktır. Kirli işlere bulaşan ve bu kirli işlerini meşrulaştırmak için ‘özel hayat’ kavramını kullananlara hoşgörülü davranmak devlete ve millete yapılan en büyük ihanettir.
Düşünün; bu tür insanların yetkili olduğu kamu kurumlarında neler yapılmaz ki. Bu tür insanların çoğunlukta olduğu toplumda hangi rezaletler olmaz ki.
Yaptıkları işlerin manevi sorumluluğunu anlamak, sadece ve sadece şekille değil, özde ahlâk ve maneviyat sahibi olmakla mümkündür.
İnancımızın getirdiği ahlak ve maneviyatın ölçülerini değiştirmek hiç kimsenin hakkı değildir.
Ahlâk ve maneviyattan bahsetmek için birinci şart, Allah’tan korkmaktır. O’nun emir ve yasaklarına uymaktır. Emaneten sahip oldukları makamları sömürmemektir.
Devletimizin ve toplumumuzun temelini yok etmeye yönelik ahlaksız ve maneviyatsız davranışta bulunanlara mahalle değil, apartman baskısı uygulama zamanı gelmiştir.

KONYASPOR’A TEBRİKLER
Futboldan çok anlamam.
Ama önce Konyasporluyuz.
Geçtiğimiz sezon Süper Lig’den Bank Asya’ya düştüğünde çok üzülmüştük. Konyaspor’a sahip çıkanların “Burada misafiriz” açıklamaları ile de ümitlenmiştik.
Ara sıra görüştüğümüz Konyaspor Basın Sözcüsü Av. Cengiz Yönet, “Maddi olarak sıkıntı yaşamamıza rağmen yüreğimizle mücadele ediyoruz” sözleri beni hep duygulandırmıştı.
Yürekle, azim ve kararlılıkla mücadele etmenin sonucu hepimizi sevindirdi.
Gerçekten Konyaspor misafir olarak geldiği yerden, layık olduğu lige yeniden yükseldi.
Tebrikler Konyaspor.

FIKRALARDAN SEÇMELER

Fayda etmez

Oldukça pahalı bir restorana yemeğe giden bir adam; önüne son derece kötü kokan ve tadı da berbat olan bir yahni getirilince çok kızar ve bağırmaya başlar:
- "Bu ne biçim yemek, yenir mi bu yahu? Çabuk bana şef garsonu çağırın!"
O sırada oradan geçmekte olan başka bir garson adama cevap verir:
- "Fayda etmez efendim, o da yiyemez!"
Bu yazı toplam 4645 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.