1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ağbal: "Vatandaşlar yapılandırmaları son güne bırakmasın"
Ağbal: "Vatandaşlar yapılandırmaları son güne bırakmasın"

Ağbal: "Vatandaşlar yapılandırmaları son güne bırakmasın"

Maliye Bakanı Naci Ağbal, kamuya olan borçları yapılandırma başvuruların Haziran sonunda bittiğini belirterek, vatandaşlara başvuruları son güne bırakmamaları...

A+A-

Maliye Bakanı Naci Ağbal, kamuya olan borçları yapılandırma başvuruların Haziran sonunda bittiğini belirterek, vatandaşlara başvuruları son güne bırakmamaları ve süre uzatımı olmayacağını söyledi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Kanal 24'de canlı yayına katıldı. Kamuya olan borçları yapılandıran 7020 sayılı kanunun esasen 1 Temmuz 2016-31 Mart 2017 tarihlerinde ödenmemiş kamu alacaklarını yapılandırmak amacıyla çıkarıldığını belirten Ağbal, "Buna karşın daha önceki yapılandırma kanunlarına hiç müracaat etmemiş vatandaşlarımız da bu kanun kapsamında, geçmiş dönemlere ait olan borçları için başvuruda bulunabilecek" dedi.

10 milyon mükellefe yapılandırma imkanı

Yaklaşık 10 milyon mükellefin söz konusu kanun çerçevesinde borcunu yapılandırma imkanına kavuşacağını söyleyen Bakan Ağbal, "Maliye Bakanlığına olan vergi borçları, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına gümrük vergisi borçları, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğüne ait kredi borçları kanun kapsamında olacak. Maliye Bakanlığı açısından bakıldığında tüm vergiler, vergi cezaları, gecikme zamları ve faizleri yeniden yapılandırma kapsamında bulunacak.Trafik, askerlik, seçim, nüfus para cezaları, karayollarında usulsüz geçişler nedeniyle kesilen para cezaları, öğrencilerin öğrenim kredisi borçları, ecrimisiller de kanun kapsamında yapılandırılabilecek. Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) olan prim borçları ve buna bağlı idari para cezaları da kanun kapsamında yapılandırılabilecek" dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2017 yılına ilişkin motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) birinci taksidinin yeniden yapılandırma kapsamı dahilinde olduğuna kaydederek, "Yalnız, ikinci taksit kapsam dışı. Vatandaşlar yeniden yapılandırmaya müracaat etmelerini çok önemsiyoruz. Bu çerçevede ödemelerin vergi dairelerine bizzat gidilerek yapılabilecekler. Posta yoluyla ve Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) internet sayfasında üzerinden de müracaatta bulunulabilirler" şeklinde konuştu.

"Haziran ödeme değil, müracaat ayı"

Ağbal, 6736 sayılı Kanun ile büyük bir başarı yakaladıklarını ve 23,5 milyar liraya yakın tahsilat yaptıklarının altını çizerek, "Bütçeye yılbaşında Maliye olarak yeniden yapılandırma kapsamında koyduğumuz tutar 2017 için 1,5 milyar liraydı. Şu an itibarıyla geldiğimiz rakam 5,5 milyar lirayı geçti, 6 milyara yaklaşıyor. Bu yeniden yapılandırma kanununu da yaptıktan sonra bu rakam daha da yukarıya gidecek. 2017 bütçe gelirlerine de buradan önemli bir katkı sağlayacak.

Maliye açısından kapsama girecek alacak aslı tutarının 30,5 milyar lira, SGK açısından ise 23,6 milyar lira. Dolayısıyla 54 milyar lira civarında iki kurumun yapılandırabileceği bir alacak tutarı gözüküyor. 30 Haziran akşamı müracaatları göreceğiz. Önceki yapıladırma kanunlarından vatandaşların başvuruları son güne bıraktıktan sonra maliyeden ek süre istediğini görüyoruz. Müracaata gidildiğinde para istemiyoruz, bu ay ödeme ayı değil, Haziran müracaat ayı" dedi.

Bakan Ağbal, Haziran ayında müracaat edildikten sonra, ilk ödemelerin vergi dairelerine olan borçlar için Temmuz ayında, SGK'ya ise Ağustos ayı içerisinde yapılacağını, ödemelerde de 36 aya kadar taksit imkanı bulunduğunu bildirdi.

Bundan önceki yeniden yapılandırma kanunlarında, kanunla verilen başvuru süresini Bakanlar Kurulunun uzatabildiğini hatırlatan Ağbal, ancak 7020 sayılı Kanunda Bakanlar Kuruluna böyle bir yetki verilmediğini söyledi. Bakan Ağbal, şunları kaydetti, "Vatandaşlarımız, "önceki kanunlarda süre nasıl olsa uzatılıyordu, bunda da olur" diye düşünebilirler. Asla böyle bir şey söz konusu değil. Haziran ayının sonunda başvurular bitmiş olacak. Vatandaşlarımızdan özellikle rica ediyorum, başvurularını son güne bırakmasınlar. "Son gün geldik, bu başvuruları yapamadık, süre uzatın" demesinler. Önümüzde 10 gün var. Bu hafta boyunca cuma günü mesai saati bitimine kadar müracaatlarını yapsınlar. Araya bayram tatili giriyor. Hafta sonu, arife günü, bayramda vergi dairelerimiz, posta idareleri açık olmayacak. Bayram bittikten sonra çarşamba, perşembe ve cuma günü gece saat 24.00'e kadar vergi dairelerimiz açık olacak. İnternet ortamında müracaat, zamana bağlı değil. Bayram da dahil olmak üzere internet üzerinden 7/24 başvuru imkanı var. Vatandaşlarımız bayram süresince yeniden yapılandırma kanununa internet ortamında müracaat edebilir. Dolayısıyla bütün ödeme kanallarını açık tuttuk".

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.